زندگی مشترک سرشار است از تجارب جدید تلخ و شیرین که زوجین باید در کنار هم آنها را پشت سر بگذارند.

در این صفحه مجموعه ای از مقالات مرتبط با زندگی مشترک را برای شما عزیزان آماده کرده ایم تا بتوانید یک انشاء جامع آماده کنید.


تکراری شدن عشق در زندگی مشترک

اگر از عادی شدن روابط خود با همسرتان می ترسید با این مقاله از سری مقالات مجله ازدواج آلامتو همراه شوید تا این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

عادی‌شدن روابط از جمله آسیب‌های جدی است که می‌تواند حتی به طلاق منجر شود. این آسیب می‌تواند دلایل روان‌شناختی درون خانواده یا خارج از خانواده فراوانی داشته باشد که راه‌حل‌های متفاوتی را ایجاب می‌کند.

در آغاز زندگی مشترک، تجربه‌هایی وجود دارد که هر دو زوج خیلی روی آن‌ها وقت می‌گذارند و خیلی عمیق به آن‌ها توجه می‌کنند. تجربه‌هایی مثل زندگی دو نفره، نوع پوشش، نوع رفتار و روابط جنسی. خانم‌ها سعی می‌کنند لباس مرتب داشته باشند، آرایش داشته باشند، سفره زیبایی بچینند، چای یا نوشیدنی آماده دارند.

در مقابل مردها هم سعی می‌کنند گل بخرند، به همسرشان کمک کنند، تشکر کنند، از همسرشان تعریف کنند و با کلمات ابراز احساسات کنند. ولی معمولاً بعد از گذشت دوسه‌سال اول زندگی و ورود بچه به زندگی آن‌ها، زوجین فراموش می‌کنند که خودشان رکن زندگی هستند.

ادامه مقاله: تکراری شدن عشق در زندگی مشترک

ناامیدی در زندگی مشترک

بعد از ازدواج ممکن به روزهایی برسید که واقعاً احساس کسالت در کنار همسر خود داشته باشید اما نترسید این مسئله پیش می‌آید و باید یاد بگیرید که چگونه با آن روبرو شوید.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ همه زوج‌ها گاهی اوقات احساس فقدان و خلأ می‌کنند. مسئله‌ای که حائز اهمیت است این است که نباید آن را دلیلی برای بی‌صلاحیتی خود و یا ناکامی دیگری دانست بلکه می‌بایست برای برون‌رفت از این بحران بدون متهم کردن یکدیگر چاره‌ای اندیشید و یا به جای این که صورت مسئله را پاک کنیم، به حل و فصل آن بپردازیم.

ادامه مقاله: ناامیدی در زندگی مشترک

توقعات در زندگی مشترک

رازهای داشتن زندگی شادتوقع شما از یک زندگی زناشویی سالم و ایده آل چیست؟ در صورتی که توقعات شما به طور کامل رفع نگردد چه واکنشی خواهید داشت؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ هر وقت از کسی بپرسید که چرا می‌خواهد ازدواج کند، لیستی از نیازها، خواسته و تمایلاتش را برای شما ردیف می‌کند. می‌خواهم کسی را داشته باشم که در کنارش احساس آرامش کنم.

می‌خواهم یک نفر باشد که تا آخر عمر در کنار من بماند. باید کسی را پیدا کنم که من را به خاطر خودم دوست داشته باشد و نیازهای عاطفی و جنسی مرا برآورده کند. می‌خواهم باکسی زندگی کنم که تنهایی‌هایم را با او قسمت کنم. همسرم باید مرا به‌خوبی درک کند و به نیازهای من احترام بگذارد.

حال تصور کنید که دو نفر با کوله­ باری از نیازها، تمایلات و آرزوهای عموما خودمحورانه، تصمیم می‌گیرند که باهم ازدواج کنند. از زمانی که دوران پرزرق‌وبرق اولیه‌ی ازدواج بگذرد و زندگی وارد روال اصلی و واقعی خود شود، مشکلات یکی‌یکی خودشان را نشان می‌دهند.

ادامه مقاله: توقعات در زندگی مشترک

از خود گذشتگی در زندگی مشترک

وقتی وارد زندگی زناشویی میشوید باید «من» را به «ما» تغییر دهید و این موضوع نیازمند مهارتی به نام از خود گذشتگی است.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ واقعاً منظور از تطبیق پیدا کردن چیست؟ آیا اگر مردی با همسرش تطبیق پیدا کرد، در دسته «زن ذلیلان» قرار می‌گیرد؛ یا اینکه منظور از تطبیق پیدا کردن با همسر فداکاری‌ها و ازخودگذشتگی بی‌پایان است و لازمه آن هم فراموش کردن تمام خواسته‌ها و علایق خودمان است؟ شاید هم تطبیق پیدا کردن تعریفی غیر از همه این موارد باشد.

ادامه مقاله: از خود گذشتگی در زندگی مشترک

عوامل دوام زندگی مشترک

سلامت happy-coupleدر این مقاله توصیه هایی را برای زوج ها مطرح می کنیم تا بتوانند زندگی خانوادگی شان را دوام بیشتری ببخشند در عین این که از کنار هم بودن نیز لذت می برند .

زن و شوهر چگونه می توانند از زندگیشان لذت بیشتری ببرند در عین اینکه در آرامش هستند ، یکدیگر را دوست دارند و در تمام لحظات به فکر همسر خود هستند و هر دو به دنبال راه حلی جهت تداوم بخشیدن به زندگی زناشویی خود هستند؟

بعد از چند سال زندگی زناشویی ، معمولا زوج ها دچار خستگی، روزمرگی، سوء تفاهمات ساده ای که گاهی بسیار بزرگ می شوند و حتی تا مرز طلاق پیش می روند ، صحبت هایی که بسیار تند و زننده هستند و … . تمام توصیفات گفته شده خطرناک و مهلک هستند . این احساس در روابط بین زن و مرد یک سم است زیرا این سم روابط بین زوجین را مسموم می کند و مسلما در این میان زندگی خانوادگی قربانی می شود .

تمام مشاوران خانواده معتقد هستند در هنگامی که بحثی بین زن و شوهر صورت می گیرد باید یکی از زوجین یا هر دو سکوت اختیار کنند تا بتوانند با تمدد اعصاب و آرامش بیشتری به مشکل پیش آمده فکر کنند . زیرا هنگام عصبانیت و بحث های زناشویی معمولا با فریادهای گوش خراش و پرخاش جویانه نسبت به طرف مقابل صدایمان را بلند می کنیم و همین عمل اولین جرقه ای برای شدت گرفتن بحث می باشد پس توصیه اکید می شود که در بحث های زناشویی هنگامی که احساس می کنید صدای شما و همسرتان در حال اوج گرفتن هستند سکوت اختیار کنید و همسرتان را نیز دعوت به سکوت و آرامش کنید تا بتوانید در ساعتی دیگر که آرامش خود را به دست آوردید به دور از احساساتی شدن به موضوع بپردازید.

ادامه مقاله: عوامل دوام زندگی مشترک

داشتن یک زندگی مشترک شاد

happy coupleداشتن یک زندگی شاد و موفق در کنار همسرتان چقدر برای شما ارزش دارد؟ شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید با 5 ساعت وقت گذاشتن در هفته می توانید یک زندگی شاد و موفق داشته باشید.

روانشناسی مثبت که آن را رویکرد روانشناسی در هزاره سوم میلادی نامیده‌اند، برخلاف روان‌شناسی سنتی و بیمارمحور، به جنبه‌های مثبت انسان‌های سالم می‌پردازد.

این شاخه از علم، که از ۱۹۹۵ پاگرفته است، به‌سرعت درحال بالندگی و گسترش است. از جمله اهداف اصلی روان‌شناسی مثبت می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  • بررسی و پژوهش درباره هیجان‌های مثبت و خوشایند آدمی مانند شادی، امید، خوش‌بینی و رضایت از زندگی؛
  • مطالعه و تحقیق درباره فضیلت‌های اساسی انسان و صفات مثبت زیرمجموعهٔ هر کدام؛
  • ارائه روش‌های علمی و کاربردی برای پایه‌گذاری، تقویت و گسترش نهادهای مثبت اجتماعی: خانواده، اداره، شرکت و… .

در این میان، مهم‌ترین هیجان مثبت، شادکامی است که خود بر دو نوع است: هیجان اصیل و پایدار که همان خوشبختی و کامروایی است و هیجان حسی و گذرا که همان شادی، خوشی و نشاط است.

محققان از سلامت جسمی، طول عمر، سلامت روانی، گشودگی ذهن (تمرکز و درک بیشتر)، افزایش بازدهی تحصیلی و کاری، گسترش شبکه روابط اجتماعی، سازگاری و تفاهم خانوادگی، تقویت روحیه یاری‌رسانی و خدمت به دیگران، پرورش و گسترش دیگر هیجان‌های مثبت، رشد اخلاقی و معنوی و افزایش انگیزه و سطح دین‌داری، به‌عنوان بهره‌های شادی و شادکامی نام می‌برند.

در منابع اسلامی نیز از همسر خوب و متدین، فرزند صالح، دوستان خوب، شغل سالم، محل کار در شهر خود، مسکن وسیع، رفاه اقتصادی (کفاف)، مرکب رهوار، داشتن مدیری قدردان، داشتن کارمندانی فرمان‌بر، معتمد مردم‌بودن و تلاش در ساماندهی امور مردم به عنوان عوامل خوشبختی و سعادت یاد شده است.

ادامه مقاله: زندگی مشترک شاد


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین