تاریخ روز جهانی آشپز در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ روز جهانی آشپز در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز جهانی آشپز

روز جهانی آشپز هر ساله گرامی داشته می‌شود تا بر اهمیت آن تاکید شود. در ادامه تاریخ روز جهانی آشپز در سال 1401 را معرفی کرده و به پیشینه آن می‌پردازیم.


تاریخ روز جهانی آشپز در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی آشپز در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی آشپز سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۷/۲۸


تاریخ دقیق روز جهانی آشپز در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی آشپز سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Thursday, October 20, 2022

2022-10-20


تاریخ دقیق روز جهانی آشپز در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی آشپز سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس، ٢٣ ربيع الاول ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۳/۲۳


تاریخچه روز جهانی آشپز

روز جهانی آشپز برای نخستین بار در سال 2004 توسط یک سرآشپز معروف و رئیس سابق انجمن جهانی سرآشپزها (Worldchefs)، دکتر بیل گالاگر برگزار شد. این روز صرفاً با هدف ایجاد آگاهی در مورد غذای سالم و احترام به این حرفه انتخاب شد. گالاگر در آن زمان رئیس وردشف، شبکه ای شامل بیش از 100 انجمن سرآشپز بود.

برخلاف بسیاری از مشاغل مدرن دیگر، سرآشپزی از ابتدا نقش مهمی در جامعه ما داشته است. غذا یک نیاز اساسی است و تلاش برای تهیه غذاهای جدید هزاران سال است که ادامه دارد. در قرن اول پس از میلاد، یک آشپز رومی به نام مارکوس آپیسیوس اولین کتاب آشپزی جهان را نوشت. نام کتاب او “آپیسیوس” بود که به “هنر آشپزی” نیز معروف است. این کتاب شامل بیش از 400 دستور غذا است.

تاریخچه روز جهانی آشپز


اهمیت روز جهانی آشپز

روز جهانی آشپز فرصتی را برای بزرگداشت این شغل شریف فراهم می کند. همچین این روز بر آموزش کودکان در سراسر جهان در مورد رعایت تغذیه سالم تمرکز دارد.

هدف از روز جهانی آشپز قدردانی از سرآشپزها برای تلاش مداوم آنها برای ارائه بهترین غذا به مردم است. این روز همچنین به این سرآشپزها یادآوری می‌کند که وظیفه آنهاست که با تعهد به آینده و احساس غرور، مهارت های آشپزی و دانش غذا را به نسل بعدی سرآشپزها منتقل کنند. علاوه بر این، از این مناسبت برای ایجاد آگاهی در مورد این حرفه استفاده می‌شود، زیرا با وجود علاقه نسل جوان به این حرفه، هنوز هم برخی از پدر و مادرها نمی‌خواهند فرزندانشان وارد آن رشته شوند.

موضوع دیگری که در روز جهانی آشپز به آن پرداخته می‌شود اطمینان از حفظ سیاره ای سالم برای نسل های آینده است، ما همچنین باید اهمیت غذا و تأثیری که تولید و مصرف غذا بر محیط زیست می گذارد را به فرزندان خود بیاموزیم.


فعالیت‌های روز جهانی آشپز

جشن روز جهانی آشپزها معمولاً شامل مسابقات آشپزی است که در بسیاری از شهرهای بزرگ برگزار می شود. سرآشپزهای رستوران های پیشرو به مسابقه می آیند و برای نشان دادن مهارت های خود آشپزی می کنند.


موضوع روز جهانی آشپزها در سال 1401

هر ساله یک موضوع خاص برای روز جهانی سرآشپز انتخاب می‌شود. بیشتر موضوعات منتخب حول محور غذای سالم و تغذیه سالم است. امسال نیز روز جهانی آشپز بر موضوع “غذای سالم برای آینده” تاکید خواهد کرد. اهمیت پایداری که برای تضمین یک سیاره سالم بسیار مهم است، ارائه خواهد شد. هدف از انتخاب این موضوع تمرکز بر آموزش نحوه تولید و مصرف مواد غذایی و تاثیر آن بر محیط زیست به نسل آینده است. به علاوه با خلاقیت در مورد غذا، اهمیت مصرف غذای سالم را نیز به کودکان آموزش می دهند.


متن در مورد روز جهانی آشپز

“آشپزها در دنیای کوچک خود رهبر هستند.”

– اریک ریپرت (سرآشپز، نویسنده و شخصیت تلویزیونی فرانسوی، متولد 1965)

***********

“اگر خوب فکر کنید، خوب آشپزی می کنید.”

– فران آدریا (سرآشپز اسپانیایی، متولد 1962)

***********

“شما برای پولدار شدن وارد آشپزی نمی شوید.”

– گوردون رمزی (آشپز، نویسنده و شخصیت تلویزیونی بریتانیایی، متولد 1966)

***********

“آشپزی هنر تنظیم است.”

– ژاک پپن (سرآشپز، نویسنده و شخصیت تلویزیونی آمریکایی متولد 1935)

***********

“یک آشپز خوب هرگز اسرار خود را فاش نمی کند.”

– میک گاریس (فیلمساز و فیلمنامه نویس آمریکایی، متولد 1951)

***********

“آشپزی یک هنر است، اما شما می‌توانید آن را بخورید.”

– مارسلا هازان (نویسنده آشپزی متولد ایتالیا، 1924-2013)


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ روز جهانی آشپز در سال 1401 و تاریخچه انتخاب این روز پرداختیم. آشپزی هنری است با سابقه دیرینه که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود، پس لازم است که بر بهبود آن از جنبه‌های مختلف تمرکز شود. امیدوارم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد