عکس آنجلينا جولي

عکس آنجلينا جولي

آنجلينا جولي، هنرپيشه آمريکايي برنده جايزه اسکار، در مقاله‌اي در نيويورک‌تايمز افشا کرد اوايل امسال پس از اينکه آزمايش خون‌اش نشان داد از لحاظ ژنتيکي مستعد سرطان پستان است، تحت عمل ماستکتومي (جراحی پستان) دوطرفه قرار گرفته است…

به گزارش آسوشيتدپرس، او در اين مقاله مي‌نويسد: «حقيقت اين است که من حامل ژن «معيوب» BRCA1 هستم که به شدت خطر ايجاد سرطان پستان و تخمدان را بالا مي‌برد. وقتي به اين مساله پي‌بردم، تصميم گرفتم فعالانه با آن برخورد کنم تا اين خطر تا جايي که مي‌شود، کاهش يابد، بنابراين تصميم گرفتم عمل جراحي پيشگيرانه برداشتن دوطرفه پستان‌ را انجام دهم.»

چرا جراحي کردم؟

اين مادر 37 ساله که 6 فرزند دارد، مي‌گويد تصميمش تا حدي تحت تاثير مرگ زودرس مادرش، مادلين برتران، بود که در 56 سالگي در ژانويه 2007 به علت ابتلا به سرطان تخمدان درگذشت.

جولي در طول يک دوره 3 ماهه که از فوريه امسال شروع شد و تا اواخر آوريل طول کشيد، تحت بررسي‌هاي پزشکي قرار گرفت که شامل برداشتن پستان‌ها و بازسازي آنها بود و نامزدش براد پيت نيز در هر مرحله از اين عمل که در مرکز سرطان پينک لوتوس انجام شد، در کنار او بود.

جولي مي‌گويد ابتدا تحت عملي به نام nipple delay قرار گرفته است که براي تشخيص وجود بيماري در مجاري پستاني پشت نوک پستان است و خون بيشتري را به منطقه عمل جلب مي‌کند. سپس 2 هفته بعد جراحي اصلي براي خارج کردن بافت پستان‌ها انجام شد و در نهايت 9 هفته بعد تحت عمل جراحي سوم براي بازسازي پستان و گذاشتن ايمپلنت قرار گرفته است.

چرا بيماري‌ام را اعلام کردم؟

جولي مي‌گويد با اينکه مي‌توانسته اين عمل را مخفي نگه‌دارد، تصميم گرفته آن را افشا کند زيرا اميدوار است ساير زنان هم از تجربه او استفاده كنند.

وي مي‌گويد به گفته پزشکان، بعد از اين عمل، احتمال دچار شدنش به سرطان پستان از 87 درصد به زير 5 درصد کاهش يافته است. او همه زناني را که قصد تصميم‌گيري درباره انجام چنين اقدام بزرگي براي محافظت از سلامتشان دارند، تشويق مي‌کند درباره عوامل خطرساز سرطان و گزينه‌هاي رودروي‌شان با پزشکانشان مشورت کنند. او مي‌گويد: «احساس نمي‌کنم از زنانگي‌ام کاسته شده است. از اينکه به اين انتخاب سخت دست زدم، احساس قدرت مي‌کنم. زندگي چالش‌هاي بسياري دارد. مشكلاتي که نبايد ما را بترسانند، مي‌توانيم با آنها مواجه شويم و کنترلشان کنيم.»

از هنگامي که آزمايش‌هاي غربالگري ژنتيکي براي سرطان پستان انجام مي‌شود، بسياري از زنان برداشتن پيشگيرانه پستان‌ها را براي جلوگيري از دچار شدن به سرطان انتخاب مي‌کنند.

جولي حامل نسخه معيوب ژني به نام BRCA1 بود که پزشکانش تخمين‌زده بودند خطر سرطان پستان را در او 87 درصد و خطر سرطان تخمدان را 50 درصد بالا مي‌برد. انتظار مي‌رود اين هنرپيشه در ماه‌هاي آينده تحت عمل جراحي براي برداشتن رحم و تخمدان‌ها هم قرار بگيرد.

مشکلي كه درباره سرطان تخمدان در زنان وجود دارد، اين است که نشانه‌هاي هشداردهنده اوليه چنداني ندارد و معمولا دير تشخيص داده مي‌شود. در نتيجه زنان بيشتري خودشان خواستار برداشتن تخمدان و لوله‌هاي تخمداني يا فالوپ مي‌شوند. معمولا اين زنان پس از رسيدن به تعداد دلخواه فرزندانشان و نزديک شدن به سن يائسگي اين جراحي را انجام مي‌دهند. تصميم به برداشتن پيشگيرانه پستان‌ها براي بسياري زنان مشكلات عاطفي ايجاد مي‌کند اما در افرادي که در معرض خطر بالاي سرطان پستان هستند، استرس فرد درباره دچار شدن به سرطان را کاهش مي‌دهد.

اين دو ژن را بشناسيد

BRCA1 مخفف «ژن حساسيت به سرطان پستان 1» است. اين ژن با يک ژن ديگر به نام BRCA2 به‌عنوان ژن‌هاي مهارکننده تومور شناخته مي‌شوند که به‌طورطبيعي از ايجاد سرطان جلوگيري مي‌کنند. زناني که دچار جهش در اين ژن‌ها باشند، در معرض خطر بالاي دچار شدن به سرطان‌هاي پستان و تخمدان قرار مي‌گيرند. البته ميزان اين خطر باتوجه به وضعيت شخصي زن، و عواملي مانند سن و سابقه خانوادگي متفاوت است. خوشبختانه جهش‌هاي ژنتيکي شايع نيستند و از هر هزار زن يک يا 2 نفر حامل جهش در اين ژن‌ها هستند. البته اين جهش‌هاي ژنتيکي در برخي جمعيت‌ها شايع‌تر است، مثلا در يهوديان اشکنازي که از اروپاي شرقي منشاء مي‌گيرند، ميزان شيوع ژن جهش‌يافته BRCA1 يک در 40 است که بسيار بالاتر از شيوع اين جهش‌ها در جمعيت‌هاي معمول به شمار مي‌رود.

انجمن سرطان آمريکا مي‌‌گويد در زنان حامل اين جهش‌هاي ژني، وجود اين سوابق خانوادگي احتمال دچار شدن به سرطان پستان و تخمدان را بالا مي‌برد. داشتن سابقه خانوادگي سرطان پستان يا تخمدان، شروع زودرس سرطان پستان در يک يا تعداد بيشتري از بستگان مونث پيش از 50 سالگي، بروز توام سرطان پستان و تخمدان در يکي از خويشاوندان، بروز سرطان در هر دو پستان در يکي از اعضاي خانواده و بروز سرطان پستان در يکي از خويشاوندان مذکر.

تفاوت ميان دو ژن BRCA1 و BRCA2 در محل قرارگرفتنشان روي کروموزوم‌ها و تفاوت اندکي در نوع سرطان‌هايي است که اين ژن‌ها ايجاد مي‌کنند.

حاملان ژن BRCA1 نسبت به افرادي که ژن BRCA2 دارند، اندکي بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. حاملان اين 2 ژن در معرض خطر سرطان‌هاي ديگري مانند سرطان لوزالمعده و ملانوم (نوعي سرطان پوست) هم هستند. در مردان حامل ژن BRCA2 نيز خطر دچار شدن به دو سرطان پستان و پروستات بيشتر است. متخصصان سرطان در صورت وجود برخي از معيارها، انجام آزمايش ژنتيکي براي يافتن اين جهش‌هاي ژني را توصيه مي‌کنند؛ از جمله سابقه خانوادگي قوي سرطان، سن پايين بروز سرطان در خانواده و عضو گروه‌هاي قومي بودن که شيوع بالاي سرطان‌ در آنها وجود دارد.

زني که جهش‌هاي ژنتيکي BRCA1 يا BRCA2 را داشته باشد، در طول عمرش تا 85درصد در معرض دچارشدن به سرطان پستان است. با انجام جراحي پيشگيرانه برداشتن پستان (ماستکتومي پروفيلاکتيک)، همان جراحي‌اي که جولي انجام داد، اين خطر تا 5 درصد کاهش پيدا مي‌کند. زناني که ژن جهش‌يافته BRCA1 را دارند، بين 25 تا 65 درصد در طول عمرشان در معرض دچار شدن به سرطان تخمدان هستند. در مورد ژن جهش‌يافته BRCA2 اين رقم به 15 تا 20 درصد مي‌رسد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید