بارداری قبل از کم خونیBlood cells

کم خونی قبل از بارداری یکی از مسائلی است که باید قبل از اقدام به بارداری در خصوص آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ مطالعات نشان داده اند زنانی که به مقدار کافی آهن دریافت نمیکنند، ممکن است دچار عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری ضعیف شوند. کم خونی اغلب در اثر سطوح پایین آهن یا ویتامین B درخون ایجاد میشود. از آنجا که گلبولهای قرمز اکسیژن را به تمام بافتها و اندامها از جمله تخمدان و رحم میرسانند این کمبود ممکن است موجب شود تخمک مدت زمان کمتری در تخمدان بماند. فقر آهن شایعترین علت کم خونی است که قابل درمان است.

رژیم غذایی تان را تغییر دهید

اگر کم خونی شما از نوع فقر آهن باشد افزایش آهن در رژیم غذایی قطعا کارساز است. خوردن چغندر، لوبیا، اسفناج، دانه کدوتنبل و مارچوبه، پرتقال، توت فرنگی، کلم بروکلی، گوجه فرنگی و فلفل سبز بسیار اثربخش است. علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی غنی از آهن، مصرف مکمل آهن نیز اهمیت دارد. عامل مهمی که هنگام تهیه مکمل باید به آن دقت کنید آن است که مکمل آهن شامل مواد مغذی هم افزایی باشد که برای جذب آهن لازم است. این مواد مغذی B12، فولات و ویتامین C هستند.

ویتامین C زیاد بخورید

در چنین وضعیتی ویتامین C دریافتی بدن باید بیشتر از حد معمول باشد تا جذب آهن درست اتفاق بیفتد. این میزان به طور متوسط 1000 میلی گرم در روز است. اگر احساس سرماخوردگی داشتید باید ویتامین C بیشتری بخورید تا به بدن کمک کنید این بیماری را هرچه سریعتر درمان کند.

گزنه یادتان نرود

میتوانید مکمل برگ گیاه گزنه را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. این گیاه رحم را تقویت میکند و مقادیر بالایی آهن و کلسیم دارد. نوشیدن گیاه گزنه سه بار در روز در حالی که در تلاش برای باردار شدن هستید کارساز است. اما در صورتی که از مکمل استفاده میکنید، یک کپسول در روز کفایت میکند.

ملاس منبع آهن است

مصرف یک قاشق مرباخوری ملاس برای آمادگی به منظور باردار شدن بسیار موثر است. یک قاشق مرباخوری ملاس منبع عالی ویتامینهای B و آهن است. کافی است آن را در یک لیوان آب پرتقال مخلوط کنید و با عطر و طعم مسحورکننده اش نوش جان کنید. همچنین ملاس را میتوانید در ترشیها و سس سالاد نیز مخلوط کنید.

آجیل و حبوبات، در رژیم غذایی

بدون شک قبل از بارداری باید مواد غذایی غنی از آهن را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. در این میان توصیه میشود میوه های خشک، جودوسر، لوبیا، نخود و سبزیهای برگ سبز را از یاد نبرید. خوردن این غذاها به طور منظم در حالی که شما در تلاش برای بارداری هستید امکان ایجاد مشکل در طول بارداری را کاهش میدهد.

اگر تالاسمی دارید…

اگر شما مبتلا به تالاسمی هستید باید با متخصص خون مشورت کنید چون بسته به نوع تالاسمی ممکن است نیاز به مراقبت متفاوتی در طول بارداری داشته باشید. اما مصرف روزانه اسید فولیک کمک میکند خون شما سالم بماند. داشتن تالاسمی میتواند به کم خونی در دوران بارداری منجر شود. اگر شما تالاسمی مینور از نوع بتا داشته باشیدد توصیه به بررسی میزان آهن خواهد بود چون در این نوع کم خونی ذخایر آهن پایین است. تالاسمی مینور از نوع آلفا نیز میتواند به کم خونی منجر شود اما در تالاسمی آلفا HBH ممکن است نیاز به تزریق خون در دوران بارداری باشد. در تالاسمی ماژور میزان عوارض دوران بارداری بیشتر است و به همین دلیل انتقال خون و مصرف داروهای مورد نیاز موثر است. در این نوع تالاسمی امکان زایمان طبیعی وجود ندارد و مادر حتما باید سزارین شود. در نهایت اینکه چه تالاسمی از نوع مینور باشد و چه ماژور نیاز به بررسی و پایش پزشک متخصص از زمان تصمیم به بارداری تا زمان زایمان باید وجود داشته باشد تا خطری متوجه جنین نشود.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید