روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان 1402 چه روزی است؟ چندمه و چند شنبه است؟


روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

همه اشکال خشونت علیه دختران و زنان باید متوقف شود. به این منظور روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در تقویم تعیین شده که در ادامه به تاریخ روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در سال 1402 و اهمیت آن می‌پردازیم.


روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان 1402 چه روزی است؟ چندمه و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۴ آذر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۹/۰۴


تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, November 25, 2023

2023-11-25


تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ١١ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۱۱


روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

سازمان ملل متحد در 25 نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان را گرامی می دارد. این رعایت آگاهی را نسبت به تلفات مستمر خشونت مبتنی بر جنسیت افزایش می دهد و خواستار اقدام برای پایان دادن به این نقض حقوق بشر است. خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان است. در سطح جهانی، تخمین زده می شود که از هر سه زن، یک زن در طول زندگیش مورد آزار جسمی یا جنسی قرار می گیرد.

صندوق جمعیت ملل متحد یکی از آژانس های اصلی سازمان ملل است که برای افزایش برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و رسیدگی به پیامدهای فیزیکی و عاطفی خشونت مبتنی بر جنسیت کار می کند. برنامه های صندوق جمعیت ملل متحد کمک های روانی اجتماعی، درمان پزشکی و کیت های تجاوز جنسی را به بازماندگان ارائه می دهد و حق همه زنان و دختران را برای زندگی عاری از خشونت و آزار ترویج می کند.

سازمان های زنان در سرتاسر جهان با موفقیت برای افزایش آگاهی و حمایت از آرمان خود گرد هم آمده اند. اگرچه این نشانه ای از تغییر مثبت در مبارزه برای پایان دادن به خشونت علیه زنان است، اما آمار نشان می دهد که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده است.

اهمیت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان


تاریخچه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای 25 نوامبر را روز جهانی محو خشونت علیه زنان نامگذاری کرد . این قطعنامه که توسط جمهوری دومینیکن ارائه شد، به مناسبت سالگرد مرگ سه خواهر به نام‌های پاتریا، مینروا و ماریا ترزا میرابال بود.

خواهران میرابال سه فعال سیاسی بودند که در سال 1960 به دستور رافائل تروخیلو، حاکم این کشور به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسیدند. در حالی که زنان در آمریکای لاتین و دریای کارائیب از سال 1981 این روز را گرامی داشتند، همه کشورهای سازمان ملل تا سال 1999 به طور رسمی آن را به رسمیت نشناختند. در 20 دسامبر 1993، مجمع عمومی اعلامیه رفع خشونت علیه زنان را از طریق  قطعنامه 48/104 به تصویب رساند و راه را برای ریشه کنی خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان هموار کرد.

بسیاری از سازمان‌ها، از جمله صندوق توسعه سازمان ملل متحد برای زنان (یونیفم)، برای مدتی برای به رسمیت شناختن بین‌المللی این تاریخ تلاش می‌کردند. سرانجام، در 7 فوریه 2000، مجمع عمومی  قطعنامه 54/134 را تصویب کرد که به طور رسمی روز 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی منع خشونت علیه زنان تعیین کرد و در این راستا، از دولت ها، سازمان های بین المللی و همچنین سازمان های غیردولتی دعوت کرد تا با هم متحد شوند و سازماندهی کنند. فعالیت هایی که هر ساله در آن تاریخ برای افزایش آگاهی عمومی از این موضوع طراحی شده اند.


شعار روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در سال 1402

حمایت و سرمایه‌گذاری در سازمان‌های قوی و مستقل حقوق زنان و جنبش‌های فمینیستی کلید پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران است. به همین دلیل است که موضوع سال 2022 “اتحاد! فعالیت برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران” است.


اهمیت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان و دختران (VAWG) یکی از گسترده ترین، مستمر و ویرانگرترین نقض حقوق بشر در دنیای امروز ما است که به دلیل مصونیت از مجازات، سکوت، انگ و شرم پیرامون آن تا حد زیادی گزارش نشده است.

به طور کلی، خشونت علیه زنان و دختران در اشکال فیزیکی، جنسی و روانی مشاهده می‌شود که شامل:

  • خشونت شریک جنسی (کتک زدن، آزار روانی، تجاوز زناشویی، زن کشی)؛
  • خشونت و آزار جنسی (تجاوز جنسی، اعمال جنسی اجباری، پیشرفت های جنسی ناخواسته، سوء استفاده جنسی از کودکان، ازدواج اجباری، آزار و اذیت خیابانی، تعقیب، آزار و اذیت سایبری).
  • قاچاق انسان (بردگی، بهره کشی جنسی)؛
  • ختنه زنان؛ و
  • ازدواج کودکان

سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان و تاریخچه انتخاب این روز پرداختیم. به منظور حمایت حداکثر از حقوق زنان لازم است که هر ساله این روز گرامی داشته شود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد