محرم ۱۴۰۳ کی تموم میشه؟ تاریخ پایان ماه محرم 1403 چه روزی است؟


محرم ۱۴۰۲ کی تموم میشه؟ تاریخ پایان ماه محرم سال 1402

محرم ۱۴۰۳ کی تموم میشه؟ تاریخ پایان ماه محرم سال 1403، شروع و پایان محرم و صفر ۱۴۰۳ از جمله مواردی هستند که برای مسلمانان قابل اهمیت بوده و لازم است تاریخ دقیق آنها را به یاد داشته تا اعمال مرتبط با هر روز از ماه محرم را انجام دهند. امروز در آلامتو به تهیه و تنظیم تاریخ مناسبت های ماه محرم و سفر پرداخته ایم؛ با ما همراه باشید.

محرم ۱۴۰۳ کی تموم میشه؟ پایان ماه محرم چه روزی است؟

تاریخ پایان محرم 1403 مصادف است با روز دوشنبه، ۱۵ مرداد ۱۴۰۳

پایان ماه محرم

تاریخ شروع محرم چه روزی است؟

تاریخ شروع محرم 1403 مصادف است با یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۴۰۳

تاریخ محرم در تقویم میلادی 1403 چه روزی است؟

تاریخ شروع محرم در تقویم میلادی مصادف است با یکشنبه July 7, 2024

روز تاسوعا در 1403 چه روزی است؟

تاریخ روز تاسوعا در محرم 1403 مصادف است با روز 9 محرم دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ که تعطیل رسمی می باشد.

روز عاشورا در 1403 چه روزی است؟

تاریخ روز عاشورا در محرم 1403 مصادف است با روز 10 محرم سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۳ که تعطیل رسمی می باشد.

روز اربعین در 1403 چه روزی است؟

تاریخ روز اربعین درمحرم 1403 مصادف است با روز یکشنبه، ۴ شهریور ۱۴۰۳ که تعطیل رسمی می باشد.

محرم یعنی چه؟

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام اولین ماه سال هجری قمری و از ماه های حرام قمری می باشد که در دوران جاهلیت و در اسلام جنگ در این ماه تحریم شده بود. نام ماه محرم قبل از اسلام و در زمان جاهلیت مؤتمر بوده است. محرم به معنای حرام شده و حرام گردانیده است یعنی آن چیزی که از سوی پروردگار حرام شده باشد.

محرم رمز بقای شیعه

ماه محرم همواره موجب بقای مذهب شیعه و اسلام می باشد. ممالک شیعی بر گرامیداشت این ماه و مناسبت های آن تعصب داشته و در زنده نگه داشتن آن بسیار پیشرو هستند. زیرا امام حسین (ع) با عملی که در این ماه انجام دادند اسلام و مذهب شیعه را بیمه نمودند. جمله “کُلُّ یومِ عاشُورا وَ کُلُّ اَرضِ کَربَلا” دارای عظمت بسیاری است که با مقداری تامل در آن در می یابیم که زمین کربلا نقش مهمی در واقع عاشورا داشته است. در روز عاشورا و در زمین کربلا سیدالشهدا همراه چند تن از یارانش به مبارزه با ظلم زمانه و حکومت جبار دوران پرداخته و در مقابل ظالمان سر خم ننمودند. ما مسلمانان بایستی از این روز و از این واقع بسیار مهم درس گرفته و هر روزمان عاشورا و همه زمین ها برایمان زمین کربلا باشد. در مقابل ظلم و ستم ظالمان ایستاده و از حق مظلومان دفاع نماییم.

عزاداری محرم

ماه محرم وبرای ما مسلمانان همواره یادآور شهادت سید الشهدا امام حسین (ع) بوده و ماه حزن و اندوه و گریه در عزای فرزند رسول خدا و یاران باوفایش می باشد. در ماه محرم سال 61 هجری امام حسین (ع) به دعوت مردم کوفه لبیک گفته ولیکن با بی وفایی آنان مواجه گردید. امام حسین در دشت کربلا با ظالمان جنگید و در ظهر عاشورا به شهادت رسید. مسلمانان در این ماه و به ویژه در روز عاشورا عزادار حسین بوده و البسه سیاه بر تن می نمایند. در ممالک اسلامی تمام مناسبات ماه محرم و صفر برگزار شده و در زنده نگه داشتن اسلام بسیار موثر بوده است. امام رضا (ع)، امام هشتم شیعیان درباره ماه محرم می فرمایند:

در دوران جاهلیت نیز حرمت ماه محرم حفظ شده و از جنگیدن در این ماه خودداری می کردند. آنان حرمت این ماه را نگه داشته و نمی جنگیدند ولیکن این ظالمان خون فرزندان رسول خدا را ریخته و حرمت آنان را شکستند. زنان و فرزندان را به اسارت برده و خیمه ها را به آتش کشیدند. این ظالمان غارتگر حرمت پیامبر و ذریه اش را شکستند.

محرم ۱۴۰۲ کی تموم میشه؟ تاریخ پایان ماه محرم سال 1402

فرمایشات امام خمینی (ره) درباره محرم

محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته است. این جمله یکی از جملات معروف و بسیار مهم رهبر کبیر انقلاب و امام خمینی (ره) می باشد. ایشان فرمودند: بایستی محرم و صفر را با مطرح نمودن مصائب امامان و اهل بیت زنده نگاه داشته و این مذهب را بیمه نمود. ماه محرم و صفر از برکات اسلام بوده و بر هر مسلمانی واجب است که در مجالس عزای سید و سالار شهیدان شرکت نماید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد