تاریخ ولادت امام جواد ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

ولادت امام جواد چندمه؟

تاریخ ولادت امام محمد تقی (جواد)

امام جواد (ع) نهمین امام ما و فرزند بزرگوار امام رضا (ع) هستند که در ماه رجب متولد شدند. در این مطلب به تاریخ ولادت امام جواد سال 1402 و شرح زندگینامه ایشان می‌پردازیم.

ولادت امام جواد (امام محمد تقی)

امام جواد علیه السلام امام نهم شیعیان هستند که به علم بالا و دانش بسیار شهرت دارند. ایشان در سن کم به مقام امامت نائل شدند و در جوانی نیز به شهادت رسیدند.


تاریخ ولادت امام جواد در سال 1402 در تقویم شمسی:

تاریخ ولادت امام جواد در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۵ بهمن ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۱۱/۰۵


تاریخ ولادت امام جواد در تقویم قمری:

تاریخ ولادت امام جواد در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ١٣ رجب ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۷/۱۳


تاریخ ولادت امام جواد در تقویم میلادی:

تاریخ ولادت امام جواد سال 2024 در تقویم میلادی مصادف است با:

Thursday, January 25, 2024

2024-01-25


زندگینامه امام جواد

  • نهمین امام مطهر مسلمین شیعه
  • نام: محمد بن علی.
  • القاب: التقی، الجواد.
  • کنیه: ابوجعفر.
  • پدر: امام علی رضا (ع)
  • مادر: خیزران
  • ولادت: دهم رجب 195 هجری قمری مدینه منوره.
  • شهادت: 29 ذی القعده 220 هجری قمری بغداد. مدفون در کاظمین.

امام جواد (علیه السلام) در روز دهم ماه رجب سال 195 هجری قمری در مدینه، شهر جدش رسول خدا (ص) تحت سرپرستی پدرش امام علی بن موسی الرضا به دنیا آمد. حضرت موسی الرضا (علیه السلام) دارای امامت و شایستگی، مقام رفیع، مقام رهبری در امت و در علوم شریعت اسلامی و احکام آن بود.

خبر ولادت آن حضرت موجب شادی فوق العاده شیعیان آن زمان شد. امام رضا تا چهل سالگی بدون فرزند بود و برخی از شیعیان نگران ادامه امامت بودند که چه کسی جانشین امام رضا می شود؟ از این رو ولادت امام نهم، شور و نشاطی را در میان شیعیان اهل بیت به وجود آورد.

امام محمد تقی (ع) در دورانی پر از حوادث و موقعیت های سیاسی، درگیری ها و تنش حوادث خلافت عباسی بین امین و مأمون، دو پسر هارون رشید به دنیا آمد. آن وقایع سیاسی و اوضاع درگیری که بین دو برادر خلفای عباسی در جریان بود، انعکاس آثار آن بر زندگی امام رضا(ع) مورد توجه مسلمانان واقع شد. خليفه مأمون متوجه او شد و از اين رو او را در سال 200 هجري به پايتخت حكومت خود (مرو) فرا خواند و او را به وارث منصوب كرد تا پس از مرگ مامون خلافت به آن منتقل شود.

امام رضا (ع) پس از امتناع فراوان، مجبور شد مدینه را ترک کند و به سوی شهر مرو (در خراسان ایران) حرکت کند تا دعوت مأمون را بپذیرد. در آن زمان امام جواد تنها پنج سال داشت که مجبور به دوری از پدر گرامیشان شد، او اولین نفر از امامان اهل بیت پیامبر بود که در سنین جوانی از پدرش جدا شد. در سال 203 هجری قمری بود که امام رضا (ع) در مرو به دست مامون به شهادت رسید، در زمان شهادت امام رضا (ع) امام تقی (ع) تنها 8 سال داشت و به مقام امامت رسید.

همچنین بخوانید: اس ام اس جدید ولادت امام محمد تقی (ع)

امامت امام محمد تقی (جواد) علیه السلام


امامت امام جواد علیه السلام

امام محمد تقی در سن پایین به امامت رسیدند. سن امام باعث نگرانی برخی از بزرگان جامعه شیعه شد، زیرا هیچ امامی در این سن کم به مقام امامت نرسیده بود. معلّی بن محمد نقل می‌کند که پس از رحلت امام رضا، امام تقی را دید و اندازه و سن او را از نزدیک مشاهده کرد تا به دیگران گزارش دهد. در این هنگام امام تقی فرمودند:

«ای معلا، خداوند در مورد امامت نیز بحث کرده است، همان گونه که در مورد نبوت استدلال کرده است که گفت: «و ما یحیی را در کودکی به او نبوت دادیم».

پس از رحلت امام رضا(ع) گروهی متشکل از هشتاد نفر از علمای بغداد و جاهای دیگر برای حج به مکه آمدند. در بین راه در مدینه توقف کردند و به امام تقی رسیدند. علاقه خاصی به دیدار امام جوان داشتند و می خواستند از توانایی های ایشان رضایت داشته باشند. جلسه تا مدت ها ادامه داشت و بازدیدکنندگان از ایشان سؤال می کردند و امام پاسخ قانع کننده و قانع کننده ای می دادند. همه یقین کامل داشتند که او واقعاً امام منصوب خداوند سبحانه و تعالی و دارای علم است.


شهادت امام محمد تقی علیه السلام

وقتی مأمون از دنیا رفت، معتصم بر تخت نشست. او (معتصم) مانند اجداد عباسی خود نگران امامت اهل بیت(ع) و جایگاه سیاسی و علمی آنان بود. از این رو امام جواد (ع) را در سال 219 هجری از بیم محبوبیت و گسترش اثرش از مدینه به بغداد تبعید کرد. او این کار را انجام داد تا امام را به مرکز قدرت و موشکافی نزدیک کند و از ایفای نقش مردمی، سیاسی و علمی خود منزوی کند.

همانا امام جواد (ع) از مدینه به بغداد تبعید شد و در بغداد ماند و در همانجا به تعلیم علوم به شاگردان خود می‌پرداخت. تا اینکه در سال 30 ذی القعده 220 هجری قمری به تحریک معتصم خلیفه حاکم عباسی توسط همسرش ام الفضل با مسمومیت به شهادت رسید.

عمر کوتاه ایشان بیست و پنج سال و چند ماه و سرشار از مجاهدت ها و دستاوردهای تاریخی، عقیدتی و علمی بود. وی در قبرستان قریش پشت سر جدش امام موسی بن جعفر (ع) امام هفتم که از آن پس به کاظمین معروف شد به خاک سپرده شد.

همچنین بخوانید: متن و پیام کوتاه و ادبی تبریک ولادت امام جواد

سخن آخر

در این مطلب به تاریخ ولادت امام محمدتقی (جواد) در سال 1402 اشاره کردیم و مختصری از زندگینامه ایشان را شرح دادیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد