میلاد امام جعفر صادق 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

میلاد امام جعفر صادق امسال

تاریخ میلاد امام جعفر صادق در سال 1401

میلاد امام جعفر صادق

میلاد مبارک امام جعفر صادق (ع) و پیامبر گرامی در یک روز واقع است. در ادامه تاریخ میلاد امام جعفر صادق در سال 1402 و شرحی از زندگینامه ایشان را می‌خوانید.


میلاد امام جعفر صادق 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق میلاد امام جعفر صادق در تقویم شمسی:

تاریخ میلاد جعفر صادق سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۱۱


تاریخ دقیق میلاد امام جعفر صادق در تقویم میلادی:

تاریخ میلاد جعفر صادق سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, October 3, 2023

2023-10-03


تاریخ دقیق میلاد امام جعفر صادق در تقویم قمری:

تاریخ میلاد جعفر صادق سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الثلاثاء، ١٧ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۱۷


زندگینامه امام جعفر صادق

ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق یا امام جعفر صادق، ششمین امام شیعیان دوازده امامی و پنجمین امام در بین شیعیان اسماعیلیه هستند.

امام جعفر صادق در هفدم ربیع الاول سال 83 هجری قمری (703-702 میلادی) در شهر مدینه چشم به جهان گشود. پدر ایشان امام محمد باقر (ع) و مادر گرامیشان ام فروه، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر بود. درباره سال تولد ایشان روایت دیگری وجود دارد که آن را مربوط به سال 80 هجری می‌داند.

امام جعفر صادق (علیه السلام) تا سن دوازده سالگی زیر نظر جدش امام زین العابدین (ع) تربیت شد که دغدغه اصلی او عبادت خالق و تأمل در حوادث ناگوار کربلا بود و راه اصلی تعلیم او بود. امام دوازده ساله بودند که پدربزرگشان حضرت زین العابدین از دنیا رفتند. سپس تا 31 سالگی با راهنمایی پدرش امام باقر (علیه السلام) گذراند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد امام جعفر صادق (ع)

ازدواج امام جعفر صادق (ع)

نام همسر امام جعفر صادق، حمیده بوده است. امام محمد باقر این بانو را پس از خرید از برده فروش به فرزند خود بخشیده است. در روایات آمده است که عکاشه بن محصن روزی به محضر امام محمد باقر (ع) رسید و از او درباره زمان ازدواج امام جعفر صادق (ع) سوال کرد. ایشان کیسه‌ای از سکه را به او نشان دادند و فرمودند به زودی برده فروشی به اینجا می‌آید، که با این کیسه سکه از او کنیزی می‌خریم. این جریان طبق پیش بینی حضرت اتفاق افتاد و به این ترتیب بانو حمیده خریداری و پس از آن به همسری امام محمد باقر (ع) درآمد.


فرزندان امام جعفر صادق (ع)

امام صادق علیه السلام هفت پسر و سه دختر داشتند که نام‌های آنها به شرح زیر است:

اسماعیل، عبدالله بن افطح، امام موسی کاظم، اسحاق بن جعفر صادق (ع)، محمد دیباج جعفر صادق (ع)، عباس بن جعفر صادق (ع)، علی بن جعفر (ع)

دختران جعفر صادق (ع): ام فروه (همنام مادر)، اسماء، فاطمه

همچنین بخوانید: فال امام جعفر صادق علیه السلام

تاریخ میلاد امام صادق


دوران امامت امام جعفر صادق (ع)

امام جعفر صادق (ع) پس از پدر خود امام محمد باقر (ع) به امامت رسیدند. از آنجاییکه ایشان با 65 سال عمری طولانی تر از سایر امامان داشتند، دوران زندگی ایشان با دوره خلافت ده خلیفه از بنی امیه همزمان بود. امام باقر (ع) در سال 114 قمری به شهادت رسیدند و پس از ایشان امامت به فرزندشان امام جعفر صادق (ع) منتقل شد. این انتقال امامت به طور آشکار و علنی بود و مردم به پیروی از ایشان دعوت شدند. دوران امامت ایشان 34 ادامه داشت که هجده سال از آن در دوران حکومت امویان و شانزده سال در دوره عباسیان بود.

دوران امامت امام صادق (ع) شامل دو بخش می‌شود:

  1. بخش اول زندگی ایشان شامل سال‌های 114 هجری تا 140 هجری است. در این مدت امام از فرصت موجود برای تکمیل و گسترش مکتب جعفری بهره بردند. طی این دوران 4000 دانشمند تعلیم شدند و به عنوان بخشی از جامعه اسلامی به ارتقای آن کمک کردند.
  2. بخش دوم زندگی امام جعفر صادق علیه السلام شامل هشت سال پایانی زندگی ایشان است. این دوران در حکومت عباسیان گذشت و منصور عباسی با ایجاد اختناق ایشان را تحت فشار زیادی گذاشتند، به طوریکه منجر به تعطیل شدن مکتب جعفری گردید.

خصوصیات امام جعفر صادق علیه السلام

تمام زندگی امام جعفر صادق (ع) مانند سایر ائمه (ع) درس نورانی اسلام واقعی و حقیقی بود. او خود نمونه و نمونه اخلاق و اخلاق و سیره اسلامی به شمار می رفت.

نمی توانی در میان همه مردم، از همه اقوام، پدر و پسری بیابی که از هر نظر، اندیشه، منش و رفتار شبیه یکدیگر باشند. اما خاندان پیامبر اسلام (ص) و جانشینان ایشان همگی در یک خط بودند و تکلیف آسمانی خود را با یک هدف و یک عقیده انجام می دادند و هیچ گونه تفاوتی در گفتار و منش و رفتار اخلاقی نداشتند.

در مورد ارزش و فضیلت اخلاقی امام جعفر صادق (ع) همین بس که 4000 شاگرد با بالاترین منش اخلاقی و علم را تربیت نموده‌اند. ایشان در غذا خوردن، استراحت، راه رفتن، گفتار و رفتار با دیگران الگو و نمونه عملی مسلمانان بود.


شهادت امام جعفر صادق (ع)

امام جعفر صادق (ع) در سال 148 هجری به فرمان منصور عباسی توسط انگور مسموم شده با زهر به شهادت رسیدند. ایشان در قبرستان بقیع و در کنار سایر ائمه و بزرگان به خاک سپرده شدند.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ میلاد امام جعفر صادق علیه السلام پرداختیم که همزمان با ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) می‌باشد. همچنین به ارائه مختصری از زندگینامه ایشان پرداختیم. امام صادق (ع) موسس مکتب جعفری بوده و نقش قابل توجهی در ارتقای علمی مسلمانان داشته اند و به همین علت جایگاه ویژه به خصوص نزد شیعه دارند. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد