ولادت امام رضا 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

ولادت امام رضا امسال

21 خرداد ولادت امام رضا علیه السلام

در این پست به مناسبت ولادت امام رضا علیه السلام به شرحی از زندگینامه ایشان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


تاریخ ولادت امام رضا سال 1402 چه روزی است؟ چند شنبه است؟

تاریخ تولد امام رضا سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۱۰


تاریخ دقیق ولادت امام رضا در تقویم قمری 1444:

تاریخ دقیق ولادت امام رضا سال 1402 در تقویم قمری 1444 مصادف است با:

الأربعاء‬، ١١ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۱۱


تاریخ دقیق ولادت امام رضا در تقویم میلادی 2023:

تاریخ دقیق ولادت امام رضا سال 1402 در تقویم میلادی 2023 مصادف است با:

Wednesday, May 31, 2023
2023-05-31


دودمان امام رضا علیه السلام

او علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابوطالب (ع) هشتمین سلسله ائمه اهل بیت (ع) است. زادگاهش مدینه منوره و آرامگاهش مشهد است.

همچنین بخوانید: گلچین کارت پستال و عکس تبریک تولد امام رضا (ع)

سال تولد امام رضا (ع)

مورخان در مورد سال تولد امام رضا (ع) و حتی در تعیین ماه او اختلاف زیادی دارند و در تعیین سال و ماه وفات او نیز اختلاف نظر دارند. اختلافات آنها محدود به یک بازه زمانی کوتاه نیست، بلکه ممکن است پنج سال از هم فاصله داشته باشد، و اختلاف آنها به قدری گیج کننده است که تعیین واضح چنین موضوعاتی بسیار دشوار است. با این حال، توافق بیشتر روی این است که تاریخ ولادت امام رضا (ع) 11 ذی القعده سال 148 هجری در مدینه بوده است. روز ولادت امام رضا (ع) هر ساله در شهرهای ایران به خصوص مشهد مقدس(ع)، محل بارگاه گرامی ایشان مراسم جشن و شادی برگزار می‌شود. مردم از شهرهای مختلف برای زیارت امام رضا (ع) وطلب حاجت در این روز مبارک، به مشهد صفر می‌کنند.


تربیت امام رضا (ع) به عهده که بود؟

او در زیر سایه پدر گرامیش حضرت امام موسی کاظم علیه السلام پرورش یافت. مراحل متوالی کودکی و جوانی در این محیط بسیار پرهیزگار گذشت و بدین ترتیب سی و پنج سال از عمر خود را به پایان رساند. اگرچه سال‌های آخر این دوران، سال‌هایی بود که امام موسی کاظم (ع) در عراق در حال تحمل سختی‌های اسارت و آزار و اذیت بود، اما پیش از این امام رضا (ع) این امتیاز را داشتند که بیست و هشت یا بیست و نه سال از عمر خود را در کنار پدر گرامی خود بگذرانند.

همچنین بخوانید: جملات و متن زیبا در مورد ولادت امام رضا (ع)

جانشینی خلافت امام رضا (ع)


دانش امام رضا علیه السلام

او علم جدش رسول خدا (ص) را به ارث برد و از این رو سرچشمه ی پیشگام آن شد که تشنگان علم را سیراب می کرد. تاریخ، بسیاری از مواضع علمی و گفتارهای فکری او را روایت می‌کند که در آن بر مخالفان پیام الهی پیروز شد و در شاخه‌های مختلف علمی که به جویندگان علم و اندیشمندان زمان عنایت می‌کرد سرآمد بود.

از امام موسی کاظم (علیه السلام) نقل شده است که بارها به فرزندان خود می‌فرمود: «علی بن موسی، برادرت، عالم فرهیخته آل محمد (ص) است، پس می‌توانی از او درباره دینت بپرسی. آنچه را که به تو می گوید، حفظ کن، زیرا من بیش از یک بار از پدرم جعفر بن محمد شنیده ام که می گفت: عالم آل محمد در صلب توست، ای کاش او را ملاقات می کردم».

از ابراهیم بن عباس صولی نقل شده است که می‌گوید: «هرگز ندیدم که امام رضا (علیه‌السّلام) به سؤالی که از او می‌رسید، پاسخی نداشته باشد، و معاصر او را داناتر از او ندیدم. مامون تقریباً با سؤال از همه چیز، او را مورد آزمایش قرار می داد و همیشه جواب او را می داد و پاسخ و الگوی او همیشه برگرفته از قرآن کریم بود».

همچنین بخوانید: گلچین اس ام اس تبریک ولادت امام رضا (ع)

چرا مأمون از امام رضا (ع) دعوت کرد؟

مأمون پس از مرگ هارون در سال 193 ق با برادرش امین درگیر شد. این جدال به جنگ‌های خونین و سرانجام قتل امین در سال 198 هجری قمری و پس از آن مأمون خلیفه منتهی شد.

خلفای اموی و عباسی از ائمه اطهار (ع) که علناً به عنوان جانشینان واقعی و شایسته رسول خدا (ص) شناخته می شدند، هراس داشتند. از این رو ائمه اطهار(ع) همواره مورد آزار و شکنجه خلفای حاکم وقت بودند.

مأمون به این فکر افتاد که برای این مشکلات که پیشینیان عباسی او نتوانسته بودند راه حل جدیدی بیابد. مأمون با نیّت شوم دوستی نادرست با حضرت، امام رضا (ع) را به مرو دعوت کرد. از این رو خلیفه ظالم قصد داشت به فعالیت‌های آن حضرت از نزدیک تحت نظر داشته باشد.

مأمون برای اجرای این تصمیم، امام رضا(ع) را به زور از مدینه به مرو تبعید کرد. امام رضا (ع) هنگام خروج از مدینه، اهل بیت خود را جمع کرد و آنان را به اشک ریختن برای آخرین سفر بی بازگشت خود سفارش کرد. امام (ع) هیچ یک از اهل بیت را با خود به مرو نبرد. آن حضرت قصد داشت مردم را از تبعیدی که مأمون برای او در نظر گرفته بود آگاه کند.

مسیر حرکت کاروان امام رضا (ع) از مدینه به مرو طبق دستور مأمون از پیش تعیین شده بود. او در دهم شوال سال 201 هجری قمری از راه بصره، خرمشهر، اهواز، ری، نیشابور، سناباد و سرخس وارد مرو شد. امام (ع) در طول سفر طولانی خود مورد استقبال صمیمانه مردم ساکن در آن شهرها و روستاهای مسیر قرار گرفت.

هنگامی که معظم له وارد نیشابور شدند، در حضور جمعیّت 120000 نفری که شامل هزاران نفر از علما و محدثان ممتاز نیز می شد، حدیث قدسی را نقل کردند. این حدیث تاریخی و مشهورترین حدیث قدسی معروف به «سلسلة الذهب» است. امام رضا (ع) تائید کرد که عبادت خداوند زمانی که مبتنی بر اطاعت از ائمه معصومین (ع) باشد، یک عمل کامل محسوب می شود. این بیان تاریخی امام رضا (ع) حاکی از ارائه و اظهار امامت آن حضرت بود.

همچنین بخوانید: گلچین شعر کوتاه در مورد ولادت امام رضا (ع)

جانشینی خلافت امام رضا (ع)

امام رضا (ع) در مرو مورد استقبال خود خلیفه و فضل بن سهل و برخی از اشراف برجسته عباسی قرار گرفتند. پس از چند روز مأمون به امام رضا (ع) پیشنهاد خلافت داد، ایشان پیشنهاد مأمون را رد کرد. سپس مأمون به امام پیشنهاد کرد که جانشینی خلافت را بپذیرد، امام (ع) نیز این پیشنهاد را رد کرد، اما سرانجام ناگزیر به قبول جانشینی خلافت شد. امام رضا (ع) شرط هایی را مطرح کردند که در امور حکومتی و نصب یا عزل کارگزاران حکومت دخالت نکند. اما مامون قصد قبول آن را نداشت.


شهادت امام رضا (ع)

برآورده نشدن توقعات مامون را وادار کرد که در پی جان امام (ع) باشد. همان اسلحه مخفی که در گذشته چندین بار علیه این معصومین به کار رفته بود، دوباره مورد استفاده قرار گرفت. انگورهایی که به امام رضا (ع) تقدیم شد مسموم شد و امام (ع) در هفدهم صفر سال 203 هجری قمری مامون به شهادت رسید و ظاهراً حزن و اندوه فراوانی نشان داد و پیکر آن حضرت را به دربار خود برد. در کنار پدرش هارون رشید به طور تشریفاتی به خاک سپرده شد.

مشهد مقدس که بزرگان جهان به احترام حرم امام رضا (ع) در آن سجده می‌کنند، مدفن بزرگ‌ترین امپراتور زمان خود، هارون رشید است، اما زائران حرم مطهر این شهر را انجام می‌دهند، حتی نمیدانند قبرش کجاست!


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ 21 خرداد ولادت امام رضا علیه السلام و بخش های از زندگینامه او شامل تاریخ ولادت و شهادت، خانواده، ویژگی های شخصیتی و … پرداختیم. امیدواریم این متن مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد