خواص هویج

هویج یك سبزی ریشه دار است كه معمولا به رنگهای سفید و نارنجی گاهاً سیاه و زرد دیده میشود. این میوه را میتوان هم به صورت خام و هم به صورت پخته مصرف نمود.

بتاکاروتن، دوپاری از ویتامین آ، در هویج به‌فراوانی یافت می‌شود و رنگ نارنجی خاص این سبزی نیز به همین خاطر است. به‌علاوه هویج منبعی غنی از فیبر خوراکی، آنتی‌اکسیدان‌ها و موادّ معدنی به‌شمار می‌رود.

هویج دارای ویتامین‌های آ و ب و ث، بتاکاروتن (ماده‌ای که موجب نارنجی شدن آن می‌شود) و مواد معدنی مختلف است. هویج پخته بیشتر از هویج خام آنتی اکسیدان دارد.

عمده هویج مصرفی در كشور ما از كشور چین وارد میشود و دوكشور چین و روسیه از بزرگترین تولیدكنندگان هویج در دنیا هستند.

و اما خواص فوق العاده هویج:

برطرف كننده مشكلات داخلی شامل:

برطرف كننده یبوست: هویج پخته شده با آب باعث كنترل یبوست میشود.

كمك به هضم غذا: هویج در هر وعده غذایی به گوارش بهتر غذا كمك شایانی میكند.

رفع حساسیت های معده: مصرف هویج خام میتواند از حساسیت های كبد به مقدار فراوانی بكاهد.

مقاوم در برابر عفونت های مجاری ادراری: تحقیقات نشان داده است مصرف روزانه هویج مقاومت بدن را در برابر عفونت ها بخصوص عفونت های ناحیه مجازی ادراری.

كنترل دیابت: شبهه کاروتن ها در تنظیم سطوح قند خود بسیار موثر هستند. هویج منبع خوب شبهه کاروتن است و نقش حیاتی را در کنترل و جلوگیری از دیابت ایفا می‌کند.

Carrot

خواص هویج برای سلامتی

تقویت كنندگی هویج:

تقویت كننده چشم: مصرف هویج به خصوص آب هویج نقش بسیار زیادی در روشنایی و دید چشم دارد و وضوح دید انسان را بهبود فراوانی میبخشد.

تقویت كننده بدن در برابر سرطان: حضور بتا کاروتن در هویج به جلوگیری از سرطان ریه و روده بزرگ کمک می‌کند، زنانی که مرتب از هویج استفاده می‌کنند کمتر در معرض خطر سرطان سینه هستند.

تقویت كننده بدن دربرابر بیماری های قلبی: تحقیقات نشان داده است مصرف روزانه هویج به نگه داشتن سطح مناسب کلسترول کمک می‌کند. در نتیجه هویج برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی مفید است. هویج معمولاً به کسانی که سابقه سکته داشته و یا از بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند توصیه شده است.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید