سوم امام حسین ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

سوم امام حسین امسال

سوم امام حسین ۱۴۰۲ چه روزی است؟

سوم امام حسین هر ساله با برگزاری مراسم عزاداری همراه است. در این مطلب از آلامتو می گوییم سوم امام حسین 1402 چه روزی است. با ما همراه باشید.

سوم امام حسین ۱۴۰۲ چه روزی است؟

سوم امام حسین در واقع سومین روز پس از واعه عاشورا می باشد که در آن مراسمات عزاداری ویژه ای در برخی مناطق از جمله ایران و عراق برگزار می شود. در ادامه این مطلب می گوییم سوم امام حسین 1402 چه روزی است و چند شنبه و چندم است.

سوم امام حسین 1402 چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق سوم امام حسین 1402 مصادف است با یکشنبه 8 مرداد ماه برابر با 12 محرم است، با این حال این مراسم در کشور عراق در شنبه 7 مرداد برگزار می شود.

روز سوم امام حسین در بسیاری از شهرها و روستاها دسته های کوچکتر عزاداری با بلند کردن بیرق ها و پرچم ها همراه خواهد بود. در برخی مناطق نیز مراسم نمادین حضور در قبرستان ها برگزار می شود یا در تکیه ها و حسینه ها به خواندن مرثیه و پس از آن زیارت نامه مشغول می شوند. در واقع این مراسمات از روزی به روز دیگر متصل برگزار می شود تا به روز اربعین برسد. در سال های اخیر برگزاری مراسم سوم امام حسین و هفتم امام حسین نیز جلوه ای تازه به خود گرفته و باشکوه تر از قبل برگزار می گردد.

اهمیت این روز به این خاطر است که پس از به شهادت رساندن امام حسین و یاران ایشان در عصر عاشورا، این واقعه خونین به پایان یافت و بخشی دیگر از این رویداد به رهبری حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) شروع شد. سوم امام حسین که مصادف با دوازدهمین روز از ماه محرم بود، اتفاقاتی رخ داد که بر ماندگاری تاریخی این حادثه تاثیر به سزایی داشت.

همچنین بخوانید: عکس پروفایل محرم با کیفیت بالا

سوم امام حسین چند شنبه و چندمه؟

حوادث روز سوم امام حسین

1. خاکسپاری شهدای کربلا

روز سوم شهادت امام حسین (ع) بدن مطهر ایشان به همراه تعدادی از اهل بین و اصحاب گرامی آن حضرت به دست امام سجاد (ع) و افرادی از بنی اسد به خاک سپرده شد. بسیاری از این بدن ها سر نداشتند و قابل شناسایی نبودند، با این حال امام سجاد علیه السلام به معجزه الهی تک به تک آنها را معرفی نمود و به کمک افرادی از قوم بنی اسد به خاک سپردند.

بر مرقد مطهر امام حسین علیه السلام نوشته شده است:

« هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الذی قتلوه عطشانا غریبا».

اين قبر حسين بن على(عليه السلام) است كه او را با لب تشنه و غريب كشتند

2. مراجعت اهل بیت به کوفه

صبح روز دوازدهم مصادف با سوم امام حسین، کاروان اسرای کربلا به کوفه وارد شدند. در این روز هزاران و سوار و پیاده از سربازان ابن زیاد در شهر گماشته شده بودند تا از شیعیان نتوانند هیچ اقدامی کنند.

مردم با دیدن شرایط ناگوار اهل بیت امام حسین (ع) و سرهایی که روی نیزه ها گردانده میشد گریستند. اینجا بودن که زینب کبری و امام زین العابدین (ع) با ایراد خطبه، مردم شهر را این ظلم بزرگ آگاه کردند.

3. همزمانی با سالروز شهادت امام سجاد بنا به قولی

واقعه کربلا در سال 61 هجری قمری به وقوع پیوست و سوم امام حسین علیه السلام مصادف شد با 12 محرم، در برخی منابع آمده است که امام سجاد علیه السلام نیز در 12 محرم سال 94 هجری قمری به شهادت رسیدند. در برخی دیگر از منابع دیگر تاریخ شهادت ایشان را 25 محرم ذکر کرده اند.

نوحه مخصوص سوم امام حسین

من حرم لازمم دلم تنگ است روزگارم ببین بهم خورده

تو عراقی و من هم ایرانم سرنوشت اینچنین رقم خورده

گره کور دارم آقا یک نگاه تو بهترم آقا

نذر کردم دوباره قسمت شد مادرم را بیاورم آقا

منم آن که زیارت مخصوص در خراسان هوای تو کردم

منم آن که زیارت مخصوص در خراسان هوای تو کردم

عرفه میهمان نمی خواهی هوس کربلای تو کردم

//////////////////////

سلام آقا؛ بسه دوری از حرم بزار بیام آقا!

شب و روزموُ تو فکر کربلام، آقا…

سلام آقا؛ حلالم کن…!

میدونم دلت شکسته از دستم، ارباب

خودمم اما دل به پرچمت بستم؛ ارباب

حسین جانم…

سخن آخر

در این مطلب تاریخ دقیق سوم امام حسین 1402 را گفتیم، و اشاره کردیم این روز در تقویم شمسی چند شنبه و چندم است. همانطور که اشاره شد در این روز نیز مراسم عزارداری در دسته های کوچکتر برگزار می شود. این مراسمات تا پایان چهلمین روز شهادت این حضرت به صورت ناپیوسته ادامه خواهد داشت.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد