ولادت امام علی ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


تولد حضرت علی

تولد امام علی یکی از جشن‌های بزرگ شیعیان در سراسر جهان به خصوص ایران است. به همین مناسبت ما چکیده‌ای درباره ولادت حضرت علی (ع)، تولد حضرت علی در تقویم 1402 و میلادی و داستان به دنیا آمدن ایشان در کعبه گردآوری کردیم. امیدوارم مورد توجه شما واقع گردد.

ولادت امام علی

حضرت علی به عنوان اولین امام شیعیان و پسرعموی پیامبر، شخصیت مهمی برای همه مسلمانان جهان است. وی در سیزدهمین روز از ماه رجب سال سی عام الفیل به دنیا آمد. او فرزند ابوطالب و فاطمه بنت اسد بود و دارای وجه تمایز منحصر به فردی است که در حرم مقدس کعبه در مکه، مقدس‌ترین مکان اسلام به دنیا آمده است.

علی اولین مردی بود که اسلام را پذیرفت و برخی معتقدند که او اولین مسلمان است. علی در نبردهایی که جامعه مسلمانان اولیه را شکل داد، در کنارحضرت محمد (ص) جنگید. پس از هجرت به مدینه با فاطمه دختر پیامبر ازدواج کرد و داماد ایشان شد.

پیامبر (ص) در آخرین حج خود علی را به به عنوان جانشین خود منصوب کردند. ایشان پنج سال حکومت کردند، تا اینکه در نوزدهم رمضان، در حالیکه در مسجد اعظم کوفه، در عراق امروزی، مشغول خواندن نماز بود، توسط ابن ملجم با شمشیر سمی به سرش زد. مجروحیت مهلک شد و امام علی دو روز بعد به شهادت رسید.

در حالی که در نحوه تکریم ایشان توسط سنی و شیعه اختلافاتی وجود دارد، هر دو موافقند که او مسلمانی وارسته، فداکار در راه اسلام و حاکمی شجاع و عادل مطابق با قرآن و سنت بود.

همچنین بخوانید: پیامک تبلیغاتی ویژه روز پدر

ولادت حضرت علی

ولادت حضرت علی چه روزی است

تولد حضرت علی در تاریخ، 13 رجب سال 30 عام الفیل (23 سال پیش از هجرت) ثبت شده است. روز ولادت حضرت علی در ایران و سایر نقاط جهان که جمعیت غالب مسلمانان در آن زندگی می کنند جشن گرفته می شود. در این روز خانواده‌ها و دوستان دور هم جمع می‌شوند تا با هم در مسجد محل نماز بخوانند. در محافل مختلف درباره دستاورد بزرگ حضرت علی (ص) صحبت می‌شود و آنها را به یاد می‌آورند. درباره عظمت او و سهم او در تبلیغ اسلام در جهان، زمانی که اسلام با سرکوب مواجه شد بحث می‌شود.

در روز تولد حضرت علی مساجد درباره نحوه خدمت او در کنار حضرت محمد (ع) و وفاداری به ایشان گفتمان هایی برگزار می‌کنند. آنها همچنین بر اهمیت تولد او در مقدس‌ترین مکان مکه تأکید می‌کنند و اعیاد و نماز را ترتیب می‌دهند. مساجد تزیین و نورپردازی شده و نقاط مختلف جهان آن را متفاوت جشن می‌گیرند.

ولادت امام علی در تقویم 1402

سالروز تولد حضرت علی (ع) در تقویم مصادف با پنج شنبه، ۵ بهمن ۱۴۰۲ است و روز پدر نامیده می شود یکی از تعطیلات رسمی کشور جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

تاریخ تولد حضرت علی به میلادی

حضرت علی (ع) در سیزدهمین روز ماه رجب در سال 599 میلادی به دنیا آمد. که با تاریخ شنبه 25 ژانویه سال 2024 میلادی مصادف است.

همچنین بخوانید: گلچین عکس و متن تبریک روز پدر

تولد حضرت علی چه روزی است

داستان تولد حضرت علی

داستان تولد حضرت علی در کتب مذهبی- تاریخی اینطور آمده است: «عباس بن عبدالمطلب و عده‌ای دیگر در مسجدالحرام در مقابل کعبه نشسته بودند که ناگهان فاطمه بنت اسد آمد و در حالی که با درد زایمان دست و پنجه نرم می‌کرد، آنجا ایستاد. و دعا کرد: «پروردگارا! من به تو و همه رسولان و کتب آسمانی تو ایمان دارم و به قول جدم ابراهیم خلیل که این کعبه را بنا کرده است تصدیق می‌کنم. ای پروردگار من! به خاطر کسی که کعبه را بنا کرد و به خاطر بچه‌ای که بر دوش دارم، کارم را آسان کن.»

از یزید بن قعنب نقل است: دیدم دیوار کعبه گشوده شد و فاطمه به درون آن رفت و دیوار به حالت سابق بازگشت. گروهی که آنجا نشسته بودند بلند شدند تا قفل در را باز کنند اما باز نشد. ما استنباط کردیم که دیوار به دستور پروردگار باز شده و این لطفی بود که خداوند به آن خانم و پسرش کرده بود. سه روز گذشت و در روز چهارم، فاطمه طفل در دستان خود از کعبه بیرون آمد. او گفت: به دستور پروردگار وارد کعبه شدم و از میوه های بهشتی تغذیه کردم. پس از زایمان نیز وقتی قصد بیرون آمدن از کعبه را داشتم، ندا دهنده‎ای نامرئی به من گفت که نام نوزاد فرخنده را علی بگذار. نام او را از نام خود گرفته‌ام و او کسی خواهد بود که در خانه من بت‌ها را می شکند.

البته درباره نامگذاری حضرت علی (ع) روایت دیگری نیز وجود دارد. زمانیکه امام علی (ع) متولد شد مادرش فاطمه بنت اسد قصد داشت نام پدرش یعنی “اسد” را بر وی بگذارد. اما جناب ابوطالب موافقت نکردند و به فاطمه فرمودند که به بالای کوه ابو قبیس برویم از خداوند بخواهیم نامی از آسمان بر فرزندمان بگذارد. در آنجا بود که مشغول دعا خواندن شدند و از خدا کمک خواستند. سپس در پهنای آسمان روشنایی ظاهر شد که حاوی این کلمات بود:

به شما فرزندی پاکیزه دادم که برگزیده من است و اسم از جانب پروردگار “علی” انتخاب شده است که از علی اعلی گرفته شده است.

همچنین بخوانید: جملات قشنگ برای تبریک روز پدر

محل تولد حضرت علی

همانطور که گفته شد محل تولد حضرت علی (ع) در کعبه مکرمه بوده است. کعبه که در شهر مکه عربستان واقع است آن روزها محل قرار گیری بت‌ها و عبادت آنها توسط مشرکان بود. تولد ایشان در کعبه نوعی اعجاز و نشان دهنده کرامت این حضرت است. بزرگان اهل سنت و شیعه اذعان دارند که قبل و بعد از این حضرت هیچ کس در کعبه متولد نشد. این نشان از عظمت شخصیت و جایگاه ویژه ایشان دارد.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به موضوع ولادت امام علی (ع)، امام اولین شیعیان جهان و یکی از بزرگترین مردان اسلام پرداختیم. در این متن همچنین به تاریخ شمسی تولد حضرت علی در تقویم 1402 و تاریخ تولد حضرت علی به میلادی نیز اشاره شد. شما می‌توانید زیباترین مراسم‌های زندگی خود مانند مراسم ازدواج را به این تاریخ موکول کرده و از برکات آن بهره مند گردید. اگر این پست مورد پسن شما بوده است می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی اشتراک گذاری کنید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد