انشا در مورد تاسوعا و عاشورا

متنوع ترین نمونه انشا در مورد تاسوعا و عاشورا برای دبستانی ها را در این مطلب از آلامتو بخوانید.

انشا در مورد تاسوعا و عاشورا و واقعه آن

واقعه تاسوعا و عاشورا جایگاه ویژه ای برای مسلمانان به خصوص شیعیان دارد. یادآوری اتفاقاتی که در این روزها بر امام حسین و خاندان ایشان گذشت نشان دهنده مقابله حق و باطل است. شیعیان هر ساله این روزها را به مراسم سوگواری می گذرانند. در این پست از آلامتو چند نمونه انشا در مورد تاسوعا و عاشورا و واقعه آن به زبان کودکان برای دبستانی ها گردآوری کردیم که می توانند از آنها ایده گرفته تا انشاء خود را تهیه کنند.

همچنین بخوانید: موضوع انشا

انشا با موضوع تاسوعا و عاشورا برای دبستانی ها

امام حسین  علیه السلام، نوه حضرت محمد (ص) بودند که در جنگ کربلا کشته شد. امام حسین علیه السلام شخصیت برجسته ای در بین مسلمانان بود و پس از شهادت پدرش یعنی امام علی علیه السلام به عنوان یک رهبر بعدی مردم شناخته می شد.

خاندان بنی امیه که پس از شهادت امام علی (ع) قدرت را به دست گرفته بودند، حسین را تهدیدی برای خودشان می‌دانستند و از او خواستند با خلیفه یزید بیعت کند. امام حسین امتناع کرد و در عوض به کوفه رفت، جایی که طرفدارانی داشت تا لشکری ​​جمع کند و با حکومت یزید مقابله کند. سپاه یزید، امام حسین (ع) و یارانش را در کربلا دنبال کردند و آنها را محاصره کردند و آب را به روی آنها بستند. با وجود اینکه در لشکر امام حسین خانواده ایشان و فرزندان کوچک هم بودند.

پس از شروع شدن جنگ و درگیری، لشکر بنی امیه به اردوگاه حسین حمله کردند و او و بسیاری از پیروانش از جمله اعضای خانواده اش را کشتند. حضرت عباس علیه السلام که برادر امام حسین بودند هنگامیکه می خواستند برای فرزندان و زنان آب تهیه کنند در کنار رود با تیر و نیزه سپاه دشمن زخمی و شهید شدند. فرزندان امام حسین علی اصغر شش ماهه و فرزند نوجوان ایشان، حضرت علی اکبر هم در این جنگ شهید شدند.

وقایع کربلا به عنوان یک لحظه مهم در تاریخ اسلام دیده می شود و مسلمانان شیعه هر ساله در ماه محرم از آن یاد می کنند.

انشاء در مورد عاشورا به زبان کودکان

محرم یکی از مهمترین ماه ها برای مسلمانان است. در این ماه امام حسین علیه السلام و 72 نفر از یاران به جنگ با یزید رفتند و به شهادت رسیدند تا از حق در برابر باطل دفع کنند.

امام حسین علیه السلام که بعد از شهادت امام علی (ع) به امامت می رسیدند، به خاطر آزار و اذیت های امویان به همراه خانواده از مکه به سمت کوفه حرکت کردند. اما یزید سربازان خود را فرستاد تا آنها را در محلی به نام کربلا محاصره کنند. همچنین کاری کرد که آنها به رود فرات دسترسی نداشته باشند.

یزید افراد لشکر خود را فرستاد تا امام حسین را مجبور کنند که حکومت یزید را قبول کند و در غیر این صورت او را به شهادت برسانند. امام حسین علیه السلام که می دانست یزید انسانی فاسد و بدکار است که اگر به حکومت برسد به مردم ظلم می کند، حکومت او را قبول نکرد و این دلیلی شد برای جنگ کربلا که افراد زیادی در آن شهید شدند.

امام حسین به افراد سپاه خود گفت این جنگ نابرابر است و اگر با من بمانید کشته می شوید، اینجا بود که برخی از افراد که برای پول به جنگ آمده بودند از لشکر او جدا شدند و افرادی کمی با امام حسین باقی مانند. در روز جنگ لشکر دشمن که تعداد بیشتری بودند به یاران امام حسین که تشنه هم بودند حمله کردند و افراد زیادی از سربازان و خانواده او را به شهادت رساندند.

در پایان جنگ هم سربازان یزید وقتی دیدند فقط بچه ها و زن ها باقی ماندند به آنها حمله کردند تا گوشواره های آنها را از آنها بگیرند و آنها را به اسارت ببرند. اما حضرت زینب علیه السلام سعی می کردند کودکان را آرام کند و با لشکر یزید مقابله کند.

همین اتفاقات غم انگیز و ناجوانمردانه باعث شد که خاطره این روز پس از سالها باقی بماند و مسلمانان هر ساله آن را قدردانی کنند.

همچنین بخوانید: نقاشی کودکانه ماه محرم در مورد عاشورا و امام حسین

انشا با موضوع واقعه تاسوعا و عاشورا به زبان کودکان

انشا با موضوع واقعه تاسوعا و عاشورا به زبان کودکان

جنگ کربلا برای خاندان امام حسین (ع) و عاشقان آنها حادثه تلخی بود. بسیاری از افراد خانواده و یاران امام حسین علیه السلام در جنگ کشته شدند، از جمله امام حسین که پس از ضربات مکرر سربازان اموی، سر مبارک او را از تن جدا کردند. برخی از اعضای خانواده او از جمله پسر حضرت علی اکبر و برادرش حضرت ابوالفضل نیز به شهادت رسیدند و برخی دیگر از اعضای خانوده از جمله حضرت زینب علیه السلام به اسارت درآمدند.

آنها حتی به رقیه که دختر کوچک امام حسین علیه السلام بود رحم نکردند و اسیر کردند و وقتی دختر برای پدرش دلتنگی می کرد، بدن بی جان امام حسین را به او نشان دادند.

با وجود همه مصیبت ها، این نبرد کربلا بود که اسلام را زنده نگه داشت. این واقعه تأثیر زیادی در توسعه اسلام شیعی داشت و از آن به عنوان نماد فداکاری و مبارزه با بی عدالتی یاد می شود. امروز مسلمانان شیعه این مراسم را با عزای عمومی و یاد شهادت حسین (ع) گرامی می دارند. این رویداد در تاریخ، سنت و کلام شیعه جایگاه مهمی دارد.

انشا درباره تاسوعا و عاشورا و واقعه آن برای ابتدایی کوتاه

مسلمانان شیعه در ماه‌های محرم و صفر، به ویژه در روزهای نهم و دهم محرم، جنگ کربلا و رحلت امام حسین را گرامی می‌دارند. در این روزها مردم در هر شهر و روستا به عزاداری مشغول می شوند. شهادت امام حسین (ع) و اهل بیت و یارانش در مصیبت بزرگی برای شیعیان است و بسیاری از مردم با یادآوری واقعه کربلا و اتفاقاتی که در آن پیش آمده است، اندوه و غم عمیقی را احساس می‌کنند.

گریه کردن و سینه زنی در تاسوعا و عاشورا وسیله ای برای یادآوری و اهمیت دادن به فداکاری های امام حسین و یارانش در مبارزه با ظلم است. این عزاداری های دسته جمعی می تواند شیعیان را به هم نزدیکتر کند. همچنین سوگواری و عزاداری در این روزها نوعی اعتراض به بی عدالتی و ظلم نیز است، زیرا رنج کسانی را که برای حق دفاع می کنند، بیشتر نشان می دهد.

همچنین بخوانید: شعر تسلیت عاشورای حسینی

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع انشا در مورد تاسوعا و عاشورا و واقعه آن به زبان کودکان برای دبستانی ها برای شما همراهان مفید بوده باشد.