طب سوزنی در نگاه اول ممکن است ترسناک باشد، اما برخی از تحقیقات نشان می دهد این طب می تواند به درمان برخی از بیماری ها کمک کند.

اگر طب سوزنی به عنوان نوعی از درمان به یک روش جدید تبدیل شود، ممکن است به نظر کمی وحشتناک برسد. چطور می توان سوزن ها را به پوست شما چسبانید؟ آیا صدمه نمی بینید؟

خوب، نه، قطعا این روش آنگونه که شما تصور می کنید دردناک نیست. این طب بیش از 2500 سال مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است. بعضی از افراد طب سوزنی را با یقین کامل به عنوان “معجزه” به منظور بهبود کیفیت زندگی خود می شناسند زیرا برخی از مطالعات نشان می دهد این طب قادر به درمان همه چیز از افسردگی و آلرژی گرفته تا بیماری صبحگاهی و گرفتگی های شکمی است.

اجازه دهید نگاه دقیق تری به طب سوزنی بیندازیم.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی رویکرد مبتنی بر طب چینی باستان است که برای درمان انواع شرایط با ایجاد نقاط خاص روی پوست با سوزن مورد استفاده قرار می گیرد. پل کمپیستی، متخصص طب سوزنی مجاز با MS در طب سنتی شرقی، چنین توضیح می دهد: “[طب سوزنی] یک روش با تهاجم اندک برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست به منظور تاثیر گذاشتن بر روی بافت، غدد، اندام و عملکرد های مختلف بدن است.”

کمپیستی می گوید: “هر سوزن طب سوزنی یک آسیب کوچک در محل ایجاد می کند. اگرچه این زخم بسیار کوچک است اما به اندازه کافی سیگنال های مورد نیاز برای پاسخگویی را ایجاد می کند. “این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، ترویج گردش خون به منطقه مدنظر، بهبود زخم و مدولاسيون درد است.” تحقیقات معاصر در مورد طب سوزنی عمدتا بر این نظریه متکی است.

فلسفه پشت طب سوزنی چیست؟

فلسفه چینی در مورد طب سوزنی کمی پیچیده تر است، زیرا عمل باستانی بر روی علوم و پزشکی متکی نیست. “آنها معتقد بودند که بدن انسان به وسیله یک نیروی ناتمام نامرئی پر شده و متحرک است که آنها را”Qi” نامیدند و زمانی که Qi به خوبی جریان داشت و به همه مکان های مناسب حرکت می کرد،فرد سلامت ذهنی و جسمی خوبی را تجربه می کرد. هنگامی که Qi به اشتباه (مسدود شده یا ضعیف) جاری می شود به بیماری منجر می گردد.

مفهوم Qi زیاد پیچیده نیست – می توانید آن را به عنوان عمل طبیعی بدن فرض کنید. گاهی اوقات وقتی احساس اضطراب و استرس می کنید بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستید. هنگامی که شما آرام و سالم هستید، بدن شما از لحاظ جسمی نیز این را نشان می دهد. مهم تر از همه، خلق و خوی شما، سلامت روان و رفاه عمومی بر سلامت جسمی شما تاثیر می گذارد. بنابراین، طب سوزنی به دنبال کمک به مردم در دستیابی به تعادل یا Qi است، و در نتیجه، به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک می کند.

طب سوزنی چه کاری انجام می دهد؟

به دلایل مختلف ممکن است به طب سوزنی علاقمند شوید – به عنوان مثال، من برای درمان سردرد مزمن و فشار سینوسی خودم از این طب استفاده می کنم.در اینجا فقط برخی از ادعاهای موجود برای درمان بیماری ها را با هم مرور می کنیم:

 • آلرژی
 • اضطراب و افسردگی
 • آرتروز
 • درد مزمن، اغلب در گردن، کمر، زانو و سر
 • فشار خون
 • بیخوابی
 • سندرم قاعدگی و PMS
 • میگرن
 • بیماری صبحگاهی
 • رگ به رگ شدن
 • سکته مغزی

برخی از مطالعات انجام شده حتی نشان می دهد که طب سوزنی می تواند در درمان سرطان و مولتیپل اسکلروزیس مفید باشد، اما تحقیق برای این شرایط محدود است و مطالعات بیشتری برای تأیید مزایای این طب نیاز خواهد بود.

شواهد اندکی برای درمان بیماری های زیر با طب سوزنی وجود دارد:

 • آکنه
 • درد شکمی
 • درد سرطان
 • چاقی
 • بیخوابی
 • ناباروری
 • دیابت
 • اسکیزوفرنی
 • گرفتگی گردن
 • وابستگی به الکل

در حالی که شواهدی وجود ندارد که طب سوزنی یک درمان معجزه آسا است، اما به نظر می رسد شواهدی از درمان های ارزشمندی برای افرادی که ممکن است شرایط و بیماری های مختلف داشته باشند، وجود دارد.

استفاده از طب سوزنی در زندگی واقعی:

در حال حاضر، اگر شرایطی داشته باشید که طب سوزنی برای درمان آن دارای پشتوانه علمی است، از یک جلسه می توانید چنین انتظاری داشته باشید: یک جلسه طب سوزنی تا 60 تا 90 دقیقه طول می کشد، هر چند اغلب این زمان ممکن است در مورد علائم و نگرانی های شما مورد بحث قرار گیرد.

بخش درمان واقعی طب سوزنی ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد، اما لزوما سوزن در پوست شما برای طولانی مدت قرار نمی گیرد.

از لحاظ نتایج، تقریبا غیرممکن است بگوییم که چه انتظاری باید داشته باشید زیرا هر فردی به این طب واکنش و پاسخ متفاوتی می دهد.

هیچ پاسخ جهانی به طب سوزنی وجود ندارد. بعضی از مردم بعد از انجام طب سوزنی احساس آرامش می کنند و ممکن است کمی خسته باشند، برخی نیز ممکن است احساس انرژی کنند و برای هر چیز آماده شوند.” “بعضی از مردم در حال حاضر بهبودی را تجربه می کنند و برخی نیز می توانند قبل از اینکه متوجه تغییرات مثبت شوند، به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند.

با این حال شایع ترین پاسخ به طب سوزنی چیست؟

Kempisty می گوید: “مردم احساس خوشحالی و محبت می کنند.” ” بیان این احساس با کلمات دشوار است اما طب سوزنی حس تمایز به افراد می بخشد. شما همچنین ممکن است پس از یک درمان احساس خستگی و تغییر در خوردن، خواب، یا تغییر عادات اجابت مزاج خود داشته باشید. برخی از افراد نیز هیچ تغییری احساس نمی کنند”

چگونه می توان متخصص طب سوزنی پیدا کرد؟

اگر فردی را می شناسید که تجربه مثبتی با یک متخصص طب سوزنی داشته است می توانید از او بخواهید شما را به فرد موردنظر ارجاع دهد. اینکار بهترین روش برای یافتن افراد متخصص است. مطمئن شوید که فرد موردنظر در طب سوزنی ماهر است و گواهینامه های مدنظر را دارد.

اگر متخصص طب سوززنی در شهر شما وجود نداشته باشد چه کاری می توانید انجام دهید؟

نباید خودتان این طب را در منزل انجام دهید. اینکار نه تنها نشانه هایتان را بدتر می کند بلکه روش خوبی برای تعادل Qi نیست.

اگر متخصص طب سوزنی را در شهر خود پیدا نکردید می توانید از تای چی، یوگا و مدیتیشن استفاده کنید تا جریان انرژی به بخش های مختلف بدن را ترویج نمایید.

اگر به دنبال روش یکسانی برای دریافت نتایج مشابه طب سوزنی در منزل هستید می توانید نقاطی که برای طب سوزنی استفاده می شود را فشار دهید. به عنوان مثال اگر در دوران قاعدگی گرفتگی شکمی را تجربه می کنید، قسمت توخالی مچ پای خود را با انگشت شست بگیرید. این بخش نشان دهنده نقاط K3 ، 4 و5 است.

اگر در خواب مشکل دارید می توانید دایره های یین تانگ که بین ابرو قرار دارد را مالش دهید. برای کاهش درد کمر، بهتر است نقطه Du 26 را فشار دهید. این نقطه فضایی بین وسط بینی و لب بالایی است. شاید بتوان گفت محبوب ترین نقطه فشار،LI4 است. فشار دادن این نقطه که بر روی عضلات بین شست و انگشت اشاره قرار دارد به تسکین سردرد، دندان درد، استرس و درد گردن و صورت کمک می کند. اگر باردار هستید این نقطه را فشار ندهید.


مقاله درباره طب سوزنی

طب سوزنی که به زبان چینی به آن جن جیو (ZHEN JIU) گفته می‌شود روشی است که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود.

طب سوزنی Acupuncture-factsدر سه دهه اخیر گسترش جهانگیری پیدا کرده طوری که در آمریکا و اروپا طرفداران بسیار زیادی دارد و بر اساس اطلاع رسانی از سیستم اینترنت فقط در آمریکا در سال 2000 بیش از 20 میلیون نفر از این طب استفاده کرده اند چرا که در این طب از دارو استفاده نمی شود و عوارض جانبی به همراه ندارد و نتایج درمانی در مقایسه با طب رایج کشورمان فوق العاده عالی و قابل مقایسه نمی باشد .

اساس در مان در طب سوزنی به تعادل رساندن سیستم های انرژی موجود در بدن انسان می باشد و در حقیقت هر چیزی در طبیعت بایستی تعادل داشته باشد مانند سردی و گرمی ، پستی و بلندی، روز و شب و غیره .

ادامه مقاله: همه چیز درباره طب سوزنی

بیماری های قابل درمان با طب سوزنی

همه ما چیزهایی را در مورد درمان شگفت انگیز مردم چین باستان شنیده ایم اما واقعاً طب سوزنی در چه موارد کاربرد دارد؟

facial-acupunctureبه گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ طب سوزنی، یک شکل از طب جایگزین و جزء اصلی از طب سنتی چینی است. با قرار دادن سوزن‌های ریز و نازک در قسمت‌های خاصی از بدن، می‌توان نشانه‌های مختلفی را درمان کرد.

اینگونه موارد معمولا برای درمان بیماری‌های مختلف و تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سوزنی اگرچه به نظر غیر علمی می‌رسد اما امروزه به طور گسترده‌ای پذیرفته شده و از آن استفاده می‌شود. حتی موسسه ملی سلامت نیز در مورد نتایج امیدوار کننده آن در درمان بیماری‌های خاص سخن می‌گوید.

در این مقاله قصد داریم در این مورد صحبت کنیم و ۹ مورد شگفت انگیزی که یک متخصص طب سوزنی می‌تواند به شما کمک کند را بیان نماییم.

ادامه مقاله: بیماری های قابل درمان با طب سوزنی

 


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین