روز نوجوان 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز نوجوان امسال

روز نوجوان 1402 چه روزی است؟

روز نوجوان 1402

روز نوجوان در کشور ما مصادف است با 8 آبان، سالروز شهادت محمد حسین فهمیده، نوجوان 13 ساله ای که با وجود سن پایین در جنگ حضور یافت و در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید.

حسین فهمیده با انجام عملیات انتحاری علیه تانک های نیروهای عراقی به شهادت رسید. او متولد محله پامنار شهر قم بود. حسین در سال های 1356 و 1357 به انتشار اعلامیه های امام خمینی می پرداخت. روایت شهادت او به این صورت است که چندین تانک عراقی در حال هجوم به رزمندگان ایران بودند و قصد محاصره آنها را داشتند که محمد حسین فهمیده با بستن تعدادی نارنج به کمر خود به زیر تانک پرید. عراقی ها که شرایط را خطرناک دیدند عقب نشینی کردند.

امام خمینی در نکوداشت شخصیت او گفت: … رهبر ما آن کودک سیزده‌ساله‌ای است که با دل کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ‌تر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

هشتم آبان همچنین به عنوان روز بسیج دانش آموزی نامگذاری شد و سازمانی نیز با این عنوان تحت نظارت بسیج مستضعفین تشکیل شد. این سازمان در همکاری با وزارت آموزش و پرورش در مدارس واحدهای مقاومت بسیج تشکیل دادند.

روز نوجوان چندم و چند شنبه است؟                   


روز نوجوان 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز نوجوان در تقویم رسمی کشور مصادف است با دوشنبه، ۰۸ آبان ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۸/۰۸

روز نوجوان در تقویم قمری مصادف است با الإثنين، ١٥ ربیع‌الثانی ١٤٤٥

١٤٤٥/٠٤/١٥

روز نوجوان در تقویم میلادی مصادف است با Monday, 30 October 2023

2023/10/30


سخن آخر

در این مطلب از آلامتو گفتیم روز نوجوان چه روزی است و روز نوجوان چندم و چند شنبه است. همچنین به ارائه مختصری از زندگینامه و روایت شهادت محمد حسین فهمیده پرداختیم. امیدواریم مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد