فواید کتاب خواندن برای بچه‌ها

چگونه فرزندانی با مهارت‌های شنیداری بهتر داشته باشیم؟

کتاب خواندن برای کودکان

شاید قصه‌ها مربوط به پریان باشند اما فواید خواندن برای بچه‌های شما واقعی است. آکادمی آمریکایی اطفال و تقریبا تمام اساتید، والدین را تشویق به کتاب خواندن برای کودکان‌شان در سنین خیلی پایین می‌کنند. پشتوانه‌های علمی قوی برای این توصیه وجود دارد.

یکی از بهترین نمونه تحقیقاتی که دراین مورد انجام شده، برنامه‌ای به‌نام Reach Out and Read است که جهت ترغیب والدین به بلند کتاب خواندن برای کودکان‌شان در بوستون شروع شده. دریکی از این مطالعات، پژوهشگران 122 کودک درسنین پیش از دبستان را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند زبان شنوا یا پذیرنده کودکان- توانایی گوش کردن و فهمیدن- در خانواده‌هایی که دراین برنامه بودند، به اندازه چشمگیری بهتر بود. این پژوهش، یافته‎های تحقیقی در گذشته را که 323 کودک چهارساله را مورد آزمایش قرار داده بود تائید کرد، که نشان می‌داد میان مهارت‌های زبانی و شنیدن کتاب با صدای بلند در خانه، ارتباط قوی وجود دارد.

ضمنا مطالعه‌ای جدید در نشریه Pediatrics وجود دارد که نشان می‌دهد، کودکان کم‌سن، وقتی برایشان کتاب خوانده شود، تغییرات فیزیکی در مغزشان رخ می‌دهد. این تحقیق کوچک، یکی از اولین تحقیقاتی است که از تصویربرداری عصبی یا neuroimaging برای آزمایش تاثیرات این پدیده استفاده می‌کند. محققان تصاویر عملکردی ام آر آی از مغز 19 کودک بین 3 تا 5 ساله هنگام گوش دادن به قصه‌ها تهیه کردند. این تصاویر نشان داد بچه‌هایی که درخانه برای‌شان کتاب خوانده می‌شد نسبت به بچه‌هایی که کمتر این اتفاق برای‌شان می‌افتاد، در ناحیه‌ای از مغزشان که مسئول پردازش زبان است، فعالیت بیشتری داشتند.

نکاتی درمورد کتاب خواندن برای بچه‌ها

تنها ده دقیقه کتاب خواندن برای کودک‌تان می‌تواند مفید باشد و برای شما هم استراحت خوبی است. باهم خواندن لزوما نباید بخشی از عادات پیش از خواب باشد اما بسیاری از افراد این زمان را انتخاب می‌کنند. و اما چند نکته:

برای شروع هرگز خیلی زود یا خیلی دیر نیست. کتاب‌های مصور، برای بچه‌ها عالی و ماندگار هستند. صفحات را ورق بزنید و تصاویر را به بچه‌ها نشان دهید. به بچه‌های بزرگ‌تر کمک کنید تا کلمات مربوط به هر تصویر را ادا کنند.

از کتابخانه محل استفاده کنید. هم راحت است و هم رایگان. بسیاری از کتابخانه‌های عمومی، ساعاتی برای داستان‌خوانی بچه‌ها دارند؛ با شعبه محل خودتان تماس بگیرید و یا وب‌سایتش را بررسی کنید. اگر تبلت دارید، می‌توانید کتاب‌های رایگان را از آمازون کیندل دانلود کنید.

حواس‌پرت‌کن‌ها را دور کنید. تلویزیون، تلفن یا کاغذهای اداری‌تان را هنگام کتاب خواندن حذف کنید. کودک کوچک شما استحقاق توجه مستقیم همراه با کمی برانگیختن حس رقابت را دارد.

از متخصص کودک‌تان اطلاعات کسب کنید. پزشک کودک‌تان، مفیدترین پشتیبان و کمک شماست. او می‌تواند به شما بگوید کودک‌تان در چه مرحله‌ای از تکامل است و چه نوع کتاب‌خوانی برایش از همه مناسب‌تر است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید