روز حسابدار ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه است؟ چندمه؟

تاریخ روز حسابدار امسال

تاریخ روز حسابدار در سال 1401

روز حسابدار

در این مطلب از آلامتو به تاریخ روز حسابدار در سال 1402 و تاریخچه روز حسابدار در ایران می‌پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


روز حسابدار ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه است؟ چندمه؟

تاریخ روز بیمه در تقویم شمسی سال 1402:

تاریخ روز بیمه 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۹/۱۵


تاریخ روز بیمه در تقویم میلادی سال 2023:

تاریخ روز بیمه سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Wednesday, December 6, 2023

2023-12-06


تاریخچه روز حسابدار در ایران

نامگذاری روزی از تقویم رسمی ایران به نام روز حسابدار به سال 1386 برمی‌گردد. طی گردهمایی صورت گرفته در 13 آذر 1386 که با شرکت مهمترین نهادهای حسابداری ایران از جمله جامعه حسابداران رسمی ایران، انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی و سازمان حسابداری صورت گرفت، 15 آذر به عنوان روز حسابدار در ایران انتخاب شد.

هر ساله در این روز مراسم ویژه‌ای برگزار می‌گردد و طی آن از پیشکسوتان جامعه حسابداری تقدیر شده و مراسم سوگند حسابداران رسمی جدید اجرا می‌شود تا قدمی دیگر در ارتقاء حرفه حسابداری در کشور برداشته شود.


روز حسابدار

روز حسابدار در ایران در 15 آذر هر سال گرامی داشته می‌شود.  همچنین در تقویم بین المللی نیز روز 10 نوامبر به عنوان روز جهانی حسابداران انتخاب شده است. فدراسیون بین المللی حسابداران یا به اختصار آیفک (IFAC) در سال 2007 به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس این سازمان، 2 تا 8 دسامبر که مقارن با هفته دوم آذر است را به عنوان “هفته جهانی حسابداری” انتخاب کرد. آیفک شامل 155 نهاد حسابداری از 120 کشور جهان است که نمایندگی بیش از پنج میلیون حسابدار را به عهده دارد.

قدیمی‌ترین اسناد و مدارک حسابداری که تا کنون کشف شده به منطقه بین النهرین مربوط است که نشان دهنده استفاده از روش‌های حسابداری در 5000 سال پیش از میلاد می‌باشد. فعالیت افرادی به عنوان حسابدار در ایران سابقه زیادی دارد. اولین حسابداران در ایران با عنوان میرزا شناخته می‌شدند، بعدها لقب دفتردار را گرفتند و امروزه نیز تحت عنوان حسابدار در بسیاری از ارگان‌های خصوصی و غیر خصوصی فعالیت دارند.

روز حسابدار


حسابدار کیست؟

حسابدار حرفه ای است که وظایف حسابداری مانند تجزیه و تحلیل حساب، حسابرسی یا تجزیه و تحلیل صورت های مالی را انجام می دهد. حسابداران می توانند در یک شرکت حسابداری یا یک شرکت بزرگ با یک بخش حسابداری داخلی استخدام شوند یا می توانند یک دفتر کار فردی راه اندازی کنند. با مدرک حسابداری، می توانید برای شرکت ها، سازمان های غیرانتفاعی، شرکت‌های حقوقی و شرکت‌های حسابداری کار کنید.

یک حسابدار با جمع آوری، ردیابی و تصحیح امور مالی شرکت به کسب و کارها کمک می کند تا تصمیمات مالی حیاتی بگیرند. آنها مسئول حسابرسی مالی، تطبیق صورت های بانکی و اطمینان از صحت سوابق مالی در طول سال هستند. پنج وظیفه حسابدار شامل:

  • خدمات مشاوره مدیریت.
  • خدمات مالیاتی
  • حسابداری.
  • حسابرسی قانونی و حسابرسی داخلی.
  • در انحلال شرکت ها به عنوان مدیر تصفیه برای شرکت عمل می کنند.
  • حسابداران همچنین به عنوان داور برای حل و فصل اختلافات عمل می کنند.

سخن آخر

در این مطلب به تاریخ روز حسابدار پرداختیم. حسابداران از مهمترین افراد در هر واحد تجاری هستند که داده‌های خام را ثبت و به آنها نظم می‌بخشند تا گزارش‌های مالی بر اساس آنها تهیه گردد و این ارزش کار آنها را مشخص می‌کند. به همین علت روزی از سال به گرامیداشت این حرفه و فعالیت‌های آنها اختصاص یافته است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد