aids-virus-hiv

دانشمندان آمریکایی در تلاش خود برای پی بردن به رمز و راز های پشت بیماری HIV، موفق شدند واضح ترین عکسی را بگیرند که تا به امروز از پروتئینی که به این ویروس کشنده اجازه می دهد به سلول های ایمنی بدن حمله کند، گرفته شده است.

اختصاصی آلامتو ؛ طبق مقاله ای که در مجلۀ آمریکایی Science منتشر شده است، دانشمندانِ موسسه تحقیقات اسکریبز و دانشکدۀ پزشکی وِیل،  توانسته اند نگاهی با جزئیات به ساختار اتمی آن پروتئینی داشته باشند که ویروس HIV را در خود جای می دهد، ویروسی که منجر به ایدز می شود. این قدمی است که می تواند راه را برای پیدا کردن واکسن این بیماری هموار کند.

بریجت کاراگر، زیست شناس سلولی، اینگونه می گوید “برای توسعه دادن واکسنی برای این ویروس، ابتدا باید فهمید که کدام قسمت های این پروتئین پر اهمیت توسط پادتن های خنثی کننده قابل شناسایی هستند و برای پی بردن به این موضوع، نیاز داریم که بدانیم ساختار این پروتئین چگونه به نظر می رسد.

وقتی که به شکل ظاهری آن پی بردیم، می توانیم شروع به طراحی یک واکسین کنیم که از همان سیستم تقلید بکند و پادتنی بر ضد آن رها سازد و فرد را آماده کند تا وقتی ویروس واقعی حمله کرد بتواند در مقابل آن مبارزه کند.

هر چند که در کشور های توسعه یافته، دارو های ضد ویروس پیچیده ای استفاده می شدند تا آلودگی HIV را کنترل کنند، ساخت یک واکسن بر ضد این آلودگی تا به حال ممکن نبوده است.
عدم موفقیت در یافتن یک واکسن، اغلب به طبیعت پیچیدۀ پروتئینی که ویروس HIV را در بر می گیرد، ربط داده می شود. این پروتئین با نام Env شناخته می شود.
ساختار حساس Env، تلاش هایی را که در راستای به دست آوردن تصویری در ابعاد اتمی از این پروتئین انجام گرفته است، که برای فهم کامل آن لازم است، با شکست روبرو کرده است.
طبق گفته های زیست شناسی به نام اندرو وارد “این پروتئین، حتی وقتی که بروی سطح ویروس است، معمولا از هم می پاشد. بنابراین برای بررسی آن ما می باید آن را دستکاری می کردیم تا پایدارتر باشد.”
این محققان موفق شده اند که نسخه ای از پروتئین Env، که ساختاری سه جزئی دارد، را طراحی کنند که پایداری لازم را برای گرفتن عکس هایی در مقیاس اتمی داشته باشد.
پس از آن، دانشمندان توانستند ساختار سه جزئیِ Env را با استفاده از جدید ترین فن آوری های عکاسی و میکروسکوب های الکترونی بررسی کنند.
این اطلاعات همپنین فرآیندی که توسط آن Env ساخته می شود و بعدها در زمان عفونت تغییر شکل می دهد را هم مشخص تر کرده اند، و به علاوه به محققان اجازه داده اند تا این پروتئین را با مشابه های خود که ویروس های کشنده ای مثل سرماخوردگی و ابولا را در بر می گیرند، مقایسته کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

نظر خود را بیان کنید