روز جهانی آقایان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


روز جهانی آقایان

روز جهانی آقایان

همانطور که روز جهانی زن در تقویم وجود دارد، روزی نیز به آقایان اختصاص داده شده است، در این مطلب به تاریخ روز جهانی آقایان در سال 1402 می‌پردازیم.


روز جهانی آقایان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی آقایان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی آقایان سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۲۸ آبان ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۸/۲۸


تاریخ دقیق روز جهانی آقایان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی آقایان سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, November 19, 2023

2023-11-19


تاریخ دقیق روز جهانی آقایان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی آقایان سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد‬، ٥ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۰۵


تاریخچه روز جهانی مرد

در سال 1968، یک روزنامه‌نگار آمریکایی به نام جان پی. هریس سرمقاله‌ای نوشت که بر عدم تعادل در نظام شوروی تأکید می‌کرد، که روز جهانی زن را برای کارگران زن تبلیغ می‌کرد، اما نتوانست همتای مرد را ارائه دهد. هریس اظهار داشت که اگرچه او موافق است که روزی برای بزرگداشت زنان وجود داشته باشد، اما این روز به عنوان نقصی در سیستم کمونیستی عمل کرد.

ایده این روز اول برای اولین بار به توماس اوستر، استادی در کانزاس سیتی، میسوری، ایالات متحده مطرح شد. در اوایل دهه 1990، توماس اوستر، مدیر مرکز مطالعات مردان میسوری، از سازمان‌هایی در ایالات متحده، استرالیا و مالت دعوت کرد تا رویدادهای کوچک روز جهانی مرد را در ماه فوریه برگزار کنند. در ابتدا در 7 فوریه جشن گرفته شد، برای چند سال موفقیت آمیز بود اما پس از آن از بین رفت.

اوستر به مدت دو سال با موفقیت میزبانی این رویدادها را بر عهده داشت، اما تلاش او در سال 1995 با حضور ضعیفی همراه بود. او که دلسرد شده بود، برنامه های خود را برای ادامه فعالیت متوقف کرد. استرالیا نیز از این روند پیروی کرد و مالت را به تنها کشوری تبدیل کرد که به جشن ادامه می دهد.

روز جهانی مرد اولین بار در سال 1999 توسط دکتر جروم تلوکسینگ، استاد تاریخ، دانشگاه هند غربی در ترینیداد و توباگو، به مناسبت سالگرد تولد پدرش جشن گرفته شد. او همچنین همه را تشویق کرد که از این روز برای طرح مسائلی که مربوط به مردان و پسران است استفاده کنند.

همچنین بخوانید: بهترین زمان حجامت در تمامی فصل ها برای آقایان

اهمیت روز جهانی مرد

روز جهانی مرد در درجه اول نقش مثبتی را که مردان برای جوامع خود، خانواده ها و جهان به ارمغان می آورند جشن می گیرد. هدف نهایی این روز ترویج ارزش‌های اساسی بشردوستانه و آگاهی در مورد مردان است. این روز به صحبت در مورد رفاه و سلامت مردان، مبارزات جنسی آنها و شرایط اجتماعی که آنها در معرض آن هستند اختصاص داده شده است.

همچنین این روزی است که از تبعیض هایی که آنها با آن روبه رو هستند صحبت می شود و وعده ایجاد روابط جنسی بهتر داده می شود. شش رکن روز جهانی مرد وجود دارد که شامل الگوهای مردانه مثبت، ایجاد آگاهی، مبارزه با تبعیض، بهبود برابری و روابط جنسیتی و غیره می‌شود.

تاریخ روز جهانی مرد 1401


اهداف روز جهانی آقایان

اهداف بزرگداشت روز جهانی مرد در «همه شش ستون روز جهانی مرد» به شرح زیر بیان شده است:

1. ترویج الگوهای نقش مثبت مردانه؛ نه فقط ستارگان سینما و مردان ورزش، بلکه هر روز، مردان طبقه کارگر که زندگی شایسته و صادقانه ای دارند.

2. تجلیل از مشارکت مثبت مردان در جامعه، جامعه، خانواده، ازدواج، مراقبت از کودکان و محیط زیست.

3. تمرکز بر سلامت و تندرستی مردان؛ اجتماعی، عاطفی، جسمی و معنوی.

4. برجسته کردن تبعیض علیه مردان. در زمینه خدمات اجتماعی، نگرش ها و انتظارات اجتماعی و قانون

5. بهبود روابط جنسیتی و ترویج برابری جنسیتی

6. ایجاد دنیای امن تر و بهتر. جایی که افراد می توانند ایمن باشند و رشد کنند تا به پتانسیل کامل خود برسند.


موضوعات روز جهانی آقایان در سال 2022

این روز در سراسر جهان با برگزاری برنامه‌ها و کنفرانس‌هایی برگزار می‌شود که در آن در مورد مسائل مربوط به مردان و پسران صحبت می‌شود، مشکلات مطرح می‌شود و آگاهی‌سازی ایجاد می‌شود. چندین موضوع مهم در روز جهانی مرد که در بیش از 80 کشور در سراسر جهان جشن گرفته می شود، مورد بحث قرار می گیرد. در سال 2022 موضوعات مورد بحث روز جهانی مرد عبارتند از:

  • ایجاد تغییر مثبت در رفاه و زندگی مردان و پسران
  • ترویج گفتگوی مثبت در مورد مردان، مردانگی و مردانگی
  • افزایش آگاهی و/یا بودجه برای موسسات خیریه که از رفاه مردان و پسران حمایت می کنند

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به تاریخ روز جهانی آقایان و تاریخچه این روز و هدف از اختصاص یک روز به این عنوان پرداختیم. درست مانند گرامیداشت روز زن که فرصتی برای رسیدگی به مشکلات و آگاهی رسانی در خصوص چالش‌های زندگی آنهاست، بزرگداشت روز مرد باید فراتر از تبریک و تهیه هدیه برای آقایان باشد تا بتوانیم به داشتن جامعه‌ای سالمتر و مترقی پیش برویم.  امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد