تاریخ روز جهانی دوستی در سال 1401 و 2022 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی دوستی در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

روز جهانی دوستی

30 جولای روز جهانی دوستی است. در ادامه می‌گوییم تاریخ دقیق روز جهانی دوستی در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است و در مورد اهمیت دوستی صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.


تاریخ روز جهانی دوستی در تقویم سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی دوستی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی دوستی سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، 8 مرداد 1401

1401/04/08


تاریخ دقیق روز جهانی دوستی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی دوستی سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, July 30 2022

2022/07/30


تاریخ دقیق روز جهانی دوستی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی دوستی سال 1401 در تقویم قمری مصادف است با:

السبت، 1 محرم 1444

1444/01/01


تاریخچه روز جهانی دوستی

روز جهانی دوستی روزی است مردم دوستی‌ها را بدون در نظر گرفتن نژاد، رنگ یا مذهب جشن می‌گیرند. روز جهانی دوستی در ابتدا توسط هالمارک در سال 1919 تأسیس شد. قرار بود روزی باشد که مردم دوستی خود را با ارسال کارت به یکدیگر جشن بگیرند، اما در سال 1940 ایده ارسال کارت تبریک برای روز دوستی کمرنگ شد و در نهایت به طور کامل از بین رفت. اولین روز جهانی دوستی در 30 ژوئیه 1958 در ایالت “پاراگوئه” آمریکای شمالی توسط یک سازمان مدنی بین المللی به نام جنگ صلیبی جهانی دوستی جشن گرفته شد.

با این حال، در سال 1998 وینی پو به عنوان سفیر دوستی جهان در سازمان ملل انتخاب شد و در آوریل 2011، سازمان ملل به طور رسمی 30 ژوئیه را به عنوان روز جهانی دوستی به رسمیت شناخت. علاوه بر این، با ظهور رسانه‌های اجتماعی که ما را بیش از هر زمان دیگری به هم متصل می‌کند، هشتگ‌های روز جهانی دوستی این فرصت را به همه می‌دهند که فارغ از اینکه کجای دنیا که هستند، این روز را به یکدیگر تبریک بگویند.

بر اساس اعلامیه روز جهانی دوستی، از ما دعوت می‌شود که “این روز را به شیوه‌ای مناسب، مطابق با فرهنگ و سایر شرایط مناسب یا آداب و رسوم جوامع محلی، ملی و منطقه‌ای خود، از جمله از طریق آموزش و فعالیت‌های افزایش آگاهی عمومی، جشن بگیریم”. تنوع فرهنگ ها در سرتاسر جهان به این معنی است که هیچ کس روز جهانی دوستی را یکسان جشن نخواهد گرفت، و این یک پدیده شگفت انگیز است. قدرت دوستی یک قدرت بین المللی است که به همه گوشه ها و فرهنگ های جهان می رسد.

تاریخچه روز جهانی دوستی


اهمیت روز جهانی دوستی

معنای دوستی برای هر کسی متفاوت است. و پیوند دوستی نیز متفاوت است. افرادی که مدت‌هاست می‌شناسیم ممکن است به ما نزدیک نباشند، در حالی که ممکن است کسی را که فقط برای مدت کوتاهی می‌شناسیم بهترین دوست برای خود بدانیم. روز جهانی دوستی بر اساس اهمیت دوستی به عنوان یک احساس اصیل و ارزشمند در زندگی انسان ها در سراسر جهان است.

اما دوستان تنها در سطح فردی مهم نیستند. دوستی می تواند در سطح جهانی نیز مهم باشد. دوستی هایی که از مرزها عبور می کنند می توانند به صلح و جلوگیری از جنگ کمک کنند. یادگیری اینکه به افراد دیگر، افرادی که با ما متفاوت هستند، به عنوان دوستانمان فکر کنیم، به ما کمک می کند تا برای ایجاد فرهنگ صلح با یکدیگر همکاری کنیم. سازمان ملل پیشنهاد کرد که دوستی می تواند الهام بخش تلاش های صلح بین مردم، کشورها، فرهنگ ها و افراد باشد و می تواند جوامع را به هم پیوند دهد.

تاکید سازمان ملل متحد بر مشارکت دادن جوانان به عنوان رهبران آینده در فعالیت‌های اجتماعی که فرهنگ‌های مختلف را در بر می‌گیرد و درک بین‌المللی و احترام به تنوع را ارتقا می‌دهد. روز جهانی دوستی همچنین برای حمایت از فرهنگ صلح و عدم خشونت برای کودکان جهان در نظر گرفته شده است.


نقل قول های روز دوستی

  • “اگر دو دوست داشته باشید، خوش شانس هستید، اگر یک دوست خوب داشته باشید، بیشتر از خوش شانس هستید.” اس ای هینتون
  • “بهترین آینه یک دوست قدیمی است.” جورج هربرت
  • من دوستانی را دوست دارم که روزها، هفته‌ها یا ماه‌ها همدیگر را ندیده‌اند و پیوندشان مثل همیشه قوی است. توسط ناشناس
  • “دوستان با قلب ساخته می شوند، نه با رنگ.” ناشناس
  • پیدا کردن صد دوست معجزه نیست، معجزه در پیدا کردن یک دوست است که در کنارت بایستد حتی وقتی صدها نفر با تو مخالف باشند. جان اسپنس
  • “دوستان واقعی مانند الماس هستند – زیبا، درخشان، ارزشمند و همیشه شیک.” نیکول ریچی
  • “دوستی واقعی مانند سلامتی سالم است. ارزش آن به ندرت شناخته می شود تا زمانی که از بین برود.” چارلز کالب کولتون
  • “در رفاه، دوستان ما ما را می شناسند. در سختی، ما دوستان خود را می شناسیم.” جان چرتون کالینز
  • “دوستان خانواده ای هستند که شما انتخاب می کنید.” جس سی اسکات،

سخن آخر

تاریخ دقیق روز جهانی دوستی در تقویم سال 1401 مصادف با 8 مرداد است. با این حال در برخی کشورها تاریخ های دیگری به روز جهانی دوستی اختصاص داده شده است که هدف کلی تلاش برای ترویج فرهنگ صلح‌آمیز از طریق دوستی است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد