5 Things Allergy Sufferers Want You To Know

خیلی وقت ها حتی یک سرماخوردگی جزئی زندگی را برایمان سخت میکند در حالی که برخی از افراد مبتلا به آلرژی در طول عمرشان بارها و بارها با چین شرایط سختی روبرو شده و آنرا تحمل میکنند.

تفاوت آلرژی با سرماخوردگی چیست؟

یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: علایم سرماخوردگی و آلرژی در افراد دارای تشابهات و تفاوت‌هایی است.

دکتر امیر آب‌آب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خوزستان، اظهار کرد: در هر دو حالت سرماخوردگی و آلرژی، بینی دچار انسداد، عطسه، خارش، و آبریزش می‌شود و هر دو حالت با این علایم اولیه ظاهر می‌شوند.

وی درباره تفاوت علایم سرماخوردگی و آلرژی توضیح داد و گفت: سرماخوردگی می‌تواند در اثر ورود ویروس‌ها به بدن عارض شده و همراه با عطسه، خارش و آبریزش بینی و علایم کوفتگی بدن یا تب ظاهر شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: در افرادی که دچار سرماخوردگی هستند، شاخص عفونت چرکی بالاست و ممکن است ترشحات بینی تبدیل به ترشحات چرکی شوند. همچنین علایم عفونت ثانویه مانند درگیر شدن گوش و گلو در این بیماران ظاهر می‌شود.

آب‌آب‌زاده گفت: از سوی دیگر، ویروس‌های سرماخوردگی بیشتر در فصل پاییز و زمستان فعال می‌شوند و بدن را درگیر خود می‌کنند ولی آلرژی و حساسیت بیشتر در فصل بهار و پاییز با تغییر فصل، فرد را درگیر می‌کنند.

وی یادآور شد: ابتلا به آلرژی و حساسیت در افراد، مزمن است و به صورت مداوم درگیر آن می‌شوند، ولی بیماری در افرادی که درگیر ویروس سرماخوردگی و عفونی می‌شوند، به صورت یک‌باره ظاهر خواهد شد.

این متخصص گوش، حلق و بینی عنوان کرد: سرماخوردگی با تب و کوفتگی بدن در فصل سرد ظاهر می‌شود ولی حساسیت و آلرژی با مواد محرک مانند گرده گیاهان، مواد محرک شیمیایی و آلودگی هوا و تغییر آب و هوا بروز می‌یابد.

آب‌آب‌زاده توصیه کرد: افرادی که دچار آلرژی و حساسیت می‌شوند از مواد محرک مانند خاک، دود و مواد معطر تا حد امکان اجتناب کنند. بینی و حلق خود را مرتب با سرم نمکی شست‌وشو دهند و درمان‌های ضد آلرژی را تحت نظر پزشک دریافت کنند.

وی گفت: استراحت کافی برای بیماران مبتلا به سرماخوردگی ضروری است و تقویت بدن با مواد غذایی و میوه و مصرف مایعات فراوان توصیه می‌شود. سرماخوردگی نیازی به آنتی‌بیوتیک‌ها در ابتدای درمان ندارد اما اگر علایمی از عفونت‌های چرکی در بینی، گوش و گلو ظاهر شود باید تحت نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره فواید مصرف ویتامین C در افراد مبتلا به سرماخوردگی و آلرژی اظهار کرد: ویتامین C می‌تواند در بهبود هر دو حالت موثر باشد. افرادی که دچار سرماخوردگی هستند، می‌توانند مواد غذایی دارای ویتامین C و یا قرص ویتامین C مصرف کنند، همچنین مصرف مواد دارای ویتامین C می‌تواند در کاهش علایم آلرژی موثر باشد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید