روز جهانی دختر ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز جهانی دختر امسال

تاریخ روز جهانی دختر در سال 1401

روز جهانی دختر

در این پست از آلامتو تاریخ روز جهانی دختر در سال 1402 را ارئه می‌کنیم و به اهمیت بزرگداشت این روز می‌پردازیم.


روز جهانی دختر ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز جهانی دختر در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی دختر سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۱۹


تاریخ دقیق روز جهانی دختر در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی دختر سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Wednesday, October 11, 2023

2023-10-11


تاریخ دقیق روز جهانی دختر در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی دختر سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأربعاء‬، ٢٥ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۲۵


روز جهانی دختر در سال 1401

روز جهانی دختر روزی است که هر سال در 11 اکتبر مصادف با سال 2012 که مقارن با 19 مهر است گرامی داشته می‌شود. این روزی است که برای افزایش آگاهی و رفع نیازهایی که دختران در سراسر جهان با آن مواجه هستند انتخاب شده است. همچنین روزی است که برای ارتقای توانمندی دختران و در نهایت کمک به آنها برای تحقق همه حقوق انسانی خود جشن گرفته می‌شود.


تاریخچه روز جهانی دختر

طرح اولیه این روز را می توان به سال 1995 ردیابی کرد. این زمانی است که کنفرانس جهانی زنان در پکن اعلامیه پکن و پلت فرم برای اقدام را تصویب کرد. این طرحی مترقی بود که از پیشرفت نه تنها حقوق زنان بلکه از حقوق دختران نیز حمایت می کرد. با این حال، از این تاریخ به بعد این روز در بسیاری از کشورهای جهان گرامی داشته می‌شود.

این بزرگداشت برای اولین بار توسط اعلامیه سازمان ملل در دسامبر 2011 ایجاد شد تا از 11 اکتبر 2012 شروع شود و از آن سال به بعد ادامه یابد. آنها این روز را برای افزایش آگاهی در مورد چالش هایی که دختران در سراسر جهان هر روز با آن روبرو هستند تأسیس کردند. چالش ها شامل تبعیض و سوء استفاده به اشکال مختلف است.

همچنین بخوانید: متن تبریک روز دختر جدید و زیبا از طرف پدر، مادر و عشق

روز جهانی دختر در سال 1401


اهمیت روز جهانی دختر

فرزندان چه دختر یا پسر هدیه ای از طرف خداوند هستند. والدین باید آنها را بدون توجه به جنسیت به طور یکسان دوست داشته باشند. به همین دلیل است که یک روز خاص به عنوان روز جهانی دختر به طور انحصاری جشن گرفته می‌شود. امروزه گرامیداشت این روز در بسیاری از کشورها برگزار می‌شود، برخی از کشورها مانند کشور ما نیز روز ملی دختر را جشن می‌گیرد.

اهمیت یادآوری و بزرگداشت این روز برای حذف رفتار مردسالارانه و از بین بردن رسم و رسومی است که پسران را بر دختران ارحج می‎‌کند. بسیار مهم است که در این روز به دختران خود یادآور شویم که آنها بزرگترین هدیه برای ما هستند.

اگر دختران در دوران کودکی و نوجوانی به طور موثر توسط خانواده و جامعه حمایت شوند، پتاسیل تغییر جهان را دارند. آنها می‌توانند نقش توانمند خود به عنوان مادران، کارآفرینان، مربیان و رهبران سیاسی فردای جامعه خود را به خوبی ایفا کنند. در واقع بزرگداشت روز جهانی دختر زمان خوبی است تا دستاوردهای کسب شده توسط دختران را شناخته و در عین حال از نسل فعلی و آینده نوجوانان حمایت کنیم. به این ترتیب است که دختران می‌توانند پتانسیل واقعی خود به عنوان بازیگران کلیدی در دستیابی به جهانی پایدار و عادلانه را به کار گیرند.


چالش هایی که دختران در سراسر جهان با آن روبرو هستند

دختران در سنین مختلف در سراسر جهان با تعدادی چالش روبرو هستند. چالش هایی که می تواند کیفیت زندگی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در زیر تنها نمونه کوچکی از چالش هایی را مطرح می‌کنیم که دختران در سراسر جهان با آن مواجه هستند.

فرصت های شغلی

موضوعی که دختران و زنان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، نابرابری اقتصادی است. در بسیاری از نقاط جهان زنان در شغل‌های برابر با مردان، دستمزد یکسانی دریافت نمی‌کنند. در جاهای دیگر جهان، حتی بدتر است. در سرتاسر جهان، زنان تنها 10 درصد از کل درآمد دنیا را به دست می‌آورند، علیرغم اینکه دو سوم کل ساعات کاری دنیا کار می‌کنند.

بهداشت باروری و حقوق

در کشورهای در حال توسعه، بیش از 225 میلیون زن نیاز برآورده نشده به تنظیم خانواده دارند. این به 74 میلیون حاملگی ناخواسته و 36 میلیون سقط در سال کمک می کند. کمک به دختران و زنان برای به عهده گرفتن حقوق باروری خود، تعداد سقط جنین های ناایمن را کاهش می دهد و مرگ و میر مادران را تا 70 درصد کاهش می دهد.

سایر مسائلی که دختران را تحت تأثیر قرار می دهد:

  • بیش از 12 میلیون دختر در سراسر جهان زیر 18 سال ازدواج کرده اند.
  • بیش از 130 میلیون دختر در سراسر جهان از حق تحصیل برخوردار نشده اند.
  • بیش از 15 میلیون دختر در سنین 15 تا 19 سال در طول زندگی خود رابطه جنسی اجباری را تجربه کرده اند.
همچنین بخوانید: عکس نوشته روز دختر مبارک جدید برای واتساپ و پروفایل به انگلیسی

سخن آخر

در این مقاله به تاریخ روز جهانی دختر در تقویم خورشیدی و میلادی اشاره کردیم و همچنین به چالش‌های موجود در زندگی هر دختر و زن در سطح جامعه پرداختیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد