تاریخ ولادت امام موسی کاظم 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

ولادت امام موسی کاظم امسال

تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در سال 1401 کی و چه روزی است

ولادت امام موسی کاظم

در این پست از آلامتو به تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در سال 1402 می‌پردازیم.


تاریخ ولادت امام موسی کاظم در سال 1402 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در تقویم شمسی سال 1402: 

یکشنبه، ۱۸ تیر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۴/۱۸


تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در تقویم قمری:

تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در تقویم قمری 1444: 

الأحد‬، ٢٠ ذوالحجه ١٤٤٤

۱۴۴۴/۱۲/۲۰


تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در تقویم میلادی سال 2023: 

Sunday, July 9, 2023

2023-07-09


زندگینامه مختصر امام موسی کاظم

موسی بن جعفر کاظم هفتمین امام از دوازده امام بود. روز ولادت ایشان در تاریخ ٢٠ ذوالحجه ۱۲۸ یا ۱۲۹ هجری قمری و شهادت وی ۲۵ رجب سال ۱۸۳هجری قمری می‌باشد. ایشان از نظر اهل سنت به عنوان یک عالم مشهور شناخته می‌شوند. وی فرزند امام ششم جعفر صادق و مادرش حمیده خاتون، طلبه و غلام سابق اهل آفریقای شرقی بود. همسر این حضرت نجمه نیز برده سابق بود که توسط حمیده، مادرش، خریداری و آزاد شد.

امام موسی الکاظم در جریان مبارزات قدرت بین بنی امیه و عباسیان متولد شد. او نیز مانند پدرش توسط عباسیان شهید شد. او سه فرزند برجسته به دنیا آورد: امام هشتم، علی الرضا ، و دو دختر، فاطمه معصومه و هاجر خاتون. او در مجموع از همه همسرانش 37 فرزند، 19 دختر و 18 پسر به دنیا آورد. به همین دلیل است که بیشتر جمعیت سید ، سیدان کاظمی ، یا به غیر از این، سیدان موسوی هستند، و نسب خود را به حضرت محمد، از طریق یکی از فرزندان امام موسی کاظم که جانشین او نبودند، امام علی الرضا می‌رسانند.


تعیین امام موسی کاظم به امامت

پس از رحلت امام صادق(ع)، فرزندش امام کاظم(ع) جانشین آن حضرت شد. عباسیان از بنی امیه تسلط یافته بودند. عباسیان سفاح، منصور، پسرش مهدی و نوادگانش هادی و هارون الرشید نیز در زمان حیات او حکومت کردند. امام کاظم قبل از هر اقدامی ابتدا به ارزیابی شرایط اجتماعی و قدرت حاکمان پرداخت. هر یک از امامان برحسب شرایط سیاست خود را داشت، اما هدف آن حفظ اسلام بود.

امام کاظم (ع) 20 ساله بود که جانشین پدر شد و نامه منصور به فرماندار مدینه بیان می‌کند که شرایط در این زمان چقدر ناپایدار بود. امام پس از ارزیابی شرایط، بهترین راه حل را پیروی از انقلاب فکری پدرش دانستند. برای این منظور، او تصمیم گرفت تا همراهانی را تربیت کند.

امام (ع) چاره ای جز پیشبرد رسالت خود با نشر معارف اسلامی نداشت. کسانی که در دوره های ایشان شرکت می کردند، هر چه امام فرمودند، یادداشت می کردند. امام جعفر صادق در سال 148 بعد از هجرت در مدینه رحلت کردند، اما مدرسه ایشان تعطیل نشد و به امامت فرزندش موسی کاظم (ع) شکوفا شد.

اما حکام عباسی برای مقابله با دیدگاه امام کاظم (ع) که اصحابش حتی جرأت نمی کردند نام آن حضرت را در ملاء عام به زبان بیاورند، در کار خود از علما استفاده می کردند. آنها او را ابوابراهیم، ​​عبدالصالح، العلیم، صابر (صابران) و امین (معتمد) می نامیدند.

امام علی رغم همه این مشکلات، هیچ گاه مبارزات خود را رها نکرد و در تربیت صدها عالم گام برداشت که برخی از آنها به شرح زیر است: علی بن یقطین، محمد بن ابی عمیر، هشام بن حکم، هشام بن سلیم، یونس بن عبدالرحمن.

شهادت امام موسی کاظم


شهادت امام موسی کاظم

هارون الرشید دو بار امام موسی کاظم را به زندان انداخت، مرتبه دوم از سال  179 تا 183 هجری قمری بوده است. طبق روایات شیعه اثنی عشری، چهار سال بعد به سندی بن شاهیق دستور داد امام را مسموم کند. امام موسی کاظم پس از 35 سال امامت در سن 55 به شهادت رسیدند. با این حال در مورد تاریخ شهادت ایشان نقل قول‌های متفاوتی وجود دارد. طبق برخی روایات 25 رجب سال 183 بوده است که این تاریخ مشهورتر است و روایات دیگر 7 صفر سال 186 ه.ق و دیگر اخبار 5 رحب سال 183 می‌باشد.

در حال حاضر بارگاه امام موسی الکاظم در مسجد الکاظمیه در کاظمین عراق قرار دارد و هر ساله پذیرای شیعیان از همه نقاط جهان است.


مشهرترین نقل قول ها از امام موسی کاظم

  • بهترین سخاوت کمک به مظلوم است.
  • دنیا مثل مار نرم و زیباست اما سمی کشنده در درونش نهفته است.
  • توکل بر خدا درجاتی دارد. یکی از آنها این است که در هر کاری بر او توکل کنی و به هر چه او برایت تصمیم می گیرد خشنود باش و بدان که او هرگز در دادن خیر و فضل به تو دریغ نمی کند و هر تصمیمی از اوست پس هر کاری را به اراده او بسپار و توکل کن. و فقط بر او توکل کن.
  • کسی که گناهی را به گردش درآورد، تبعید و ترک می شود و کسی که گناهی را می پوشاند، خداوند او را می بخشد.
  • هر کس برای به دست آوردن رزق و روزی حلال تلاش کند مانند مجاهد در راه خداست.
  • پس از اعتراف به درگاه خداوند، بهترین اعمال به درگاه خداوند، دعا و تقوای پدر و مادر و دوری از حسد و خودبینی و غرور است.

سخن آخر

در این پست تاریخ دقیق ولادت امام موسی کاظم در سال 1402 و مختصری از زندگینامه ایشان شرح داده شد. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد