تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در تقویم سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در تقویم سال 1401 چه روزی است؟

روز جهانی فرزند اول

روز جهانی فرزند اول در دومین یکشنبه ژوئن سال 1857 توسط کشیش دکتر چارلز لئونارد، کشیش کلیسای جهانی نجات دهنده در چلسی، ماساچوست آغاز شد: لئونارد مراسم ویژه ای را به کودکان و برای آنها اختصاص داد. لئونارد این روز را روز گل رز نامگذاری کرد، اگرچه بعداً به نام یکشنبه گل نامگذاری شد و سپس روز کودک نامگذاری شد. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در تقویم سال 1402 را برای شما ارائه کرده ایم.


تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۲۲


تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, June 12, 2023
2023-06-12


تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی فرزند اول سال 1401 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٣ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۲۳

همچنین بخوانید: تاریخ روز جهانی چشم رنگی ها کی و چه روزی است؟

روز جهانی فرزند اول به تاریخ شمسی 


تاریخچه روز جهانی فرزند اول

روز کودک برای اولین بار به طور رسمی توسط جمهوری ترکیه در سال 1920 با تاریخ تعیین شده 23 آوریل به عنوان تعطیلات ملی اعلام شد. پس از آن در سطح جهانی پذیرفته شد. روز جهانی کودک برای اولین بار در ژنو در کنفرانس جهانی رفاه کودکان در سال 1925 اعلام شد و سپس به چندین کشور منتقل شد. از آنجایی که تاریخ های مختلفی برای جشن روز کودک در تقویم وجود دارد، کشورهای کمونیستی و پساکمونیستی اول ژوئن را انتخاب کردند. این جنبش در بریتانیا و سپس ایالات متحده جایی پیدا کرد تا اینکه به یک رویداد قابل توجه جهانی تبدیل شد. تاریخ اول ژوئن توسط بسیاری از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان “روز جهانی حمایت از کودکان” در 1 ژوئن 1950 پس از کنگره فدراسیون بین المللی دموکراتیک زنان در مسکو که در سال 1949 برگزار شد، تعیین شد.

روز جهانی کودک تنها روزی برای بزرگداشت کودکان نیست، بلکه برای آگاهی دادن به کودکان در سراسر جهان است که خشونت را در اشکال سوء اسیتفاده، بهره کشی و تبعض تجربه کرده اند. در برخی کشورها از کودکان به عنوان کارگر استفاده می شود، در درگیری های مسلحانه غوطه ور هستند، در خیابان ها زندگی می کنند، از تفاوت ها چه مذهب، چه مسائل اقلیت ها یا معلولیت رنج می برند.

همچنین بخوانید: تاریخ دقیق روز جهانی همبرگر کی و چه روزی است؟

تاریخچه روز جهانی فرزند اول 


سخن آخر

به طور کلی روز دقیقی به عنوان روز فرزند اول در تقویم جهانی ثبت نشده است و تنها روز کودکان به طور رسمی در تقویم جهانی وجود دارد که اکثر جوامع این روز را گرامی می دارند و آن را جشن می گیرند. برخی افراد معتقد اند دومین یکشنبه ی ماه ژوئن روز جهانی فرزند اول است که به تاریخ شمسی این روز مصادف می شود با 25 خرداد ماه .


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد