روز بیمه سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


تاریخ روز بیمه در سال 1401

روز بیمه

در این مطلب تاریخ روز بیمه در سال 1402 و تاریخچه بیمه در ایران را در اختیارتان قرار می‌دهیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


روز بیمه سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ روز بیمه در تقویم شمسی سال 1402:

تاریخ روز بیمه 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۹/۱۳


تاریخ روز بیمه در تقویم میلادی سال 2023:

تاریخ روز بیمه سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, December 4, 2023

2023-12-04


تاریخ روز بیمه در تقویم قمری سال 1445:

تاریخ روز بیمه سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٠ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۲۰


13 آذر روز بیمه در ایران

در تقویم رسمی ایران 13 آذر به عنوان روز بیمه انتخاب شده است. با وجود اینکه 15 آبان ماه سال 1314 را به عنوان نخستین روز فعالیت یک شرکت بیمه ایرانی است، اما در آن سال‌های ایده‌ای برای نامگذاری یک روز از تقویم به این روز مطرح نشد. اما پس از تصویب قانوان اداره امور شرکت‌های بیمه در سیزدهم آذر سال 1367 توسط بیمه مرکزی ایران، این روز از سال به روز بیمه اختصاص یافت و در تقویم رسمی وارد شد.

تاریخچه بیمه در ایران


تاریخچه بیمه در ایران

تاریخچه بیمه در ایران به دوره شاه عباس صفوی بازمی‌گردد. آنطور که در اسناد تاریخی یافت شده است، طی آن دوران کارون‌سراها نقش بیمه کننده را داشتند و کالاها و اجناس بازرگانان را در مقابل سارقان و راهزنان چه در داخل و یا خارج از شهر، محافظت می‌کردند.

شروع فعالیت صنعت بیمه به شکل امروزی در ایران به دوره قاجار و سال 1289 شمسی برمی‌گردد. در این سال بود که دو شرکت روسی که به نام‌های نادژدا و قفقاز مرکوری شناخته می‌شدند، فعالیت در این صنعت را در ایران آغاز کردند. از آن سال به بعد تا سال 1314، سیزده شرکت خارجی دیگر در زمینه بیمه در ایران شروع به کار کردند.

در آن سال‌ها شرکت‌های بیمه منحصراً به دست خارجی‌هایی بود که در این صنعت فعالیت داشتند. در سال 1310 بود که ایده ایجاد بیمه ایرانی، توسط فردی ایرانی به نام دکتر الکساندر آقایان مطرح شد. او پیش از این در شرکت بیمه روسی نادژدا فعالیت کرده بود و سابقه کار در این زمینه را داشت. دکتر آقایان بعدها نام خود را به علی اکبر داور تغییر داد. در سال 1314 بود که شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت ایرانی بیمه توسط آقای داور تاسیس شد. او در این روز پس از سخنرانی افتتاحیه در اقدامی نمادین منزل مسکونی خود را تحت بیمه آتش سوزی قرار داد و به این ترتیب اولین بیمه نام ایران صادر شد. آغاز به کار رسمی این شرکت در سال 1316 بود.


شکل گیری شرکت‌های بیمه خصوصی

نخستین شرکت بیمه خصوصی ایران در سال 1329 و با نام شرکت بیمه شرق شروع به فعالیت کرد. طی سال‌های 1329 تا 1343، شرکت های خصوصی دیگری نیز در این زمینه به طور رسمی و با دریافت مجوزهای لازم فعالیت خود را آغاز کردند. به این ترتیب بود که قانون تاسیس بیمه مرکزی در سال 1350شمسی تصویب شد. از جمله شرکت‌های بیمه که در آن سال‌ها فعال بودند و با مالکیت اشتراکی سرمایه گذاران خارجی بنیان گردید، می‌توان به بیمه تهران، بیمه دانا، بیمه حافظ و بیمه ایران و آمریکا اشاره کرد.

پس از انقلاب نیز شورای ملی انقلاب در سال 1358، تمامی شرکت‌های بیمه ایرانی را ملی اعلام کرد و بر اساس اصل 44 از قانون اساس تحت نظر دولت واقع شدند.


پیشرفت‌های صنعت بیمه در ایران

صنعت بیمه در ایران همگام با سایر کشورها در حال پیشرفت و به روز رسانی خدمات به مشتریان است. هر سال در سیزدهم آذر طی برگزاری جلسات و کنفرانس‌های چالش‌های موجود شناخته شده و پیشرفت‌های صورت گرفته معرفی می‌شود.

از جمله اقداماتی که در این خصوص برداشته شده اختصاص سامانه ای به نام بیمه دات کام است که مشتریان از طریق آن و بدون نیاز به مراجعه حضوری بسیاری از سوالات خود را برطرف می‌کنند. سایر خدمات ارائه شده شامل:

  • استعلام و مقایسه شرکت‌های مختلف بیمه و خدمات آنها
  • تهیه انواع بیمه‌ها با خرید اینترنتی
  • مقایسه شرکت‌های بیمه مختلف از طریق مشاهده جداول ارائه شده آنها
  • بررسی حق بیمه مقرر شده برای هر یک از طرح‌های بیمه
  • خرید اقساطی بیمه و …

سخن آخر

در این پست به تاریخ روز بیمه اشاره کردیم. یکی از مهمترین راه‌های جبران خسارت‌های غیر مترقبه، بیمه است. بیمه در شرایط مختلف از جمله بیماری، حوادث، بیکاری و غیر می‌تواند بخش زیادی از مشکلات را برطرف کند. به پاس این خدمات، سیزدهم آذر به نام روز بیمه در تقویم اختصاص یافته است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد