ولادت امام حسن مجتبی ۱۴۰۳ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

ولادت امام حسن مجتبی امسال

ولادت امام حسن مجتبی ۱۴۰۱

سالروز خجسته میلاد امام حسن مجتبی (ع) فرا رسیده است. در ادامه به تاریخ ولادت امام حسن مجتبی در سال ۱۴۰۳ و زندگینامه ایشان می‌پردازیم.

ولادت امام حسن مجتبی ۱۴۰۳ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ ولادت امام حسن مجتبی روز سه شنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۳ است.

این تاریخ مصادف با ١٥ رمضان ١٤٤٥ است.

روز میلاد امام حسن در تقویم میلادی مصادف با 26 مارس سال 2024 می‌باشد.

زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن مجتبی علیه السلام امام دوم بود. او و برادرش امام حسین (ع) دو پسر امیرالمؤمنین علی (ع) و حضرت فاطمه (س) دختر پیامبر(ص) بودند. امام حسن در سال سوم هجری در مدینه به دنیا آمد و تا حدودی بیش از هفت سال در زندگی پیامبر اکرم (ص) شریک بود و در این مدت تحت مراقبت محبت آمیز او بزرگ شد.

امام حسن مجتبی (ع) در تمام عمر پدر را یاری می‌کرد تا اینکه حضرت علی (ع) زمانیکه ایشان سن 37 سال داشتند، به شهادت رسیدند. شهادت امام علی (ع) در 21 ماه رمضان سال 40 هجری قمری، آغاز امامت امام حسن (ع) بود. امام علی (ع) در وصیت نامه معروف خود امام حسن (ع) را به امامت بعدی منصوب کردند و ایشان ولی اهل بیت و شیعه شدند.

مسلمانان با او بیعت کردند و رسمیت بیعت را نهایی کردند. به محض اینکه امام حسن (ع) زمام رهبری را در دست گرفت، مجبور شد با چالش معاویه بن ابوسفیان، که شروع به تلاش برای تضعیف اقتدار او کرد، مقابله کند. امام حسن مجتبی (ع) تصمیم گرفت که معاویه را بیرون کنند و برای جنگ آماده شد. آهسته آهسته مردم دعوت جهاد را اجابت کردند. یک گروه مختلط از مردم ارتش را تشکیل دادند.

امام (ع) متوجه شد که نمی تواند به نیات اکثر مردان خود اعتماد کند و تنها افرادی که می تواند به آنها تکیه کند شیعیان او هستند که برای مقاومت در برابر سربازان شامی بسیار اندک بودند. در همین حال، معاویه به او نامه نوشت و پیشنهاد آتش بس و صلح با شرایط امام (ع) را داد. در همین حال، معاویه به او نامه نوشت و پیشنهاد آتش بس و صلح با شرایط امام (ع) را داد.  معاویه هنوز از امور راضی نبود. او می‌دانست که این معاهده هرگز به معنای تسلیم اختیار از سوی امام (ع) نبوده است، زیرا ایشان به امامت منصوب شده‌اند. صرفاً انتقال موقت اداره دولت اسلامی بود، مشروط بر اینکه پس از رحلت معاویه به امام زمان (ع) بازگردانده شود و به نوبه خود به امام حسین (ع) به ارث برسد.

همچنین بخوانید: اس ام اس تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع)

تاریخ ولادت امام حسن مجتبی

ویژگی‌های شخصیتی امام حسن (ع)

در مورد زندگینامه و ولادت امام حسن مجتبی صحبت کردیم اما باید بدانید که امام حسن در کمال انسانی یادآور پدر و نمونه کامل جد بزرگوارش بود. در واقع در زمان حیات پیامبر، او و برادرش همیشه در کنار ایشان بودند حتی گاهی آنها را بر دوش خود می‌برد. هم منابع اهل سنت و هم شیعه این قول پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را در مورد حسن و حسین نقل کرده اند: «این دو فرزند من امام هستند، خواه قیام کنند و چه بنشینند».

ایشان از سطح بالایی از تحصیلات و تربیت معنوی و عقیدتی برخوردار بوده‌اند که هیچ فردی از آن برخوردار نبوده است. آثار وحی و عنایت الهی در همه جهات، اجزا و زوایای اخلاقی شخصیت شخص کرد.

امام حسن مجتبی (ع) توسط جدشان رسول الله (صلی الله علیه و آله)، پدرشان حضرت علی (ع) و مادرشان فاطمه (علیها السلام) با الگوهای عالی و راهنمایی مستقیم روزانه، مطابق با تعالیم اسلام تربیت شدند. اگرچه آنها پدربزرگ و مادر خود را در سنین پایین از دست دادند، اما تربیت آنها هیچ وقفه‌ای نداشت. پدرشان امام علی بن ابیطالب (ع)، شاگرد رسول خدا (ص) و فارغ التحصیل مکتب وحی که چراغ راه مردم بود، زنده بود و سایه خود را بر سر آنها می‌افکند.

همچنین بخوانید: نماز امام حسن مجتبی برای حاجت و ازدواج چگونه است؟ چند رکعت است؟

ولادت امام حسن مجتبی چه روزی است

  1. جنبه معنوی:

آمادگی عالی که برای نوه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مهیا شد، به تعالی روحی آن حضرت کمک کرد. تقرب او به خدا مایه هیبت و احترام بود.

در ادامه به چند روایت اشاره می شود که این جنبه از شخصیت او را روشن می‌کند:

امام صادق (ع) فرمودند:

“حسن بن علی (علیه السلام) به یقین در میان مردم زمان خود واقعی‌ترین عابد و زاهدترین و شایسته ترین مرد بود”.

علی بن جدعان و ابونعیم در هلیة الاولیاء و طبقات بن سعد گزارش می‌دهند که امام حسن دو بار تمام اموال خود را برای رضای خدا به نیازمندان داده است. و نیمی از پول خود را سه بار به نیازمندان داده بود. وقتی به در مسجد نزدیک می‌شد، می گفت. “پروردگارا! مهمان تو بر دروازه توست. ای سخاوتمند! فاسق به سوی تو آمده است. اعمال زشتم را با سخاوتت ببخش. ای سخاوتمند!”

  1. جنبه علمی:

همه ائمه هدايت شده مستقيماً از رسول خدا (ص) یا به صورت غیر مستقیم از طریق ائمه قبل از خود هستند.

در پرسش‌ها و تحولات جدید زندگی، وجود متعالی و درونی خود حضرت و معنویت بی‌کران ایشان، او را برای معرفت اکتسابی شایستگی می‌داد. به همین دلیل سخنوران مسلمان علم ائمه را از منظر «علم فعلی» لقب دادند. امام نیازی به تعلیم و تربیت توسط دیگران در این زمینه نداشت. او دانش را با الهام مستقیم به دست آورد.

  1. جنبه اخلاقی:

در این مورد به ارائه چند روایت از رفتار امام با مردم اکتفا می‌کنیم:

  • فروتنی

نقل شده است که روزی امام حسن (ع) به مردان فقیری برخورد کرد که غذای حقیرانه‌ای می‌خوردند. آنها از حضرت دعوت کردند تا با آنها غذا بخورد. امام حسن (ع) دعوتشان را اجابت کرد و گفت: خداوند متکبران را دوست ندارد. پس از پایان غذا خوردن با آنها، آنها را به خانه خود دعوت کرد و به آنها غذا و لباس پوشاند.

همچنین بخوانید: متن کامل صلوات خاصه امام حسن مجتبی همراه با ترجمه و فایل صوتی

ولادت امام حسن مجتبی ۱۴۰۱ کی است

  • احسان او به ستمکاران

روزی پیرمردی از طرفداران معاویه امام حسن (ع) را در راه دید و شروع به ناسزا گفتن کرد. ایشان هیچ اعتراضی نکرد. وقتی حرف‌های آن مرد تمام شد، امام حسن (علیه السلام) با لبخندی مهربان به او نزدیک شد. به او گفت:

“ای پیرمرد! فکر می کنم تو اینجا غریبه ای. شاید مرا با دیگری اشتباه گرفتی؟ اگر از ما بخواهی آنچه را که لازم داری به تو می‌دهیم. اگر از ما نصیحت بخواهی، ما شما را راهنمایی می‌کنیم. اگر از ما بخواهید سوارتان کنیم  شما را با خود می‌بریم. اگر گرسنه باشید سیرتان می‎کنیم اگر برهنه هستید لباس شوما را می‌پوشانیم. کن اگر پناهنده هستی به تو اسکان می‌دهیم، اگر درخواستی داشته باشی برآورده می کنیم، تا زمان سفر می‌توانی مهمان ما باشی.

آن مرد به گریه افتاد و سپس گفت: شهادت می‌دهم که تو جانشین خدا در روی زمین هستی، خداوند داناتر است که رسالت خود را به چه کسی بسپارد، تو و پدرت منفورترین مخلوقات خداوند برای من بودی، اما اکنون تو و پدرت محبوب‌ترین از میان مخلوقات خداوند نزد من است».

  • سخاوتندی

شاید برجسته ترین صفات امام حسن (ع) سخاوت او باشد. او معتقد بود که پول تنها وسیله‌ای برای پوشاندن لباس برهنه‌ها، کمک به فقرا، پرداخت بدهی‌های بدهکار یا سیر کردن گرسنگان است.

سخن آخر

در این پست تاریخ دقیق ولادت امام حسن مجتبی (ع) در سال 1403 و شرح مختصری از زندگینامه و ویژگی‌های شخصیتی ایشان ارائه کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد