28 صفر 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

28 صفر امسال

28 صفر 1402 چه روزی است؟

28 صفر سال ۱۴۰۲

28 صفر هجری قمری روز رحلت خاتم الانبیاء صلوات الله علیه و آله در سال یازدهم هجرت است. پس از درگذشت ایشان، امیرالمؤمنین علیه السلام شروع به شستن و کفن کردن ایشان کردند و برایش دعا کردند. مرقد مبارک ایشان در شهر مدینه می‌باشد.

همچنین بخوانید: عکس نوشته رحلت پیامبر برای عکس پروفایل

28 صفر چه روزی است؟

در میان علما مشهور است که رسول خدا (ص) در دو شب باقی مانده از صفر سال یازدهم هجرت یعنی 28 صفر و در روز دوشنبه رحلت کرد و آن حضرت (ص) شصت و سه سال داشت. در میان علما مشهور است که رسول خدا (ص) در دو شب باقی مانده از صفر سال یازدهم هجرت در روز دوشنبه رحلت کرد و آن حضرت (ص) شصت و سه سال داشت. این روز همچنین مصادف است با شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام نواده گرامی پیامبر. هر ساله شیعیان این مناسبت‌ها را به سوگورای و عزاداری می‌پردازند. امسال نیز 28 صفر 1402 به مناسبت وفات ایشان در سرتاسر ایران به عزاداری پرداخته می‌شود.


28 صفر ۱۴۰۲ چند شنبه و چندمه؟

28 صفر 1402 (1444 هجری قمری) مصادف است با 23 شهریور 1402 که سالروزرحلت پیامبر اکرم (ص) است و در تقویم ملی ایران تعطیل رسمی می‌باشد.

همچنین بخوانید: متن ادبی و زیبا تسلیت رحلت پیامبر + عکس نوشته

روز وفات پیامبر


زندگینامه حضرت محمد (ص)

نام و نسب حضرت رسول (علیه السلام)

حضرت محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم و نسب شریفش به حضرت ابراهیم خلیل (ع) ختم می شود.

کنیه ایشان (علیه السلام) و لقب او

ابوالقاسم، ابوابراهیم، ​​و ملقب به مصطفی یکی از نام های او (علیه السلام) در قرآن است.

خاتم انبیا، بی سواد، پیچیده، پیچیده، هشدار دهنده، آشکار، سخاوتمند، نور، برکت، رحمت، بنده، مهربان، مهربان، شاهد، مژده، هشدار دهنده، واعظ

مادر ایشان (علیه السلام)

خانم آمنه بنت وهب بن عبد مناف الزهری.


تاریخ ولادت ایشان

آن حضرت (علیه السلام) در هفدهم ربیع الاول سال فیل سال 571 میلادی در مکه مکرمه به دنیا آمد و او را سال فیل نامیدند. چون مکه در معرض تجاوزات ابرهه حبشی صاحب لشکر فیل قرار گرفت، خداوند نقشه آنها را گمراه کرد، چنانکه در سوره فیل قرآن کریم آمده است.


سن ایشان (علیه السلام) و دوران نبوتش

او 63 سال داشت و مدت نبوتش 23 سال است.

همچنین بخوانید: فال انبیا حضرت محمد

مواضع مهم قبل از رحلت آن حضرت(ع)

رسول خدا (ص) وقتی احساس کرد که رحلتش نزدیک است، مواضع و گام های مهمی در جهت امت و آینده آن برداشت. و آنان را به التزام به سنت خود و اتحاد و وفاق بر آن اطمينان مي دهد و آنان را به الگو گرفتن از عترت و اطاعت از آنان و حمايت و نگهباني و تمسك به آنان در دين دعوت مي كند و آنان را از اختلاف و ارتداد سرزنش مي كند. .. و سفارش (ص) فرمود:

ای مردم، من شما را ترک کردم و شما در حوض به سوی من می آیید، جز این که از شما دو چیز گرانبها را می پرسم، پس بنگرید که چگونه در آنها از من مراقبت می کنید، زیرا خداوند آگاه گفت: من که از هم جدا نخواهند شد تا با من ملاقات کنند، پیشی نگیرید که پراکنده شوید و از آنها کوتاه نیایید که هلاک شوید و به آنها آموزش ندهید که آنها از شما داناترند.

ای مردم پس از من شما را ملاقات نخواهم کرد، شما به سوی کفار باز می گردید و گردن یکدیگر را می زنید. جز این است که علی بن ابی طالب، برادر و وصی من، پس از من بر سر تفسیر قرآن می جنگد، همانطور که من جنگیدم. بر نزول آن.


شهادت امام حسن مجتبی (ع)

یکی دیگر از مناسبت‌های این روز شهادت امام حسن علیه السلام است. ایشان در ساسل 50 هجری قمری به شهادت رسیدند. طبق برخی منابع نیز آن حضرت در 7 صفر و بنا بر قولی دیگر در 5 ربیع الاول به شهادت رسیدند.

قاتل ایشان جعده دختر اشعث بن قیس است که با زهری که معاویه در اختیار او گذاشته بود، امام حسن علیه السلام را مسموم کردند. معاویه در مقابل این کار هزار درهم برای جعده فرستاد و وعده عقد او با یزید را داد، که در نهایت به آن نیز وفا نکرد. از زمانی حضرت مسوم شدند تا زمان شهادت و تاثیر سم بر کل بدن چهار روز طول کشید.

همچنین بخوانید: نقاشی کودکانه در مورد رحلت پیامبر

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به تاریخ شهادت پیامبر اکرم (ص) پرداختیم و گفتیم که 28 صفر چه روزی است و چند شنبه و چندم است. امیدواریم این مطلب برای شما همراهان مفید واقع شود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد