تاریخ روز جهانی فرزند دختر در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ روز جهانی فرزند دختر در سال 1401

روز جهانی فرزند دختر

روز دختر نه تنها در کشور ما بلکه در سطح جهانی جشن گرفته می‌شود. در ادامه تاریخ روز جهانی فرزند دختر در سال 1401 و علل و لزوم وجود چنین روزی را ارائه می‌دهیم.


تاریخ روز جهانی فرزند دختر در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند دختر در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند دختر سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۷/۱۹


تاریخ دقیق روز جهانی فرزند دختر در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند دختر سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, October 11, 2022

2022-10-11


تاریخ دقیق روز جهانی فرزند دختر در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند دختر سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الثلاثاء، ١٤ ربيع الاول ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۳/۱۴


تاریخچه روز جهانی دختر

از 19 دسامبر 2011، این روز به عنوان “روز جهانی فرزند دختر بچه” یا فقط “روز جهانی دختر” جشن گرفته شده است. در مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای تصویب شد که 11 اکتبر را به عنوان روز بزرگداشت دختران اعلام کرد.  روز جهانی دختر یک جشن سالانه و بین المللی است که به دختران قدرت می بخشد و صدای آنها را تقویت می کند. از آن زمان، این روز در سراسر جهان جشن گرفته شده است و ابتکارات مختلف برای توانمندسازی دختران و زنان شتاب بیشتری گرفته است. هر ساله برای این مناسبت موضوعی در نظر گرفته می‌شود که مربوط به مسائل دختران است و طی آن موضوع هر سال مشکلاتی که دختران با آن روبرو هستند، برجسته می‌شود.

فراخوان برای حقوق زنان و دختران اولین بار توسط اعلامیه پکن در سال 1995 در کنفرانس جهانی زنان در پکن به دست آمد. در تاریخ جهان، این اولین طرحی بود که نیاز به پرداختن به مسائلی را که دختران نوجوان در سراسر جهان با آن مواجه هستند، شناسایی کرد. سپس به طور رسمی توسط کانادا پیشنهاد شد تا به عنوان قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد. در نتیجه، در 19 دسامبر 2011، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موفقیت قطعنامه به رسمیت شناختن 11 اکتبر 2012 را به عنوان روز افتتاحیه روز جهانی دختر بچه، که به طور خاص حول موضوع مهم ازدواج کودکان متمرکز بود، تصویب کرد.

روز دختر در سال 1401


شعار روز جهانی فرزند دختر در سال 2022

در ابتدا روز جهانی دختر بچه به عنوان بخشی از کمپین بین المللی و سازمان غیردولتی Plan International ” چون من یک دختر هستم” آغاز شد. پلان اینترنشنال یک سازمان غیردولتی است که در حدود 70 کشور در سراسر جهان فعالیت می کند. این کمپین را در سال 2007 رهبری کرد که با هدف گسترش آگاهی در مورد نیازهای پرورش دختران در سطح جهان و به ویژه در کشورهای در حال توسعه که شرایط بدتر است، انجام شد.

هر سال، این روز با موضوعی منحصر به فرد برگزار می شود. مباحث آن به زیبایی توانمندی واقعی فرزند دختر را توصیف می کند که به اندازه پسران برای رشد اقتصادی حیاتی است. همچنین نشان می‌دهد که مشارکت معنادار دختران در تصمیم‌گیری‌هایی که بر زندگی آنها تأثیر می‌گذارد، کلید شکستن چرخه تبعیض و خشونت و توانمندسازی زنان جوان برای تبدیل شدن به زنان الهام‌بخش و آزاد در آینده است.

شعار امسال “نسل دیجیتال. نسل ما” (“Digital generation. Our generation.”) انتخاب شده است. 2.2 میلیارد نفر زیر 25 سال به اینترنت دسترسی ندارند که اکثریت آنها دختر هستند. از هر چهار دختر، یک دختر بیکار، بی سواد یا آموزش ندیده است، در مقایسه با یک پسر از هر ده پسر، و اینها رکوردهای آماری در سراسر جهان هستند. اگرچه به نقطه ای رسیده ایم که این روز را به عنوان روز جهانی دختران می شناسیم، اما هنوز کارهای زیادی برای بهبود زندگی دختران باید انجام شود.


هدف روز جهانی فرزند دختر

دختران در سراسر جهان همچنان با چالش‌های بی‌سابقه‌ای در زمینه تحصیل، سلامت جسمی و روانی و حمایت‌های مورد نیاز برای زندگی بدون خشونت مواجه هستند. هدف روز جهانی دختر بچه توانمندسازی همه دختران در سراسر جهان برای زندگی عاری از آسیب است. این روز برای حذف چالش‌های جنسیتی که دختران کوچک در سراسر جهان با آن مواجه هستند، از جمله ازدواج کودکان، فرصت‌های ضعیف یادگیری، خشونت و تبعیض تعیین شده است.


روز دختر در سال 1401

در ایران نیز ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) در اول ماه ذی القعده به عنوان روز دختر انتخاب شده است که در سال 1401 مصادف با 11 خرداد ماه می‌شود. از آنجاییکه این تاریخ مبنای قمری دارد هر ساله روز آن در تقویم رسمی کشور تغییر می‌کند.


سخن آخر

در این مطلب به تاریخ روز جهانی دختر در سال 1401 و سال 2022 میلادی اشاره کردیم. همچنین علل و اهمیت انتخاب روز دختر در سطح بین المللی را ارائه دادیم. در پایان لازم است که توجه به روز دختر فراتر از شعار و برپایی جشن در یک روز باشد. امیداریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد