تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در سال 1401 کی و چه روزی است

روز جهانی بستنی

اگر می‌خواهید بدانید تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در سال 1402 کی و چه روزی است، ادامه مطلب را از دست ندهید.


تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در سال 1402 کی و چه روزی است؟

بستنی بدون شک بهترین دسری است که تاکنون توسط انسان ابداع شده است. غنی و خامه‌ای است، پر از طعم‌های تابستان در حالیکه از سرما مانند زمستان درست می‌شود، و در هر زمان از سال عالی است. بستنی را می‌توان به شکل قیفی یا کیک کامل استفاده کرد یا به تنهایی به عنوان قاشق غذاخوری خورد. بستنی غذایی برای خانواده‌های سلطنتی و ثروتمندان بود و در مواقع خاص خورده می‌شد. روز جهانی بستنی این غذای خوشمزه و همه انواع آن را جشن می گیرد.

تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی بستنی سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۴/۲۶


تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی بستنی سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, July 17, 2023

2023-07-17


تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی بستنی سال ١٤٤٤ در تقویم شمسی مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٨ ذوالحجه ١٤٤٤

۱۴۴۴/۱۲/۲۸

همچنین بخوانید: طرز تهیه بستنی سنتی خانگی زعفرانی مخصوص با خامه و ثعلب

تاریخچه روز جهانی بستنی


تاریخچه روز جهانی بستنی

روز جهانی بستنی که در سومین یکشنبه ژوئیه جشن گرفته می شود، در سال 1984 به عنوان ماه بستنی آغاز شد. ماه ژوئیه نیز به عنوان ماه جهانی بستنی محسوب می‌شود. امسال این تاریخ مصادف با 17 ژوئیه شده است. این روز توسط ریگان یکی از رئیس جمهورهای آمریکا به این عنوان انتخاب شد. او می‌خواست این خوراکی را که بیش از 90 درصد از مردم ایالات متحده از آن لذت می‌برند، گرامی بدارد.

اعتقاد بر این است که تاریخ بستنی احتمالاً در امپراتوری هخامنشی ایران در حدود 500 سال قبل از میلاد آغاز شده است. امپراتوری ایران هزاران سال پیش به این معروف بود که برف را در یک کاسه می ریخت، آب انگور غلیظ شده را روی آن می ریخت و آن را به عنوان خوراکی می خورد. آنها به قله کوه ها صعود می کردند و در تابستان برف را از قله ها به شهرها می‌آوردند. آنها سپس برف را در اتاق‌های زیرزمینی، که به یخچال معروف است، نگه می‌داشتند تا آن را سرد نگه دارند. مبدا اختراع بستنی از اینجا شروع شد. ایرانیان غذای خنک مخصوصی را ایجاد کردند که ترکیبی از ورمیشل و گلاب بود که در ماه های تابستان برای سلطنتی ها سرو می شد.

یخ با میوه ها، زعفران و تعدادی طعم های دیگر مخلوط شده بود. بستنی سنتی در حال حاضر محبوب ترین نوع بستنی ایرانی است. این یک نوع بستنی ایرانی است که از پسته، وانیل، زعفران، گلاب، شکر، تخم مرغ و شیر تهیه می شود. همچنین اغلب دارای تکه های یخ زده خامه داخل آن است.

برخی از مورخان معتقد بودند که چینی‌ها مسئول اختراع نسخه های اولیه این دسر بوده اند. در حدود سال 697 پس از میلاد، چینی‌ها در سلسله تانگ، لبنیات را با نمک و یخ منجمد کردند. با این حال برخی دیگر معتقدند رومی‌ها برف را با عسل و میوه‌ها مخلوط کرده‌اند تا اولین نمونه اولیه بستنی را ایجاد کنند. اگرچه قدمت اختراع بستنی به هزاران سال قبل بازمی‌گردد، اما بسیاری از کسب‌وکارهای آشپزی به آنتونیو لاتینی از ناپل ایتالیا، که در قرن هفدهم شربتی بر پایه شیر تولید کرد، اعتبار می‌دهند.

در ایالات متحده، اولین بستنی فروشی ها توسط کواکر کولونیست ها افتتاح شد که دستور پخت یخ خود را با خود به دنیای جدید آوردند.

بن فرانکلین، جورج واشنگتن و توماس جفرسون از جمله کسانی بودند که از این رفتار لذت بردند. مشخص است که در سال 1813، بانوی اول دالی مدیسون در مراسم افتتاحیه بستنی سرو کرد.

در سال 1832، آگوستوس جکسون، قنادی آمریکایی آفریقایی تبار، دستور العمل های متعدد بستنی و یک تکنیک برتر برای تولید بستنی را ایجاد کرد. و در سال 1843، اولین اختراع ایالات متحده برای یک یخچال فریزر دستی در مقیاس کوچک به نانسی جانسون فیلادلفیایی اعطا شد.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ دقیق روز جهانی بستنی در سال 1401 و شرحی از تاریخچه انتخاب این روز و تاریخچه ابداع این خوراکی خوشمزه و پرطرفدار پرداختیم. شواهد بسیاری نشان می‌دهد برای اولین بار ایرانی‌ها بستنی ابتدایی را تهیه کردند. اما اخبار تاریخی دیگر از ابداع آن توسط رمی‌ها و چینی‌ها نیز وجود دارد. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد