جرم و جنایت یکی از آن موضوعاتی است که میتواند برای انشای دبیرستانی ها مورد استفاده قرار گیرد به همین دلیل در این بخش چند مقاله کاربردی با موضوع جرم و جنایت را برای شما عزیزان آماده کرده ایم تا بتوانید از محتوای آنها در مقاله خود استفاده کنید.

خشن ترین شهرهای دنیا

کشورهای توسعه یافته و یا توریست پذیر همواره سعی دارند دیگر کشورهای فقیر و جهان سومی را نا امن نشان دهند. این در حالی است که آمار میزان جرم و جنایت در کشورهای مختلف جهان چیز دیگر می گوید.

شما هم قطعا مثل همه مردم دنیا، وقتی از «برزیل» نام به میان می آید، به یاد «فوتبال» می افتید. از «ایالات متحده آمریکا» وقتی سخن به میان می‌آید یاد امنیت شهروندانش می‌افتید درحالیکه وقتی یک «سیاهپوست» را می بینید احتمالا به این فکر خواهید کرد که او ممکن است یک جنایتکار و یا دست‌‎کم دزد باشد.

وقتی هم که از آمار جرم و جنایت در شهرهای مختلف جهان می‌گوییم، ‌احتمالا ذهنتان به سوی غرب آسیا و یا قاره آفریقا روانه می‌شود و فکر خواهید کرد که احتمالا بالاترین آمار جرم و جنایت متعلق به این کشورهاست.

اما نتایج یک تحقیقات معتبر نشان می‌دهد در میان ۵۰ شهر اول جهان در خشونت و ناهنجاری اجتماعی سهم قاره آسیا و اروپا صفر است. این در حالی است که تنها ۶ درصد از این میزان نیز ۳ شهر واقع در آفریقای جنوبی هستند و ۹۴ درصد باقیمانده را کشورهای قاره آمریکا تشکیل می دهند.

سان پدرو سولا، شهری در شمال هندوراس واقع در آمریکای مرکزی با اختلافی زیادی نسبت به پایتخت ونزوئلا در صدر شهرهای خطرناک جهان قرار دارد. در این شهر یک میلیون نفری، روزانه ۱۷۱۲ جنایت مبتنی بر خشونت انجام می شود. این شهر را به عنوان یکی از مراکز اصلی توزیع کوکائین در جهان می شناسند که بیش از ۸۳ درصد از قانون‌شکنی‌های آن به وسیله سلاح گرم انجام می‌گیرد.

برزیل با داشتن ۲۰ شهر در میان ۵۰ شهر خشن جهان،‌ با رکوردی ۴۰ درصد نشان می دهد که نه تنها در فوتبال بلکه در جنایت نیز در صدر جهان قرار دارد. مکزیک هم با داشتن ۱۰ شهر در جایگاه دوم قرار دارد.

ادامه مقاله: لیست خشن ترین شهرهای دنیا

کشورهای دارای بیشترین آمار قتل

سالانه در کشورهای مختلف قتل های مختلفی خواسته یا ناخواسته رخ می دهند که شنیدن آمار آنها باعث تأسف بسیار است. در این مطلب به معرفی ده کشوری که دارای بالاترین آمار قتل هستند می پردازیم.

مشکلاتی همچون فقر، استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی از مواردی است که باعث افزایش جرم و جنایت هایی همچون قتل می شود.

در ادامه می توانید لیست ۱۰ کشور دارای بالاترین آمار قتل را بخوانید:

پاناما

یکی از کشورهایی است که دارای بالاترین آمار قتل نسبت به سایر کشورهای جهان است. اگرچه آمار قتل در این کشور سالانه در حال پایین آمدن است اما جرم و جنایت و قتل های مسلحانه همچنان این کشور را در این فهرست نگه داشته است.

بوتسوانا

کشوری در جنوب آفریقا روندی خلاف جریان پاناما دارد. برخلاف پاناما آمار قتل در این کشور به طور روزافزونی در حال افزایش است. اگرچه در سال ۲۰۰۹ آمار قتل از هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۱۴ درصد بود، این نرخ در سال ۲۰۱۲ به ۱۸ درصد رسید.

گینه

با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر، یکی دیگر از کشورهای آفریقایی است که در این فهرست قرار دارد. درگیریهای مسلحانه بر سر مواد مخدر و اقدامات ضعیف پلیس از دلایل بالا رفتن آمار قتل و کشتار در این کشور است.

نیجیریه

پرجمعیت ترین کشور آفریقا، با جمعیتی حدود ۱۷۴ میلیون نفر، درگیر جنایت های بسیاری است که باعث شده این کشور جزو این لیست باشد. هر ساله حدود ۲۰ درصد از ۱۰۰ هزار نفر در این کشور قربانی قتل می شوند.

دومنیکن

با جمعتی حدود ۷۰۰ هزار نفر یک از کوچکترین کشورهای جهان است اما وقتی درمورد آمار قتل صحبت می کنیم دومنیکن می تواند با بزرگترین کشورها رقابت کند. حتی توریست ها هم در این کشور ربوده می شوند.

مکزیک

با وسعتی حدود ۲ میلیون کیلومتر مربع، مکزیک، پنجمین کشور در آمریکا از نظر وسعت، یکی دیگر از کشورهایی است که بدلیل وجود مواد مخدر، میزان قتل در این کشور بالاست.

برزیل

با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ میلیون نفر، برزیل یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است که دارای میزان قتل بالایی است. فقط در سال ۲۰۱۲ حدود ۶۵ هزار نفر در این کشور کشته شدند. تجارت مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی از دلایل بالا رفتن میزان قتل در این کشور به شمار می آید.

کلمبیا

کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی، کلمبیا درگیر تولید و تجارت مواد مخدر است. شاید مهمترین دلیل بالا رفتن جرم و جنایت در این کشور همین امر باشد، اما تقسیم شدن مردم این کشور به دو دسته ی ثروتمندان اسپانیایی و فقرای کلمبیایی دلیل دیگر این روند رو به رشد است.

آفریقای جنوبی

علی رغم نام بسیار زیبایش یعنی «سرزمین رنگین کمان» منزلگاه ۵۴ میلیون انسان دارای نرخ بالایی از جرم و جنایت و قتل و تجاوز است. طبق آماری که توسط پلیس محلی منتشر شد روزانه ۵۰ نفر در آفریقای جنوبی به قتل می رسند.

ونزوئلا

یکی از کشورهای مهم صادر کننده ی نفت جهان، ونزوئلا است که آمار جرم و جنایت و قتل در آن بالاست. طبق آمار فقط ۱۹ درصد از جمعیت ونزوئلا اظهار امنیت کردند، که دلیل آن کشته شدن سالانه ۵۰ نفر از ۱۰۰ هزار نفر در این کشور است.