تاریخ روز جهانی معلم ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟


تاریخ روز جهانی معلم در سال 1401

روز جهانی معلم

روز معلم نه تنها در کشور ما بلکه به صورت جهانی گرامی داشته می‌شود. در ادامه تاریخ روز جهانی معلم در سال 1402 و تاریخچه بزرگداشت این روز را ارائه می‌کنیم.


تاریخ روز جهانی معلم ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز جهانی معلم در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی معلم سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۱۳ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۱۳


تاریخ دقیق روز جهانی معلم در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی معلم در تقویم میلادی سال 2023 مصادف است با:

Thursday, October 5, 2023

2023-10-05


تاریخ دقیق روز جهانی معلم در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی معلم در تقویم قمری سال 1445 مصادف است با:

الخمیس‬، ١٩ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۱۹


تاریخچه روز جهانی معلم

روز جهانی معلم این روز هر ساله در 5 اکتبر برگزار می شود. هدف از بزرگداشت روز جهانی معلم افزایش آگاهی در مورد نقش معلمان در اجرای آموزش با کیفیت در تمام سطوح و بهبود وضعیت معلمان در جهان است. بگذارید نگاهی به موضوع کنونی روز جهانی معلم، تاریخچه و اهمیت آن بیندازیم.

تاریخ 5 اکتبر به عنوان روز جهانی بزرگداشت معلمان انتخاب شد زیرا در 5 اکتبر 1966، سازمان بین المللی کار (ILO) و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) پیشنهادی را در مورد “وضعیت معلم” امضا کردند. هدف بررسی وضعیت معلمان در سراسر جهان بود. از نظر شرایط کاری، استخدام، حقوق و مسئولیت های آنها، این توصیه تاریخی استاندارد بالایی را در محل کار ایجاد می کند.

یونسکو روز جهانی معلم را در سال 1994 معرفی کرد تا توجه را به مشارکت و دستاوردهای معلمان و همچنین به دغدغه ها و اهداف معلمان در آموزش جلب کند.

برای اولین بار، این پیشنهاد ابزاری را در اختیار معلمان سراسر جهان قرار داد که وظایف آنها را مشخص می کرد و حقوق آنها را مطالبه می کرد. با پذیرش این پیشنهاد، کشورها به طور جهانی اهمیت داشتن معلمان شایسته، واجد شرایط و با انگیزه در جامعه را تصدیق کردند.

همچنین بخوانید: متن تبریک روز معلم رسمی و ادبی، کوتاه و بلند، به انگلیسی

اهمیت روز جهانی معلم


اهمیت روز جهانی معلم

امروزه در حدود 100 کشور در سراسر دنیا روز جهانی معلم را جشن می‌گیرند. در این روز برنامه های ویژه‌ای در مدارس و دانشکده ها به احترام معلمان برگزار می شود.

روز جهانی معلم با هدف ترویج کمک به معلمان و ایجاد آگاهی در مورد اهمیت شغل معلمی برای رفع نیازهای نسل های آینده راه اندازی شد. در روز جهانی معلم از خدمات معلمان و کمک آنها به آموزش قدردانی می شود. این روز فرصتی برای بررسی چالش های مربوط به حرفه معلمی و حل مسائل مربوط به حرفه معلمی و شناخت حقوق و مسئولیت های معلمان است.

روز جهانی معلم به مسائل متعدد پیرامون جذب معلم، آموزش و پروش توجه می کند. این روز از نظر غلبه بر مشکلات این قشر و نشان دادن پیشرفت آنها بسیار مهم است. روز جهانی معلم همچنین بر شرایط کاری و چشم انداز شغلی معلمان در سراسر جهان و همچنین شیوه های تبعیض علیه آنها تمرکز می کند.


شعار روز جهانی معلم در سال 2022

امسال بیست و هشتمین سالگرد روز جهانی معلم با برگزاری جشن‌هایی در سراسر جهان برگزار می‌شود. شعار روز جهانی معلم در سال 2022، این است: “معلمان در قلب بهبود آموزش”.

معلمان برای الهام بخشیدن، آموزش و راهنمایی ما هر روز سخت کار می کنند. در دنیای زبان‌ها، آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا نکات گرامری پیچیده را مرور کنیم، تلفظ خود را کامل کنیم، علم خود را ارتقاء دهیم، دانش خود را به روز نگه داریم و با انگیزه بمانیم. آنها مربیانی هستند که ما را تشویق می کنند و ما را در مسیر حرکت نگه می دارند.


روز معلم در ایران

سابقه انتخاب روز گرامیداشت شغل معلمی در ایران به پیش از انقلاب 57 برمی‌گردد. روز معلم که در 12 اردیبهشت جشن گرفته می‌شود به علت کشته شدن معلمی به نام ابولحسن خانعلی در 12 اردیبهشت سال 1340، در تجمع اعتراض آمیزی که معلمان در میدان بهارستان برگزار کرده بودند، انتخاب شد.

پس از انقلاب 57 نیز مرتضی مطهری در تاریخ 11 اردیبهشت سال 1358 مورد ترور قرار گرفته و به مقام والای شهادت نائل شد که با یک روز تاخیر به عموم اعلام شد. در نهایت مجددا 12 اردیبهشت به عنوان روز معلم در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

همچنین بخوانید: شعر زیبا برای روز معلم

سخن آخر

ما در این مقاله به تاریخ روز جهانی معلم و اهمیت بزرگداشت این روز پرداختیم. معلمی شغلی شریف و قابل احترام در سراسر جهان است. به همین دلیل روزی جهانی برای بزرگداشت و تقدیر افراد شاغل در این حرفه انتخاب شده است. شما هم می‌توانید با قدردانی از زحمات معلم خود یا معلمینی که می‌شناسید از آنها تقدیر کنید. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد