روز ارتش جمهوری اسلامی ایران سال 1402 چه روزی است؟ چندمه؟

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران امسال

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

در این مطلب از آلامتو به مناسبت روز ارتش، به موضوع تاریخ روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1402 و علت نامگذاری این روز به این نام می‌پردازیم.

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1402 چه روزی است؟

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در تقویم رسمی کشور مقارن است با:

سه شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۱/۲۹ 

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, April 18, 2023
2023-04-18

روز ارتش جمهوری اسلامی در تقویم قمری برابر است با:

الثلاثاء، ٢٧ رمضان ١٤٤٤
۱۴۴۴/۰۹/۲۷

چرا 29 فروردین “روز ارتش” نامگذاری شد؟

پس از پیروی انقلاب اسلامی ایران در بهمن سال 1357 بحث‌های متفاوتی درباره انحلال یا ادامه کار ارتش و سایر دستگاه‌های باقی مانده از رژیم شاه مطرح شد. سرچشمه بسیاری از این صحبت‌ها دشمنان انقلاب و گروه‌های ناآگاه بودند. چریک‌های فدایی خلق وسازمان مجاهدین از این گروه‌ها بودند که توانستند در جریان اعتراضات به پادگان‌ها و مراکز ارتش ورود کرده و به تجهیزات نظامی دست یابند. این مسئله باعث شده بود ارتش در شرایط حساسی قرار بگیرد.

در این شرایط محمدولی قرنی از ارتش برکنار شده بود اما در تاریخ 23 بهمن 57 با حکم شخص امام خمینی (ره) ریاست ارتش ملی اسلامی را پذیرفت و به ساماندهی ارتش پرداخت. اما با بالا گرفتن حرف و حدیث‌ها در رابطه با انحلال ارتش وی ناچار به استعفا از سمت خود در تاریخ 6 فروردین سال 1358 شد. با وجود عدم پذیرش استعفای سرلشکر قرنی از طرف امام خمینی (ره)، پس از چند روز مهندس بازرگان خبر از قبول این استعفا داد.

سپهبد قرنی در کمتر از یکماه توسط گروهک فرقان هدف ترور قرار گرفت و به درجه شهادت نائل شد. این حادثه در کنار بار روانی سنگینی که داشت، بر مشکلات ارتش از جمله بی‌نظمی و عدم تمکین از فرماندهان افزود. پس از سپهبد قرنی، سرلشکر ناصر فربد از فرماندهان قدیمی ارتش ریاست آن را بر عهده گرفت. او از همفکران اعضای دولت موقت بود و با این انتصاب کمی از اختلافات کاسته شد، اما هنوز مسئله انحلال ارتش مطرح بود. در این شرایط فرماندهان ارتش خواستار دیدار با امام (ره) و اعلام فرماندهی ایشان بر کل نیروهای مسلح شدند. اینجا بود که امام طی صدور پیام تاریخی 26 فروردین سال 1358، روز 29 فروردین را روز ارتش اعلام کردند.

همچنین بخوانید: اس ام اس تبریک روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

چرا 29 فروردین "روز ارتش" نامگذاری شد؟

پیام امام خمینی در انتخاب 29 فروردین روز ارتش چه بود؟

پیام تاریخی اما خمینی در سال 58 به منظور انتخاب روز ارتش به این شرح بود:

«روز چهارشنبه 29 فروردین روز ارتش اعلام مى‏‌شود. ارتش محترم در این روز در شهرستان‌هاى بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ ایران و حضور خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور اعلام نمایند. ملت ایران موظفند از ارتش اسلامى استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامى است و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماً بشناسند و پشتیبانى خود را از آن اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان مرزهاى آن است، جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید براى حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدان خاتمه دهیم.»

و

“افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند. توجه ننمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامى مى‏ شود و نظام را از هم مى ‏پاشد. سربازان و درجه داران و افسران موظفند سلسله مراتب را حفظ و مراعات کنند؛ چنانچه رؤساى فوق موظفند با ارتش به طور محبت و برادرى رفتار نمایند و از دیکتاتورى که در رژیم طاغوت بود اجتناب نمایند. ارتش اسلامى باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامى و اطاعت کامل زیردست از ما فوق و رعایت کامل ما فوق از زیردست، اداره شود. تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود.”

“افراد خارج از ارتش حق ندارند در امر ارتش دخالت کنند و ارتشى را در داخل ارتش یا خارج بدون مجوز دستگیر کنند. اگر شکایتى دارند یا اطلاع از مجرمیت کسى دارند، روى موازین شرعى و قانونى رسیدگى خواهد شد. دخالت بیجا در داخل ارتش موجب ضعف آنان مى‏شود و مخالف انقلاب اسلامى است.”

“این قشر از ارتش که در خدمت اسلام و ملت هستند و وفادارى خود را از جمهورى اسلامى اعلام نمودند، اگر خداى نخواسته در رژیم طاغوتى خلاف و گناه صغیره کرده‏اند، با برگشت به سوى خداى تعالى و جمهورى اسلامى مورد عفو خداوند رحمان و عفو ملت شریفند، و این جانب نیز آنان را عفو کردم. امید است آنان با دلگرمى و اعتماد به خدا و ملت شریف به خدمت خود صادقانه ادامه دهند و با قدرت در پادگان هاى خود مستقر شوند. از خداوند تعالى عظمت اسلام و مسلمین و هدایت جوانان فریب‏ خورده ‏اى را که مى ‏خواهند در صفوف مسلمان ها تفرقه بیندازند خواستارم، و هوشیارى ملت را در مقابل توطئه ‏هاى غیر اسلامى امیدوار. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.”

روح اللَّه الموسوی الخمینى

به این ترتیب بود که وضعیت ارتش جمهوری اسلامی ایران تثبیت شد و اولین رژه ارتش در نظام جمهوری اسلامی ایران به مناسب این روز در 29 فروردین سال 1358 در تهران با حضور امام برگزار شد و هر ساله به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌گردد.

سخن آخر

بیش از چهار دهه از آن پیام تاریخی و مقتدرانه می‌گذرد و ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی توانسته قدرت نظامی منطقه را به نفع خود برقرار کرده و کشور را در برابر تهدیدات خارجی مصون دارند. به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی جان نثاری‌های این دلاور مردان و شهدای ارتش را گرامی می‌داریم.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد