روز شکرگزاری 2023 در ایران چه روزی است؟

در این مطلب از آلامتو با تاریخ روز شکرگزاری در سال 2023 و مختصری درباره تاریخچه پیدایش این روز آشنا می شویم.

روز شکرگزاری

در بسیاری از کشورهای قاره آمریکا و اروپا و اغلب بین مسیحیان، روز شکرگزاری تعطیلاتی است که معمولاً در چهارمین پنجشنبه نوامبر جشن گرفته می شود. این زمانی است که در مورد سال خود فکر می کنند، و برای داشته های خود شکرگزار می کنند و بسیاری از خانواده های مسیحیان روز شکرگزاری را با دوستان و خانواده با لذت بردن از یک وعده غذایی خوشمزه با هم جشن می گیرند. در ایران نیز در برخی از شهرها از جمله در اصفهان و در کلیسای مشهور وانک، مراسمی برای گرامیداشت روز شکرگزاری برگزار می شود.

همچنین بخوانید: متن شکرگزاری روزانه

روز شکرگزاری 2023 در ایران چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز شکرگزاری در سال 2023 چه روزی است؟

روز شکرگزاری همیشه در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر است. بنابراین، با توجه به اینکه پنج هفته در ماه نوامبر وجود دارد، تعطیلات ممکن است گاهی تا 22 نوامبر یا تا اواخر 28 نوامبر فرا برسد.

روز شکرگزاری در تقویم شمسی 1402، در روز پنجشنبه 2 آذر ماه است.


روز شکرگزاری در تقویم میلادی 2023 در روز پنجشنبه، 23 نوامبر است .


روز شکرگزاری در تقویم قمری 1445 در روز پنجشنبه 8 جمادی الاول است.

سال گذشته، روز شکرگزاری در 24 نوامبر بود و در سال 2024، کمی دیرتر از حد معمول خواهد بود و در 28 نوامبر فرود می‌آید.


تاریخچه شکرگزاری

بیش از 230 سال پیش، رئیس جمهور جورج واشنگتن روز 26 نوامبر را به عنوان روز شکرگزاری ملی در سال 1789 تعیین کرد.

اما مدت‌ها قبل از آن، مستعمره‌نشینان آمریکایی گرد هم می‌آمدند تا فضلی را که از برداشت سالانه برداشت می‌شود جشن بگیرند و اولین روز شکرگزاری ثبت شده در سال 1621 رخ داد.

با این حال، به گفته واشنگتن پست ، ممکن است حتی زودتر از آن هم بوده باشد، و مورخان پیشنهاد می کنند که مهاجران در اوایل سال 1565 جشن شکرگزاری را برگزار کردند.

در حالی که 26 نوامبر تاریخ اولیه تعطیلات بود، در اکتبر 1863، آبراهام لینکلن اعلامیه ای را امضا کرد که آخرین پنجشنبه ماه نوامبر را به عنوان روز جشن شکرگزاری تعیین کرد.

این فرمان تا سال 1939 باقی ماند، زمانی که آخرین پنجشنبه ماه نوامبر مصادف شد با آخرین روز ماه، به طور چشمگیری فصل خرید کریسمس را کوتاه کرد و به طور بالقوه بر بهبود اقتصادی کشور از رکود بزرگ تأثیر گذاشت.

بنابراین، در سال 1941، رئیس جمهور فرانکلین روزولت قطعنامه ای را امضا کرد که چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر را به عنوان روز شکرگزاری اعلام کرد و این فرمان هنوز پابرجاست.

همچنین بخوانید: عکس نوشته شکرگزاری روزانه از خدا

جشن شکرگزاری به طور سنتی چگونه برگزار می شود؟

روز شکرگزاری به طور سنتی با یک وعده غذایی سنتی از بوقلمون، قیمه و پای کدو تنبل، با خانواده و دوستان جشن گرفته می شود. در این روز اغلب فرزندان در کنار والدین حاضر می شوند و این روز را با هم می گذرانند. در واقع این روز فرصتی است برای شکرگزاری در برابر نعماتی که افراد در زندگی دارند.


حقایق تاریخی جالب در مورد روز شکرگزاری

وقتی نوبت به تاریخ روز شکرگزاری می‌رسد، بیشتر مردم اصول اولیه را دارند، مانند مسافرانی که با کشتی می‌فلاور به آمریکا آمدند و در پلیموث راک فرود آمدند.

با این تفاوت که کاملاً اینطور نیست. بر اساس گزارش  Boston Globe، اگرچه مهاجران اولیه در نهایت به پلیموث راک ختم شدند، اما اولین توقف آنها در امتداد کیپ کاد در استان شهر در سال 1620 بود. پس از اقامت برای بیش از پنج هفته، آنها تشخیص دادند که زمین شنی برای کاشت محصولات ایده آل نیست و ادامه دادند.

اولین جشن شکرگزاری ثبت شده بین مهاجران و بومیان آمریکا یک سال بعد اتفاق افتاد، اما برخلاف جشن‌های پر از بوقلمون که هر سال توسط آمریکایی‌ها برگزار می‌شد، احتمالاً گوشت گوزن، غاز، اردک، ماهی و فرنی تهیه شده از ذرت می‌خوردند.


نقل قول های روز شکرگزاری

“هرگز اجازه نده چیزهایی که میخواهی باعث شود چیزهایی را که داری فراموش کنی.” – سانچیتا پاندی

“از عظمت چیزهای کوچک تشکر کنید.” – ریچی نورتون

«قلب ناسپاس هیچ رحمتی نمی یابد. اما دل شکرگزار در هر ساعت، برکاتی بهشتی

«یکی از راه‌های دوست داشتن خود و به دست گرفتن مسئولیت زندگی‌تان، تمرین شکرگزاری است. تمرین شکرگزاری، خودآگاهی را افزایش می دهد.» – ورونیکا اسمیت

“برای آنچه که دارید سپاسگزار باشید؛ در نهایت بیشتر خواهید داشت اگر روی چیزهایی که ندارید تمرکز کنید، هرگز و هرگز به اندازه کافی نخواهید داشت.» – اپرا وینفری

“همیشه برای چیزهای کوچک شکرگزار باشید… حتی کوچکترین کوه ها نیز می توانند نفس گیرترین مناظر را پنهان کنند!” – نیکی مک

“سپاسگزاری باعث قدردانی می شود که باعث ایجاد رضایتی می شود که باعث آرامش می شود.” – تاد استاکر

“هر چیزی را که قدردانی کنید و برای آن شکر کنید، در زندگی شما افزایش می یابد.” – سانایا رومن


سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با عنوان روز شکرگزاری در ایران و مختصری درباره تاریخچه شکل گیری این روز برای شما همراهان مفید بوده باشد. همانطور که گفتیم این روز به طور گسترده در بین مسیحیان ایران برگزار نمی شود.