روز جهانی معلولان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز جهانی معلولان امسال

تاریخ روز جهانی معلولان در سال 1401

روز جهانی معلولان

در این پست از آلامتو به تاریخ روز جهانی معلولان در سال 1402 و اهمیت گرامیداشت این روز در جامعه می‌پردازیم.


روز جهانی معلولان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ روز جهانی معلولان در تقویم شمسی سال 1402:

تاریخ روز جهانی معلولان سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۱۲ آذر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۹/۱۲


تاریخ روز جهانی معلولان در تقویم میلادی سال 2023:

تاریخ روز جهانی معلولان سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, December 3, 2023

2023-12-03


تاریخ روز جهانی معلولان در تقویم قمری سال 1445:

تاریخ روز جهانی معلولان سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد‬، ١٩ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۱۹


تاریخچه روز جهانی معلولان

روز جهانی معلولان در سوم دسامبر هر سال مقارن با 12 آذر، با هدف ارتقای توانمندسازی و کمک به ایجاد فرصت های واقعی و ترویج برابری برای افراد دارای معلولیت برگزار می شود. این رویداد در سال 1992 توسط مجمع عمومی سازمان ملل راه اندازی شد. هدف آنها پیشبرد حقوق معلولیت و حمایت از رفاه افراد دارای معلولیت بود. از آن زمان، مردم در سراسر جهان گرد هم آمده اند تا این رویداد ویژه را گرامی بدارند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود 15 درصد از جمعیت جهان به نوعی از ناتوانی دچار هستند. در واقع تخمین زده می شود که یک میلیارد نفر در سراسر جهان که دارای معلولیت هستند، با موانع زیادی برای شمولیت در بسیاری از جنبه های کلیدی جامعه روبرو هستند. اما اغلب اوقات، نیازهای افراد دارای معلولیت توسط جامعه‌ای که در آن زندگی می کنند برآورده نمی شود. این یکی از دلایل متعددی است که چرا برگزاری رویدادهایی مانند روز جهانی معلولان بسیار مهم است. با بزرگداشت این رویداد در مدرسه، می توانید به فرزندان خود کمک کنید تا موانع فراگیری را از بین ببرند و آگاهی خود را نسبت به چالش‌هایی که افراد دارای معلولیت با آن روبرو هستند گسترش دهند. این به نوبه خود آنها را تشویق می کند تا برای حقوق افراد دارای معلولیت در طول زندگی خود مبارزه کنند.

بخش بزرگ دیگری از روز جهانی معلولان، گسترش آگاهی از اثرات مثبت فراوان ادغام افراد دارای معلولیت در جامعه است. یکی از بزرگترین مسائلی که معلولان در جامعه امروزی با آن مواجه هستند، گوشه گیری و طرد شدن است. به دلایل بی‌شماری، افراد دارای معلولیت اغلب از جنبه‌های کلیدی جامعه، از نظر حلقه‌های اجتماعی، محل کار، زندگی فرهنگی و موارد دیگر دور هستند. این بسیار منزوی کننده است و می تواند به شدت بر سلامت روان این افراد تأثیر بگذارد. مهم است که روز جهانی افراد دارای معلولیت به عنوان راهی برای تشویق مشارکت همه افراد در تمام جنبه‌های زندگی باشد.

روز جهانی معلولان در سال 1401


شعار روز جهانی معلولان در سال 1402

پیام های عمومی پیرامون روز جهانی معلولان ثابت می ماند، اما هر سال موضوع متفاوتی دارد. موضوعات سال های گذشته به شرح زیر بوده است:

  • 2021:  رهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت به سوی جهانی فراگیر، در دسترس و پایدار پس از کووید-19.
  • 2020:  بازگشت بهتر: به سوی جهانی شامل معلولیت، در دسترس و پایدار پس از کووید-19.
  • 2019:  ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت و رهبری آنها: اقدام در دستور کار توسعه 2030
  • 2018:  توانمندسازی افراد دارای معلولیت و تضمین فراگیری و برابری

امسال شعار روز جهانی معلولان در سال 2022، «همه معلولیت ها قابل مشاهده نیستند» است. ناتوانی ها در اشکال مختلف ظاهر می شوند و توجه به هر یک از آنها مهم است. فقط به این دلیل که چیزی قابل مشاهده نیست، به این معنی نیست که مهم یا تأثیرگذار نیست. بسیاری از افراد با ناتوانی‌هایی مانند اختلالات سلامت روان، درد مزمن و خستگی زندگی می کنند که هیچ کدام در نگاه اول قابل مشاهده نیستند. با این حال، زندگی و تجربیات این افراد به شدت تحت تأثیر ناتوانی های آنها قرار گرفته است. امسال، زمانی را صرف تمرکز ویژه روی ناتوانی‌های نامرئی کنید.


5 مزیت آموزش آگاهی در برخورد با افراد دارای معلولیت

  • بهبود خدمات مشتری: کارمندانی که شرایط مختلف را تشخیص می دهند، به مشتریان شما که ممکن است چنین اختلالاتی داشته باشند، خدمات بهتری ارائه خواهند داد.
  • الزامات قانونی را بیاموزید: با اطلاع از قانون برابری 2010، خطر پیامدهای قانونی یا رفتار ناعادلانه را کاهش دهید.
  • تشویق ارتباطات باز: افراد ناتوان هر روز با شرایط خود زندگی می کنند، بنابراین آموزش می تواند از طریق ارتباط باز حمایت رفاهی را فراهم کند.
  • تغییر ادراک: از طریق یک جلسه آموزشی آموزنده، که کارکنان توانمند شما را آگاه می کند، سوگیری ناخودآگاه و اطلاعات نادرست را کاهش دهید.
  • اعتبارسنجی کارکنان معلول: یک جلسه آموزشی به کارکنان معلول نشان می دهد که احساسات، تجربیات و مبارزات آنها معتبر است.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به تاریخ روز جهانی معلولان اشاره کردیم. گرامیداشت این روز دارای اهمیت زیادی است، زیرا یادآوری کننده حضور این افراد در جامعه و حقوق اجتماعی است که دارند. لازم است عموم افراد جامعه، به خصوص از سنین پایین‌تر آموزش‌های لازم برای زندگی در کنار افراد دارای معلولیت را آموخته تا آنها نیز بتوانند به زندگی عادی خود به دور از احساس تحقیر شدن یا مورد ترحم قرار گرفتن ادامه دهند. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد