انشا در مورد نوجوانی کوتاه و ادبی با مقدمه و نتیجه گیری

انشا در مورد نوجوانی

دوران نوجوانی یکی از مراحل بسیار مهم زندگی هر انسان بوده و به نام مرحله گذر از کودکی و اتصال به جوانی معروف است. در این مرحله گاهی ممکن است انسان رفتار کودکانه داشته و یا بیش از حد احساس کند بزرگ و قدرتمند شده که تاحدودی طبیعی بود ولی رخداد بیش از حد این موارد می تواند به دوران حساس نوجوانی لطمه زده و اتفاقات جبران ناپذیری را رقم زند. امروز در این مطلب از سایت آلامتو انشا در مورد نوجوانی کوتاه و ادبی با مقدمه و نتیجه گیری را تهیه و تنظیم نموده ایم. امید است مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته و مفید و موثر واقع گردد.

همچنین بخوانید: موضوع انشا

انشا در مورد نوجوانی با مقدمه بدنه و نتیجه گیری

مقدمه: دوران نوجوانی یکی از مراحل حساس و مهم انسان ها در زندگی است؛ چرا که انسان یکباره با تغییرات اساسی در شکل ظاهری و خلق و خو مواجه شده و مدیریت این تغییرات به عهده او خواهد بود. در دوران نوجوانی شخصیت شکل گرفته و پایه های بنیادین وجودی هر انسانی در این دوره شکل خواهد گرفت.

بدنه: اگر طول دوران زندگی انسان را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم. اولین بخش آن روزی است که بدنیا آمده ایم؛ دومین بخش آن زندگی کردن و سومین بخش آن روزی است که از دنیا می رویم. مهم ترین بخش حیات انسان بخش میانی یعنی زندگی کردن است که نحوه زندگی و سبک آن به تصمیمات و عملکرد انسان در زندگی وابسته است.

حالا اگر بخش زندگی کردن را به سه بخش تقسم کنیم. بخش اول کودکی بخش دوم نوجوانی و بخش سوم جوانی و… خواهد بود. بخش دوم یعنی بخش نوجوانی در بخش زندگی کردن بسیار موثر بوده و در کلیه امور آن نقش بسزایی خواهد داشت. چرا که در دوران نوجوانی شخصیت وجودی انسان شکل گرفته و یک عمر همراه انسان خواهد بود. چنانکه حضرت علی(ع) می فرمایند: نوجوان زمین بایری است که هر چه در آن بکاری برداشت خواهی کرد. دوران نوجوانی به گونه ای تولد دوباره است است که انسان با تغییراتی اساسی در احساسات، عواطف و ظاهر خود روبرو شده و برای مدیریت بهتر آن بهتر است از پدر و مادر و یا مشاورین متخصص کمک بگیرد.

نتیجه گیری: درست است که هر کدام از دوران زندگی انسان از جمله کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری حائز اهمیت هستند اما دوران نوجوانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نقش بسیار پررنگی در شکل گیری عصاره وجودی انسان خواهد داشت.

همچنین بخوانید: انشا در مورد صرفه جویی در مصرف گاز

انشا کوتاه درباره نوجوانی

نوجوانی یکی از زیباترین و در عین حال مهم ترین دوران زندگی انسان است. انسان پس از گذر از دوره کودکی که مانند سربالایی است به دوران نوجوانی رسیده و انگار در نقطه اوج زندگی قرار دارد؛ چرا که دوران پس از آن به صورت سراشیبی سپری خواهد شد. دوران نوجوانی همانطور که در نقطه اوج بوده و از دوران زیبا و لذت بخش زندگی است اما همان قدر هم با کوچکترین لرزشی خطرساز شده و موجب سقوط انسان می گردد.

بهتر است در گذر از نقطه اوج زندگی که همان دوره نوجوانی است به اهمیت آن پی برده و بسیار محتاط عمل نمود. دوره نوجوانی زمان انتخاب رشته و علم اندوزی است که در سبک زندگی سال های بعدی انسان نقش موثری خواهد داشت. گاهی شکوه دوره نوجوانی روح انسان را فرا گرفته و موجب می گردد فرد دچار غرور کاذب شده و اتفاقات جبران ناپذیری در زندگی خویش رقم بزند. نوجوان باید توانایی ساختن بهترین و بزرگترین اتفاقات را از کمترین امکانات داشته و نهایت استفاده را با مدیریت زمان و امکانات برای بهبود آینده خویش فراهم سازد. چرا که دوران نوجوانی دارای مدن زمان مشخصی بوده و تا ابد پایدار نخواهد بود.

بنابراین بهتر است دوران نوجوانی را به صورت حساب شده و با بهره گیری از تجربیات بزرگترها سپری نموده و در شکوفایی استعدادها و افزایش توانایی های خود گام موثری برداریم تا در دوران بعدی زندگی از حاصل دسترنج خود که در دوره نوجوانی کاشته ایم؛ بهره مند گردیم.

همچنین بخوانید: انشا در مورد حضرت فاطمه

انشا در مورد نوجوانی کوتاه و ادبی با مقدمه و نتیجه گیری

انشا در مورد نوجوانی ادبی

دوران نوجوانی زمانی است که باید بدانیم در کجا قرار داریم از کجا آمده ایم و به کجا می رویم اندیشیدن راجع به این موارد باعث می شود که به مراحل زندگی خویش اشراف داشته و به پیوستگی مراحل زندگی آگاه باشیم.

لازمه پی بردن به اینکه از کجا آمده و به کجا می رویم رجوع به گذشته و حال خویش است که آینده را می سازد. چرا که آینده متصل به گذشته و حال بوده و اعضای جدانشدنی از یکدیگر هستند مانند شب و روز یا بهار و تابستان. پس باید برای پیوستگی هر چه بهتر مراحل زندگی نیز برای هر دوره تصمیمات به جا و درستی گرفته و آن را به خوبی مدیریت نماییم. دوران نوجوانی نباید با بی هدفی و سرگردانی سپری شود زیرا تمام موفقیت های سال های جوانی دستخوش تصمیمات مثبتی است که در دوره نوجوانی اتخاذ شده و دوره پیری را نیز با تاثیرات مثبتی روبرو خواهد ساخت. اگر نوجوان در دوره حساس نوجوانی بی هدف زندگی کرده و زملن خود را به بطالت بگذراند در آینده ناامید و مایوس خواهد شد چرا که بذری برای خود نکاشته است که در دوران جوانی میانسالی و پیری خود درو کرده و از آن استفاده نماید.

پس دوران نوجوانی یکی از با اهمیت ترین دوران زندگی انسان است که در صورت گذر بی هدف از آن دوران بعدی زندگی نیز به بطالت خواهد گذشت. در حقیقت نوجوانی پلی است که کودکی را به جوانی مرتبط ساخته و انسان از یک دوره پر جنب و جوش کم کم به دوران هدفمندی به نام جوانی نزدیک خواهد شد.