آمستردام (به هلندی: Amsterdam) پایتخت کشور هلند است و در غرب این کشور واقع شده‌است.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ آمستردام یک شهر منحصر به فرد است. علی ‌رغم حضور آشکار هزاران گردشگر، سبک زندگی این شهر همچنان اصالت خود را حفظ کرده است. برای تماشای بخشی از این زیبایی‌ها کافیست به خیابان‌ هایی که کانال آب در آنها جریان دارد سر زده و یا برای مدتی در یکی از کافی ‌شاپ‌های آن بنشینید. اما در این شهر مکان‌هایی وجود دارند که به هیچ وجه نباید دیدار از آنها را از دست بدهید. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی چند مورد از بهترین جاهای دیدنی این شهر اشاره می‌کنیم.

منطقه کانال رینگ آمستردام

گالری نگهبانان شهر با نام اسکاترزگالری آمستردام، یکی از قدیمی ‌ترین مکان‌های شهر در کانال رینگ است که گشت و گذار در آن احساس آزادی ‌خواهی، صلح و فراغ بال را تداعی می‌کند. قدم زدن در خیابان‌های کانال یا بهتر از آن سفر کردن با یک قایق گردشگری یا اجاره کردن یک قایق تک نفره از پیشنهادهای خوب در سفر به آمستردام است. یکی دیگر از راه‌های گشت و گذار در این شهر که به “ونیز شمال اروپا” شهرت دارد دوچرخه ‌سواری است. به هر طریقی که می‌توانید از اقامت در این شهر که یکی از زیباترین شهرهای جهان است لذت ببرید. اگر به قایق‌ها علاقه ‌مند هستید باید بدانید که در آمستردام جشنواره‌ای با نام سیل (SAIL) وجود دارد که طی آن کشتی‌های قدیمی بادبانی به نمایش گذاشته می‌شوند.

%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87-%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%84-%d8%b1%db%8c%d9%86%da%af-%d8%a2%d9%85%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%85-750x500

موزه رایکس (Rijksmuseum)

موزه رایکس با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در طول سال از بزرگترین و جذاب‌ترین موزه‌های هلند به شمار می‌رود. درهای این موزه در بهار سال ۲۰۱۳ پس از یک دهه بازسازی مجددا گشوده شد که مجموعه‌‌ای استثنایی از شاهکارهای هنری دوران طلایی هلند در قرن ۱۷ میلادی را در خود جمع کرده است. نقاشی معروف “نگهبان شب” اثر رمبرانت و برخی دیگر از نقاشی‌های مشهور مانند “دختر شیرفروش” و “زنی در حال نامه‌ خواندن” اثر ورمیر، “آسیاب بادی در ویجک بیج دوورستد” اثر ون روییشدال، “شهردار دلف و دخترش” اثر جان استین و بسیاری دیگر را می‌توان در این موزه مشاهده کرد. این آثار نقاشی حیرت ‌انگیز، انعکاسی از تاریخچه و هویت هلند هستند. تندیس‌های بی نظیر و عتیقه‌ جات گوناگون مانند مبلمان‌های قدیمی، سفال دلف، ظروف نقره، مدل‌های کشتی و خانه‌های عروسکی این نمایش را کامل می کنند.

roomed_rijksmuseum_featured-750x500

موزه ملی دریانوردی هلند (Het Scheepvaart Museum)

موزه دریانوردی پس از بازسازی اکنون یک مکان مجذوب کننده بخصوص برای بازدید به همراه کودکان است. این موزه سراسر رنگ و جاذبه با کشتی‌های بادبانی قرن هفدهم در کنار اسکله که جاذبه‌های چند رسانه‌ای مدرن آنها را همراهی می‌کنند و مجموعه‌ای غنی از نقاشی‌های زیبا، نقشه‌های قدیمی و مدل‌های زیبا و جالبی از کشتی‌ها، همه و همه به درک تاریخچه هلند و ملت کوچکی که قدرتمندترین نیروی دریایی دنیا را داشت کمک می کند.

scheepvaartmuseum-750x400

موزه ونگوگ

این موزه مدرن منزلگاه حدود ۲۰۰ اثر نقاشی و ۵۵۰ طرح اولیه که ونگوگ را در همه حالات به تصویر کشیده است می‌باشد. این موزه بزرگترین مجموعه آثار ونگوگ در تمام دنیاست که صدها نامه نوشته شده توسط ونگوگ و آثار منتخبی از دوستانش و نقاشان همدوره او هسته اصلی موزه را تشکیل می‌دهند.

van_gogh_museum_amsterdam-750x369

بگینهوف (Begijhof)

برای رسیدن به این باغ زیبا و دلربا که در مرکز شهر در بین خانه‌های قدیمی محصور شده است باید از یک گذرگاه باریک گنبدی شکل عبور کنید. راهبه‌های زاهد و جوان بگین جای خود را به زنان مسن داده‌اند. خانه شماره ۳۴ در این منطقه، قدیمی‌ترین خانه آمستردام است. ورودی این باغ از سمت میدان اسپو است که تنها چند قدم از خیابان تجاری کالور فاصله دارد و بوسیله یک تابلوی منحنی مسیر آن مشخص شده است.

brugge_-_begijnhof_22a_-_monasterium_-_82312-750x500

کلیسای قدیم (Oude Kerk)

این کلیسای قدیمی و عظیم پروتستان با خانه‌های کوچکی که اطراف آن حلقه زده‌اند یک مأمن آرام است. بنای این کلیسا، خصوصا برج ناقوس هشت گوشه که به سبک گوتیک – رنسانس ساخته شده ، توسط دریانوردان به عنوان انبار آذوقه استفاده می‌شده است. برای برخی افراد گشت و گذار در اطراف کلیسا و مشاهده زندگی شبانه این منطقه جالب توجه است.

oude-kerk-amsterdam-netherlands-750x444

براون کافی (Brown Café) آمستردام

پس از یک روز پرگشت و گذار در شهر، بهترین کار لذت بردن از یک وعده غذایی ساده یا نوشیدن قهوه در یکی از قدیمی‌ترین کافه‌های آمستردام به نام براون کافی می‌باشد. این کافه در نظر اول بسیار قدیمی و شلوغ به نظر می‌رسد اما فضای داخلی بی ‌نظیر و رفتار دوستانه مردم و قیمت‌های پایین آن زبانزد همگان است. در این کافه که اغلب افراد آن بومی هستند کاملا راحت باشید مثل اینکه یکی از اهالی آمستردام هستید.

2013-02-28-8157914466_b375e9b31b_b-750x500

پل ماخرهه (Magere Brug)

یک پل دولبه تاشو که دو ساحل رودخانه آمستل را به هم پیوند می‌دهد. باز شدن لبه‌های پل ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد و پل اصلی به قایق ها اجازه عبور می دهد. پل اصلی این رودخانه در سال ۱۶۷۰ ساخته شد اما تا به حال تغییر زیادی نکرده است. با یک نفس عمیق در کنار رودخانه هوای تازه را به ریه‌های خود دعوت می‌کنید و از جاذبه این مکان لذت ببرد.

magere-brug-750x500

خانه آنه فرانک (Anne Frank House)

خانه آنه فرانک در مرکز شهر آمستردام در واقع مخفیگاهی بوده است که آنه فرانک خاطرات معروف خود را طی جنگ جهانی دوم در آن نوشته است. در بخش پنهانی این خانه چند اتاق خالی وجود دارد که اگر بدانید دو خانواده چطور مدت دو سال در این چهاردیواری کوچک خود را از چشم نازی‌ها پنهان کرده بودند می‌توانید تاثیرات انکارناپذیر آن را درک کنید. دفتر خاطرات اصلی در نمایشگاه دائمی خانه آنه فرانک یکی از بخش‌های دیدنی است.

anne-frank-house-photo-750x437

گالری نگهبانان شهر (Schuttersgalerij)

به قول معروف هر چیز رایگانی لذت بخش است و طبیعتا این گالری مملو از نقاشی‌های دوران طلایی هلند که درهای آن به صورت رایگان به روی عموم گشوده شده است یکی از لذت ‌بخش‌ترین مجانی‌هاست. بوم‌های نقاشی به نمایش گذاشته شده ممکن است همیشه یک شاهکار هنری (مانند آثاری که در موزه رایکس به نمایش گذاشته می‌شود) نباشند اما پرتره‌های شهروندان آمستردامی به همراه همسرانشان خود سندی گویا از تمدن و فرهنگ هلند در قرن ها پیش است.

جدای از این ده جاذبه، در شهر آمستردام نمایشگاهها و شوهای متعددی برای بازدید گردشگران برگزار می‌شود:

نمایشگاهها و شوها

تعداد زیاد گردشگرانی که از آمستردام دیدار می‌کنند (۱۷/۳ میلون نفر در سال ۲۰۱۴ بر طبق آمار آمستردام سیتی ایندکس) دلیل بسیار خوبی برای ایجاد جاذبه‌های بسیار زیاد و جالب توجه در این شهر می باشد. جاذبه ‌های پرطرفدار کنونی مانند موزه مادام توسو (Madame Tussauds) و سیاه چال آمستردام و جاذبه‌های جدیدی مانند خانه نوشیدنی‌های بولز جنور اکسپرینس (House of Bols Genever Experience) ، فروشگاه پنیر طعم دار ریپناییر (Reypenaer Cheese Tasting Room)، شهربازی سرپوشیده تون فان (Tun Fun) برای بچه ها و سایر مکان‌ها مجموعه‌ای لذت بخش را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

impressie_schuttersgalerij-jpgmediaclass-fancybox-750x500

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید