ولادت امام حسن عسکری 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

ولادت امام حسن عسکری امسال

تاریخ روز ولادت امام حسن عسکری

ولادت امام حسن عسکری

امام حسن عسکری (ع) یازدهمین امام ما و پدر گرامی امام زمان (عج) هستند. در این مطلب به تاریخ روز ولادت امام حسن عسکری در سال 1402 می‌پردازیم.


ولادت امام حسن عسکری 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز ولادت امام حسن عسکری در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز ولادت امام حسن عسکری سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۲ آبان ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۸/۰۲


تاریخ دقیق روز ولادت امام حسن عسکری در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز ولادت امام حسن عسکری در تقویم میلادی سال 2023 مصادف است با:

Tuesday, October 24, 2023

2023-10-24


تاریخ دقیق روز ولادت امام حسن عسکری در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز ولادت امام حسن عسکری در تقویم قمری سال 1445 مصادف است با:

الثلاثاء، ٨ ربيع الثاني ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۴/۰۸

همچنین بخوانید: اس ام اس جدید تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع)

زندگینامه امام حسن عسکری


زندگینامه امام حسن عسکری (ع)

او حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب (علیه السلام) است. امام حسن عسکری یازدهمین امام اهل بیت علیهم السلام است که خداوند بدی را از او دور کرده و از پاکترین افراد زمان خود بود.

پدرش امام هادی (ع) و مادرش حدیثه که نام دیگر او سوسن است. ایشان از زنان صالح عصر خود بود.

محل و تاریخ تولد امام حسن عسکری

امام ابومحمد الحسن العسکری علیه السلام آنطور که اکثر مورخان ذکر کرده‌اند، در دهم ماه ربیع الاخر سال (232 هجری قمری) هجرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مدینه به دنیا آمد.

القاب و کنیه های امام حسن عسکری

ایشان را (عسکری) می نامیدند، زیرا محلی که این امام در آن زندگی می کردند (در سامرا) عسکر نام داشت. او القاب دیگری دارد که احادیث و راویان و اهل سیره به ما رسیده اند: زکی، امین، طاهر، رجل، عالم، ناطق الله، فاضل، رفیق، مرشد الی الله، فقیه. هر کدام به تجلی شخصیت و کمالات او دلالت خاص وی اشاره دارد.

ویژگی های شخصیتی امام حسن عسکری (ع)

احمد بن عبید اللّه بن خاقان ویژگی های امام حسن عسکری را این گونه بیان کرد: آن حضرت خوش قامت، چهره زیبا، اندام نیکو، جلال و اعتبار است و گفته می‌شود رنگ پوست او بین سبزه و سفید بوده است.

دوران زندگی و امامت امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری بخشی از عمر خود را با پدرش امام هادی (علیه السلام) سپری کرد که در سفرها از او جدا نشد و تصویری واقعی از جدش رسول اکرم را در او دید. امام حسن عسکری دو دهه از عمر خود را به پیروی از پدر گذراند و شاهد بود که چقدر ظلم و ستم بر امام هادی (ع) و پیروانش می‌شود.

امام عسکری (علیه السلام) به دستور متوکل عباسی با پدرش به سوی سامرا حرکت کردند. متوکل عباسی ظلم و ستم زیادی به امام حسن عسکری (علیه السلام) می‌کردند، او را در سامرا حبس خانگی کرد و اطراف خانه‌اش را با ماموران خود، محاصره کرد. همچنین مانع از تماس علما و فقها و تابعین با او شد و این ناشی از شدت دشمنی متوکل با اهل بیت علیهم السلام بود. ایشان رسماً از زیارت قبر امام حسین بن علی (علیه السلام) در کربلا منع شد و در همان ایام خلیفه عباسی دستور تخریب قبر شریف را که کانون تشعشعات انقلابی در سرزمین اسلام بود، صادر کرد.

شهادت پدر گرامی ایشان مصادف با (سال 254 هجری قمری) بود و امامت بعد از او به امام حسن عسکری منتقل شد که دوران امامت این حضرت کوتاه ترین دورانی بود که یک امام اطهار از اهل بیت(ع) سپری کرد.

آن حضرت در حالی به شهادت رسید که دهه سوم عمر شریفش را به پایان نرساند، چنانکه شهادتش در سال (260 هجری قمری) بوده است، لذا مدت امامت آن حضرت (علیه السلام) شش سال خواهد بود. این مدت کوتاه به ما نشان می دهد که حاکمان دولت عباسی چقدر از او و نقش فعال او در کشور وحشت داشتند، به طوری که او را پس از حبس و محدودیت با مسموم کردنش در حالی که هنوز یک جوان هشت یا بیست و نه ساله بود، از بین بردند.


سخن آخر

ولادت امام حسن عسکری (ع) یکی از جشن‌های محبوب مسلمان به خصوص در ایران است. ایشان پدر گرامی امام زمان (عج) هستند و شیعیان ارادت ویژه‌ای به آنها دارند. در این پست به تاریخ روز ولادت امام حسن عسکری و بخشی از زندگینامه ایشان پرداختیم.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد