چگونه درد شکست عشقی را تحمل کنیم؟

اندوه جدایی یا بریک آپ: آیا بدترین جدایی شما، شما را تغییر داد؟

شکست عشقی

یکی از جنبه های اندوه جدایی، قدرت تغییر زندگی ِ از دست رفته است.

چند سال پس از طوفان کاترینا، اولیور بلانک، هنرمند، طراح و موسیقیدان، در نیواورلئان زندگی می کرد. در محله بی واتر، جایی که هنوز بقایایی از ویرانی طوفان باقی مانده بود، بلانک به خاطر می آورد که در کنار یک دیوار قدم زده و نوشته ای را بر روی دیوار دیده است. بر روی دیوار با خطی زیبا نوشته شده بود “به کسی که رفته است، چه می گویی؟” او این جمله را در دفترچه اش یادداشت کرد.

در سال 2014 بلانک به همراه Sarah Urist Green یک پروژه هنری تعاملی را ایجاد کرد. با یادآوری عباراتی که او روی دیوار دید، یک ایده به ذهنش خطور کرد. اینکه مردم تماس بگیرند و به این سوال جواب بدهند. “به کسی که رفته چه می خواهید بگویید؟”

بلانک انتظار دریافت صدها پیام را داشت اما از سراسر جهان هزاران پیام دریافت کرد. با شنیدن پیام های عاطفی مخاطبان، بلانک برای به اشتراک گذاشتن داستان های بیشترشان احساس مسئولیت کرد.

در ماه می، او پروژه هنری را به یک پادکست (یک تکنولوژی جدید مانند برنامه ‌ای راديويی) تبدیل کرد، “کسی که رفته” و حتی برای همراهی هر قسمت موسیقی را ساخته بود.

در حالی که تماس گیرندگان پیام‌ های احساسی در مورد انواع مختلف از دست دادن را بیان می کردند، غم اغلب آن‌ ها را در حین مبارزه با نحوه خداحافظی با یک عشق گم‌ شده فرا گرفته بود.

یکی از پیام ها به این صورت بود: “تو کسی بودی که دیگر رفته… مرد بی ‌عیب و نقص من… و یک نفر باید بقیه عمرش را صرف نگاه کردن به چهره زیبای تو کند و این یک نفر من نخواهم بود.”

رفتن به واسطه یک جدایی و تمام شدن رابطه، می تواند دردناک باشد.

همانند آسیب های دیگر، مانند مرگ یکی از عزیزان، جدایی و تمام شدن رابطه می‌ تواند موجب اندوه شدید و ماندگار شود.

اما چگونه ما برای این زیان ‌ها سوگواری می‌ کنیم، به خصوص زمانی که فرد ممکن است هنوز در رسانه‌ های اجتماعی حضور داشته باشد یا با دوستان یا همکاران خود ارتباط داشته باشد؟

قبل از هر قسمت از پادکست، بلانک به این سوالات وجودی می پردازد. در قسمت دوم، او در مورد معنای وداع صحبت می‌ کند و می‌ گوید: ” تنها چیزی که تا به همیشه داریم خاطرات زمان با هم بودنمان است.” سپس اندوهش را با به اشتراک گذاری در مورد کسی که خیلی دوستش داشته و حالا رفته است، بازتاب می دهد.

سایت Healthline با بلانک نشستی داشت و از او سوال کرد که چگونه پادکست به روند اندوه تماس گیرندگان کمک می ‌کند.

از چه لحاظ جدایی و تمام شدن رابطه شبیه غم و اندوه است؟

همانند مرگ، ما می توانیم ماه ها، حتی سال ها، غم و اندوه آن جدایی را با خود به دوش بکشیم.

در قسمت سوم پادکست شریک احساسی من از من جدا شده است. کار روی پادکست ، تجربه آنچه را که من در حال انجام آن بودم را افزایش داد. من از دست دادنی عمیق را احساس کردم. آنچه به من کمک کرد ، شنیدن پیام ‌هایی بود که تماس گیرندگان فرستاده بودند. این به من یادآوری کرد که دیگران چیزی شبیه به آن را تجربه کرده اند.

وقتی مردم درباره یک جدایی حرف می ‌زنند، اغلب از همان زبان حرف زدن هنگام مرگ یک فرد، استفاده می ‌کنند. من فکر می ‌کنم این به این دلیل است که ما طیف نسبتا محدودی از کلمات را برای ارتباط در زمان از دست دادن فردی داریم. اما این پادکست ها نشان می دهد که حتی اگر افراد در هنگام جدایی عمیقا ناراحت باشد و احساس شکست کرده باشند، زنده مانده اند.

پیام یکی دیگر از مخاطبان به این صورت بود: هر شب تو در خواب من هستی و این جاییست که هرگز نمی خواهم بیدار شوم.

اغلب با جدایی و هنگامی که کسی می میرد، ما به دنبال بستن آن هستیم، چرا که با سوگ ناراحت هستیم. به این ترتیب از دست دادن ها شبیه همدیگرند.

ما در حال از دست دادن کسی هستیم که جای مهمی در زندگی ما داشته است. ما دیگر صبح ها که بلند شویم چهره آن شخص را در کنارمان نمی بینیم. ما دیگر نمی توانیم با او در لحظاتی از یک روز شلوغ صحبت کنیم.

همچنین بخوانید: چگونه شکست عشقی را فراموش کنیم؟

سالگرد یک مفهوم جدید را به خود می ‌گیرد و ممکن است دیگر هرگز به مکان هایی که قبلا با او رفته اید، نروید. اما با جدایی، رنج و عذاب می ‌تواند به شکلی خاص بزرگ شود، چون شما می‌ دانید که آن شخص هنوز یک جایی آن بیرون است. و می توانیم بر روی این موضوع متمرکز شویم که عشق از دست رفته ما چگونه اکنون بدون ما زندگی می کند.

یکی دیگر از مخاطبان گفته بود: “تو اولین و تنها کسی هستی که باهات رابطه عاشقانه داشتم، و می ‌ترسم دیگر هرگز چنین احساسی را تجربه نکنم. مهم نیست چقدر سعی می‌ کنم، من نمی ‌توانم تو را از یاد ببرم”

چگونه رسانه های اجتماعی ادامه زندگی پس از جدایی را برای فرد مشکل می سازند؟

یک متخصص درمانگر یک بار به من توصیه کرد که رسانه های اجتماعی فردی که از او جدا شده ام را چک نکنم.

حتی زمانی که یک رابطه پایان می ‌یابد، چه یک دوستی دور باشد و چه یک مشارکت نزدیک، جای پای دیجیتالی باقی می ‌ماند. دورادور او را در دنیای مجازی دنبال می کنیم. با این حال، تنها یک نگاه مختصر از زندگی آن ‌ها را می‌ بینیم. از آن نگاه اجمالی ما فانتزی های ذهنمی مان را می بافیم و باور داریم که روایات ما درست هستند.

پیام یکی دیگر از مخاطبان به این صورت بوده است: “یک سال است که رفته ای و من نمی‌ توانم خودم را با کسی دیگر ببینم. من معتقدم که عشق یه بار در طول زندگی اتفاق می‌ افتد و وقتی که تمام شود، به معنای واقعی تمام شده است. می‌ خواهم از تو متنفر باشم که این کار را با من انجام داده ای، اما نمی‌ توانم.”

چگونه پادکست به مردم کمک می ‌کند تا اندوه خود را پردازش کنند؟

“کسی که رفته” می‌ تواند نوعی تخلیه هیجانی برای گویندگان و شنوندگان باشد. هنگامی که افراد با این شماره تماس می گیرند، اغلب یک نوع اشتراک گذاری رایگان و مستقیم است. کسانی که تماس می گیرند تمایل دارند خطاب به کسی که رفته صحبت کنند. یک مکالمه خام، صادق و احساساتی ! من معتقدم که احساس رهایی و تسکین پس از پایان تماس به افراد دست می دهد.

مردم به من می گویند که با هر قسمت پادکست اشک می ریزند. برخی دیگر آثار هنری و شعر را به عنوان یک واکنش تولید می‌ کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید