روز جهانی مبارزه با حکم اعدام 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


تاریخ روز جهانی مبارزه با حکم اعدام در سال 1401

روز جهانی مبارزه با حکم اعدام

اهمیت مبارزه با حکم اعدام باعث شده روزی در تقویم به آن اختصاص یابد. در ادامه تاریخ روز جهانی مبارزه با حکم اعدام در سال 1402 را گفته و به شرح تاریخچه آن می‌پردازیم.


روز جهانی مبارزه با حکم اعدام 1402 چه روزی است؟

روز جهانی مبارزه با حکم اعدام که هر ساله در 18 مهر مقارن با 10 اکتبر برگزار می شود. جنبش جهانی لغو حکم اعدام را متحد می‌کند و جامعه مدنی، رهبران سیاسی، وکلا، افکار عمومی و غیره را برای حمایت از فراخوان جهانی مبارزه با حکم اعدام بسیج می‌کند. این روز آگاهی سیاسی و عمومی جنبش جهانی علیه مجازات اعدام را تشویق و تحکیم می کند.

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با حکم اعدام در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با حکم اعدام سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۱۸ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۱۸


تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با حکم اعدام در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با حکم اعدام سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, October 10, 2023

2023-10-10


تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با حکم اعدام در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با حکم اعدام سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الثلاثاء، ٢٤ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۲۴


روز جهانی مبارزه با حکم اعدام

هر ساله در 10 اکتبر، روز جهانی مبارزه با حکم اعدام، از لغو مجازات اعدام حمایت می کند. همچنین روزی برای افزایش آگاهی در مورد شرایط و وضعیتی است که بر زندانیان محکوم به اعدام تأثیر می گذارد.

طرفداران مجازات اعدام می گویند که مجازات اعدام به جلوگیری از جرم و برقراری نظم و قانون کمک می کند. آنها همچنین می گویند که مجازات اعدام کمتر از حبس ابد است. اما مخالفان بر این باورند که مجازات اعدام غیرانسانی است و مانع از وقوع جرم نمی شود. برخی نیز معتقدند مجازات اعدام به طور نامتناسبی بر گروه های خاصی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در ایالات متحده، تا 10 درصد از زندانیان محکوم به اعدام دارای مشکلات شدید سلامت روان هستند. یکی دیگر از دلایل مخالفت مردم با مجازات اعدام این است که گاهی اوقات افراد بی گناه اعدام می شوند.

بیش از 70 درصد کشورهای جهان مجازات اعدام را لغو کرده اند. در اینجا برخی از کشورهایی که هنوز مجازات اعدام در آنها اجرا می شود آورده شده است:

  • چین
  • ایران
  • عربستان سعودی
  • عراق
  • مصر
  • پاکستان
  • سومالی
  • سودان جنوبی

از میان این کشورها، چین بیشترین تعداد اعدام در سال را دارد و این کشور نیز داده های خود را پنهان می کند. با این حال، عفو بین‌الملل معتقد است که چین سالانه هزاران زندانی را اعدام می‌کند. در ایالات متحده، 27 ایالت مجازات اعدام را مجاز می دانند. تا سال 2019، 2570 نفر در ایالات متحده محکوم به اعدام بودند. در سراسر جهان حدود 33000 زندانی با مجازات اعدام روبرو هستند.

تاریخچه روز جهانی مبارزه با حکم اعدام


تاریخچه روز جهانی مبارزه با حکم اعدام

ائتلاف جهانی مبارزه با حکم اعدام (WCADP) اولین روز جهانی علیه مجازات اعدام را در سال 2003 ترتیب داد. هدف آنها لغو مجازات اعدام در همه کشورهای جهان است.

مجازات اعدام نوعی قتل مورد تایید دولت است که در مورد یک فرد به عنوان مجازات برای جرمی اعمال می‌شود که انجام داده است. اعدام جنایتکاران و مخالفان تقریباً توسط همه جوامع از آغاز تمدن های روی زمین مورد استفاده قرار گرفته است.

در طول سال ها، تمدن های بشری تلاش هایی را برای مبارزه با حکم اعدام انجام داده اند که در موارد بسیاری پس از مدت کوتاهی لغو مجددا اجرا شده است. به عنوان مثال می توان به ژاپن در سال 724 پس از میلاد اشاره کرد که طی آن ممنوعیت امپراتور شومو تنها چند سال به طول انجامید. در سال 747 پس از میلاد در چین، توسط امپراتور ژوان زونگ تانگ ممنوع شد و با تبعید یا شلاق جایگزین شد، این نیز تنها 12 سال به طول انجامید.

سازمان عفو بین‌الملل معتقد است که حکم اعدام ناقض حقوق بشر، به ویژه حق زندگی است و مجازاتس ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز محسوب می‌شود. زمانی که عفو بین الملل در سال 1977 برنامه خود را برای لغو حکم اعدام آغاز کرد، تنها 16 کشور در جهان اعدام را از بین مجازات‌های خود لغو کردند. امروز، این تعداد به 108 افزایش یافته است، یعنی بیش از نیمی از کشورهای جهان را شامل می‌شود.

با گذشت زمان، تعداد بیشتری از کشورهای عضو از همه مناطق اذعان می‌کنند که مجازات اعدام کرامت انسانی را تضعیف می‌کند و لغو آن به افزایش و توسعه مترقی حقوق بشر کمک می‌کند.


سخن آخر

در این پست از آلامتو تاریخ روز جهانی مبارزه با حکم اعدام گفته شد. همچنین به شرح مختصری از تاریخچه مبارزه با حکم اعدام و علل مقابله با آن در برخی از کشورها پرداختیم.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد