تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان در سال 1402 کی و چه روزی است؟


۲۲ خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان

در این پست از آلامتو تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان در تقویم 1402 را ارائه کرده و به اقدامات صورت گرفته در این زمینه در جهان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


تاریخ روز جهانی مبارزه با کار کودکان سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۲۲


تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, June 12, 2023
2023-06-12


تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٣ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۲۳


روز جهانی مبارزه با کار کودکان چیست؟

روز جهانی مبارزه با کار کودک هر ساله در 12 ژوئن برگزار می شود. سازمان بین‌المللی کارILO  روز جهانی مبارزه با کار کودکان را در سال 2002 راه‌اندازی کرد. از آن زمان، این روز توجه را بر شیوع کار کودکان در سراسر جهان و اقدامات و تلاش‌های ضروری برای حذف آن متمرکز کرده است.

در سراسر جهان، 152 میلیون کودک کار وجود دارد. 73 میلیون نفر از آنها مشغول کارهای خطرناکی هستند که به طور مستقیم به سلامت، ایمنی یا رشد اخلاقی آنها آسیب می رساند.


هدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان چیست؟

هدف این روز گسترش آگاهی و اقدام فوری در مورد عمل غیرقانونی کار کودکان است که هنوز هم رواج دارد. هدف از این روز نیز گسترش آگاهی برای ریشه کن کردن کامل آن در همه اشکال در سراسر جهان است. ین روز برای افزایش دانش در مورد نگرانی های منفی ذهنی و جسمی که کودکانی که به کار کودکان رانده می شوند در سراسر جهان متحمل می شوند، برگزار می شود. این روز همچنین فرصتی برای افراد است تا ابزارهای مؤثری برای مقابله با عللی که به کار کودکان کمک می کند ایجاد کنند.


سازمان بین المللی کار چیست؟

سازمان بین المللی کار که در سال 1919 به عنوان بخشی از معاهده ورسای، که به جنگ جهانی اول پایان داد، ایجاد شد، بر این باور تأسیس شد که صلح پایدار تنها در صورتی امکان پذیر است که مبتنی بر عدالت اجتماعی باشد.

ILO با تلاش برای بهبود شرایط ناعادلانه کار، که شامل محافظت از کودکان و جوانان در برابر استثمار اقتصادی است، به تأمین صلح دائمی برای جهان کمک می کند.

هدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان چیست؟


تعریف کار کودک چیست؟

سازمان بین‌المللی کار، کار کودک را اینگونه تعریف می‌کند: کارهایی که کودکان را از دوران کودکی، توانایی‌ها و حیثیت‌شان محروم می‌کند و برای رشد جسمی و ذهنی مضر است.

همه کارهایی که کودکان انجام می دهند، کار کودکان نیست. فعالیت هایی که به رشد مثبت کودک کمک می کند و مهارت ها و تجربه هایی را برای آنها فراهم می کند تا اعضای مولد جامعه شوند، کار کودک نیست.

طبق تعریف ILO، کار کودک به کارهایی اطلاق می شود که:

  • از نظر روحی، جسمی، اجتماعی یا اخلاقی خطرناک و برای کودکان مضر است. و
  • از طریق:
  • محروم کردن آنها از فرصت حضور در مدرسه؛
  • الزام آنها به ترک پیش از موعد مدرسه؛ یا
  • آنها را ملزم می کند تا حضور در مدرسه را با کار بسیار طولانی و سنگین ترکیب کنند.

“در شدیدترین اشکال خود، کار کودک شامل بردگی کودکان، جدا شدن از خانواده، قرار گرفتن در معرض خطرات و بیماری های جدی و/یا رها شدن برای مراقبت از خود در خیابان های شهرهای بزرگ است که اغلب در سنین بسیار پایین اتفاق می‌افتد.”


میزان شیوع کار کودکان در جهان

کودکان در سراسر جهان به طور معمول درگیر انواع کار با حقوق و دستمزد هستند که برای آنها مضر نیست. با این حال، زمانی که برای کار بسیار جوان هستند یا درگیر فعالیت‌های خطرناکی هستند که ممکن است رشد فیزیکی، ذهنی، اجتماعی یا آموزشی آنها را به خطر بیندازند، به عنوان کودکان کار طبقه‌بندی می‌شوند. در کشورهای کمتر توسعه یافته، کمی بیش از یک نفر از هر چهار کودک (سنین 5 تا 17 سال) در حال کار هستند که برای سلامت و رشد آنها مضر تلقی می شود.

آفریقا هم از نظر درصد کودکان کار کودک – یک پنجم – و هم از نظر تعداد مطلق کودکان کار کودک، 72 میلیون نفر در بین مناطق بالاترین رتبه را دارد. آسیا و اقیانوسیه در هر دو این معیارها رتبه دوم را دارند – 7 درصد از کل کودکان و 62 میلیون به طور مطلق در این منطقه کار کودکان هستند.

مناطق آفریقا و آسیا و اقیانوس آرام با هم تقریباً از هر ده کودک کار کودک در سراسر جهان 9 کودک را تشکیل می دهند. جمعیت کار کودکان باقی مانده بین قاره آمریکا (11 میلیون)، اروپا و آسیای مرکزی (6 میلیون) و کشورهای عربی (1 میلیون) تقسیم شده است. از نظر بروز، 5 درصد کودکان در قاره آمریکا، 4 درصد در اروپا و آسیای مرکزی و 3 درصد در کشورهای عربی در حال کار کودکان هستند.


اتحاد 8.7 در موضوع کار کودکان چیست؟

اتحاد 8.7 یک مشارکت جهانی است که به هماهنگ کردن تلاش‌ها بین دولت‌ها و سازمان‌های مرتبط برای ریشه کنی کار اجباری، برده داری مدرن، قاچاق انسان و کار کودکان در سراسر جهان کمک می‌کند.

با هدف 8.7 از اهداف توسعه پایدار، رهبران جهان متعهد به موارد زیر هستند:

اقدامات فوری و موثر برای ریشه کنی کار اجباری، پایان دادن به برده داری مدرن و قاچاق انسان و تضمین ممنوعیت و حذف بدترین اشکال کار کودکان، از جمله استخدام و استفاده از کودکان سرباز، و تا سال 2025 پایان دادن به کار کودکان در تمام اشکال آن. ”

هدف 8.7 یک هدف بلندپروازانه است و بدون همکاری و هماهنگی نمی توان به آن دست یافت. برای تسریع اقدامات در جهت دستیابی موفق به هدف ایجاد شد. این سازمان برای اولویت‌بندی فعالیت‌ها، هماهنگی و هدایت اقدامات، تعیین مسئولیت‌های روشن، گزارش پیشرفت، انجام تحقیقات، به اشتراک گذاشتن دانش، ارائه تخصص فنی، هدایت نوآوری، استفاده از منابع و تشویق مشارکت‌ها در جهت حذف کار کودکان وجود دارد.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ 22 خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان پرداختیم. اهمیت به این موضوع و انجام اقدامات موثر در جهت ریشه کنی کار کودکان، قدمی است اساسی برای ارتقاء کیفیت زندگی و سطح فرهنگی آنان در جامعه که باید مورد توجه قرار گیرد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد