تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری در تقویم سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری

در این پست از آلامتو تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری در تقویم سال 1402 و اهمیت گرامیداشت این روز می‌پردازیم.


تاریخ روز جهانی دوچرخه سواری در سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۱۳


تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, June 3, 2023
2023-06-03


تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ١٤ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۱۴


روز جهانی دوچرخه سواری چیست؟

در سال 2018 سازمان ملل روز 3 ژوئن را به عنوان روز جهانی دوچرخه اعلام کرد. روز جهانی دوچرخه فرصتی است برای مردم در سراسر جهان تا از دوچرخه و مزایای بسیاری که برای جامعه به ارمغان می آورد ادای احترام کنند. دوچرخه یکی از مهم‌ترین اختراعات تاریخ سیاره زمین است. این وسیله حمل‌ونقلی را برای میلیون‌ها نفر فراهم می‌کند که نیرویی غیر از بدن آنها تامین می‌کند. عملی، قابل اعتماد است و به تناسب اندام بودن کمک می کند. بسیاری متوجه می‌شوند که این یک راه سرگرم کننده و بدون دردسر برای رفت و آمد و رسیدگی به کارهای روزانه است.

روز جهانی دوچرخه سواری تلاش سازمان ملل برای به رسمیت شناختن اهمیت حیاتی دوچرخه در سراسر جهان است. دوچرخه به بسیاری از خانواده ها در سراسر جهان کمک کرده است تا به حمل و نقل ارزان و مطمئن دسترسی داشته باشند. جای تعجب نیست که بسیاری در جشن شرکت می کنند و می خواهند در مورد این روز هیجان انگیز و پر حادثه به دیگران اطلاع دهند.

دوچرخه‌سواری راهی سالم، ایمن و سالم برای جابجایی است. اگر می‌خواهیم از جهان در برابر آسیب‌های تولید ناپایدار CO2 محافظت کنیم، باید بیشتر آن را انجام دهیم. می تواند جان انسان ها را نجات دهد، به بهبود محیط زیست کمک کند و از کاهش فقر حمایت کند و به این دلایل، سزاوار توجه بسیار بیشتری نسبت به آنچه در حال حاضر به آن می شود، است.

اهداف روز جهانی دوچرخه سواری


اهداف روز جهانی دوچرخه سواری

سازمان ملل اهداف روز جهانی دوچرخه سواری را موارد متعددی اعلام کرد. از جمله:

اولین هدف روز جهانی دوچرخه سواری این بود که تأثیر دگرگون کننده‌ی مطلق دوچرخه بر جامعه را بشناسید. دوچرخه‌های پدالی حتی فقیرترین افراد جهان را به خدمات حمل و نقل دسترسی می‌دهند.

دوچرخه یک روش حمل و نقل طولانی مدت است که عملاً به همه جوامع انسانی در سراسر جهان کمک کرده است. همه فرهنگ ها و مردم به طور یکسان می توانند در این جشن شرکت کنند و عشق خود را به دوچرخه سواری نشان دهند.

هدف سوم برجسته کردن این واقعیت است که بسیاری از شهرها نیازهای عابران پیاده و دوچرخه سواران را نادیده می‌گیرند. سیاستگذاران نسبت به وسیله نقلیه موتوری تعصب دارند و به جای استفاده از جایگزین‌های سازگار با محیط زیست، نیازهای آن را برآورده می‌کنند. بنابراین، روز جهانی دوچرخه فرصتی برای افزایش آگاهی از مزایای دوچرخه سواری و ترویج اقداماتی برای اطمینان از اشتراک گذاری بهتر جاده ها است.

این فرصتی برای مردم است تا از طریق تغییر در سیاست‌ها و فعالیت‌های قابل اندازه‌گیری که از ایمنی سواران و عابران پیاده محافظت و ارتقاء می‌بخشد، خواستار بهبود ایمنی جاده‌ها و حرکت دوچرخه‌سواری شوند.

هدف چهارم کمک به نجات جان و کاهش فقر است. سرمایه‌گذاری در مسیرهای عابر پیاده و دوچرخه‌سواری در شهرها می‌تواند به کاهش میزان مرگ و میر کمک کند و همچنین ترافیک را از جاده‌ها حذف کند و در حالت‌های امن‌تر سفرهای درون شهری سرمایه‌گذاری کند. ترویج دوچرخه سواری می تواند به کاهش فقر نیز کمک کند.

با دسترسی فقیرترین اعضای جامعه به وسایل حمل و نقل، آنها می‌توانند راحت‌تر به محل کار رفت و آمد کنند. این به آنها کمک می‌کند تا با کاهش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، برخی سرطان‌ها، دیابت و حتی مرگ، به برابری سلامت بیشتری دست یابند.


اهمیت دوچرخه سواری

دوچرخه سواری می‌تواند یک حرفه، نوعی سرگرمی، ابزاری برای آزادی، خروجی بیان یا به سادگی بهترین راه برای رسیدن از نقطه‌ای به نقطه دیگر  باشد. اهمیت دوچرخه سواری به خصوص در زندگی شهری شامل موارد زیر است:

  • افزایش استفاده از دوچرخه به معنای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است: دوچرخه سواری به کاهش انتشار دی اکسید کربن کمک می کند زیرا دارای ارزش ذاتی انتشار صفر است.
  • دوچرخه سواری منجر به زندگی سالم تر می شود: دوچرخه سواری منجر به افزایش آمادگی قلبی عروقی، قدرت عضلانی و انعطاف پذیری می شود. تحرک مفاصل را بهبود می بخشد و به کاهش سطح استرس کمک می کند.
  • دوچرخه‌سواری باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود: دوچرخه سواری رایگان است و یک حالت سفر بدون استرس است.
  • آگاهی از محیط زیست محلی: دوچرخه سواری به آگاهی در مورد محیط زیست محلی و مصرف و تولید پایدار کمک می کند.
  • دوچرخه سواری رایگان است، برای سلامت جسمی و روانی شما عالی است، برای محیط زیست و اقتصاد مفید است، و راهی بدون استرس برای رسیدن به جایی است که می‌خواهید.

سخن آخر

در این پست به تاریخ دقیق روز جهانی دوچرخه سواری و اهمیت آن اشاره کردیم. چه یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید، چه یک دوچرخه‌سوار معمولی برای رفتن به محل کار، مدرسه یا مغازه‌ها، یا فقط از یک پدال اجتماعی در آخر هفته لذت می‌برید، همه می‌توانیم موافق باشیم که دوچرخه را باید جشن گرفت!


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد