مدیتیشن چیست؟ آیا قصد انتخاب یک موضوع انشاء حرفه ای را دارید؟ با مجله آلامتو همراه شوید تا شما را با مدیتیشن آشنا کنیم.

مدیتیشن يکى از درمانهاى پيشرفته امروزى بشمار مى رود که مى تواند بطور وسيعى تحت عنوان “طب فکرى بدني” طبقه بندى گردد .

بسيارى از پزشکان مديتيشن را به عنوان يک روش درمانى جهت پايين آورندن فشار خون و تنفس بهتر مبتلايان به آسم و آرامش بيشتر در اضطراب هاى روزانه توصيه مى کنند . در بعضى موارد مديتيشن به منظور يك روش درمانى مكمل در كنار ساير درمانها به بيمار توصيه مى شود.

استفاده از مديتيشن براى درمان چيز جديدى نيست. بهبودى بوسيله اين روش از دير باز در فرهنگهاى قديم و در سراسر جهان وجود داشته و در اديان مختلف به آن اشاره شده است. در حقيقت بطور عملى بسيارى از گروههاى مذهبى مديتيشن را در صورتهاى مختلفى به اجرا در مى آورند و ارزش آن در کاهش درد و افزايش بهبودى سلامت انسان از ساليان گذشته امرى کاملاً اثبات شده مى باشد .

مدیتیشن چه فوایدی دارد؟

تمرین مدیتیشن می تواند روحیه شما را تقویت کند، میل شدیدتان را مهار کند و حتی می تواند در مقابله با درد نیز به شما کمک کند.

اگر تا به حال چندین دقیقه مدیتیشن در کلاس یوگا را گذرانده باشید، می دانید که تلاش برای آرام کردن افکارتان به مراتب سخت ‌تر از آن است که به نظر می‌ رسد.

Nina Smiley دکترای برنامه ریزی ذهن آگاهی در نیویورک می گوید: “ذهن ما دائما در مورد نگرانی هایمان در رابطه با فرصت ها و مهلت ها، ارزیابی عملکرد خودمان یا دیگران و یا ایجاد تعامل از گذشته سیر می کند. اما تمرین مدیتیشن ذهن را بر روی تمرکز بر زمان حال حاضر تعلیم می دهد و به شما در رسیدن به هدف های روزانه تان کمک می کند.”

این کار نه تنها آرامش درونی را برای شما به ارمغان می آورد بلکه برای سلامتی تان نیز خوب است. با توجه به تحقیقات انجام شده علم پزشکی نیز به فواید تمرین مدیتیشن رسیده است.

دکتر مایک رویزن افسر ارشد سلامت در کلینیک کلیولند و رئیس هیات مشاوره پزشکی Packs Vitamin می ‌گوید: “من به همه افراد حتی بیماران خودم هم توصیه می کنم که تکنیک های مدیتیشن را بیاموزند و سپس به طور منظم آن را تمرین کنند. این توصیه من به این دلیل است که مدیتیشن هیچ عوارض جانبی منفی به دنبال ندارد و رایگان است.”

اما درک اینکه چگونه مدیتیشن کار می کند دشوار است.

دکتر Madhav Goyal استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز که درباره تاثیرات مدیتیشن بر سلامت کلی تحقیق می ‌کند از تاثیرات امیدوارکننده ای خبر می دهد.

ادامه مقاله: فواید مدیتیشن

خود همدردی چیست؟

ما زمانی برای شخص دیگری دلسوزی می کنیم و همدردی خود را با او نشان می دهیم که، از رنج شخصی او آگاه هستیم و می خواهیم کاری برای کاهش درد و سختی اش انجام داده باشیم. این کار نشان می دهد که ما برای کمک به سایر افراد آمادگی داریم و به اندازه کافی به مراقبت و همدردی با آنها اهمیت می دهیم.

علاوه بر این همدردی به این معنی است که ما از طبیعت ناقص وجود انسان آگاهی داریم و متوجه هستیم که مردم در زندگی خود با مشکلات و مصایب زیادی دست و پنجه نرم می کنند و لذا زمانی که مرتکب اشتباه می شوند به جای اینکه آنها را قضاوت کنیم با آنها همدردی خواهیم کرد و اما همانطور که از ظاهر این اصطلاح مشخص است، خود همدردی، گونه ای از همدردی است که به خودمان مربوط می شود.

این همان شفقت است اما به جای شفقت به خرج دادن برای شخص دیگری ما باید با خودمان همدردی کنیم. به لحاظ فکری، این مفهوم به نظر بسیار ساده می آید، اما در واقع در عمل انجام دادن آن بسیار چالش برانگیز و دشوار است. در واقع ما باید زمانی با خودمان هم درد باشیم که از درد و رنج شخصیمان آگاه باشیم و دلمان بخواهد که برای رفاه و آسایش خود کاری انجام دهیم.

علاوه بر این، در این شرایط ما نباید بیش از حد از خودمان انتقاد کنیم، زیرا باید به این موضوع فکر کنیم که ما به عنوان یک انسان جایز الخطا هستیم و لذا می توانیم از اشتباهاتمان درس بیاموزیم نه اینکه از کاه کوه بسازیم.

ادامه مقاله: خود همدردی

ذهن آگاهی چیست؟

سال 2014 به عنوان “سال زندگی آگاهانه” نامیده شده است و در طی چند ماه گذشته ، ذهن آگاهی در عناوین تمام سایت های خبری و انتشاراتی مهم به چشم می خورد. این موضوع به یکی از موضوعات مهمی تبدیل شده که همه در مورد آن صحبت می کنند زیرا مردم از ذهن آگاهی به عنوان پادزهری در برابر استرس و فرسودگی شغلی ، اعتیاد به فناوری و حواس پرتی دیجیتال و کمبود زمان و شلوغی و سر و صدای مداوم استفاده می کنند.

تحقیقات بسیار زیاد انجام شده در مورد این موضوع ، نشان می دهند که این ویژگی ممکن است برای طیف گسترده ای از مشکلات موجود برای سلامت جسمی و روانی همانند یک دارو عمل کند.

اما فراتر از این حرف ها ، واقعاً یک فرد متفکر را چگونه تعریف می کنید و از نظر شما او هر روز چه کارهایی را به نحو متفاوتی انجام می دهد که باعث می شود باهوش تر باشد و بهتر زندگی کند؟ ذهن آگاهی ، تمرین پرورش آگاهی و تمرکز بر لحظه حاضر ، یکی از عادت های روزانه ای است که برای اینگونه افراد به یک عادت مادام العمر تبدیل شده است. این کار معمولاً از طریق مدیتیشن انجام می شود و در درونشان پرورش می یابد ، اگرچه ذهن اگاهی لزوماً نیازی به تمرین مراقبه ندارد.

جان کابات زین ، بنیانگذار تکنیک کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) ، در مصاحبه ویدئویی خود توضیح داد: “این آگاهی با توجه به هدف فرد و با تکیه بر لحظه حاضر ایجاد می شود.” این نوع اگاهی خیلی ساده به نظر می رسد اما در واقع وقتی به صورت دقیق به ان توجه کنیم می بینیم که چقدر پیچیده است ، در حقیقت ذهن ما مدام توسط چیزهایی که در اطرافمان وجود دارد پراکنده می شود و لذا متمرکز نمودن توجه کار بسیار سختی است.

ادامه مقاله: ذهن آگاهی❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین