آیا اعتیاد به مواد مخدر ریشه در کودکی دارد؟

تحول اختلال روانی از کودکی تا بزرگسالی | سوء مصرف مواد ریشه در کودکی دارد؟

angry_kidریشه اعتیاد به مواد مخدر

به گزارش آلامتو و به نقل از درنگ؛ روانشناس کودکان با اشاره به ویژگی کودکان دارای خلق و خوی دشوار گفت: بیشترین مراجعات به روانشناسان مربوط به کودکان بیش فعال است.

دکتر محبوبه طاهر در گفتگو با ما درباره بیشترین مراجعاتی که به روانشناسان کودک می‌شود گفت: بیشتر مراجعان کودک و نوجوان خصوصًا پسران، مشکلات رفتاری برونی‌­سازی ­شده شامل اختلال نارسایی توجه/ فزون‌­کنشی (بیش‌­فعالی)، اختلال رفتار هنجاری (سلوک)، اختلال نافرمانی مقابله‌­ای و رفتارهای پرخاشگرانه است که بروز می‌­دهند و در دختران اختلال‌­های مربوط به مشکلات رفتاری درونی‌­سازی ­شده مثل افسردگی و اضطراب شایع­‌تر از پسران است. اختلال‌­های یادگیری هم در دو جنس مشاهده می‌­شود.

وی در پاسخ به این سوال که کودکان بیشتر دچار مشکلات رفتاری هستند یا نوجوانان گفت: نمی‌­توان تفکیک دقیق قائل شد که کودکان بیشتر مشکلات و اختلال‌­های رفتاری را بروز می‌دهند یا نوجوان‌­ها چون خیلی اوقات برخی از مشکلات رفتاری مثل اختلال اضطراب جدایی بیشتر خاص دوران کودکی است و برخی مشکلات مثل رفتارهای پرخاشگرانه و بزهکاری در دوران نوجوانی بیشتر بروز پیدا می‌­کند.

این استاد دانشگاه افزود: در مورد فردی که تشخیص داده می‌­شود در دوران کودکی (سنین پیش‌­دبستانی و دبستان) مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله‌ای است باید گفت که این فرد وقتی بزرگ‌­تر می‌­شود یعنی در دوران نوجوانی به احتمال زیاد مشکلات رفتاری خود را در قالب اختلال رفتار هنجاری (اختلال سلوک) بروز می‌­دهد و وقتی به دوران جوانی می‌­رسد این مشکلات را در قالب رفتارهای پرخطر مثل سوءمصرف مواد یا اختلال شخصیت ضداجتماعی بروز می‌­دهد.

به گفته این روانشناس، پژوهش‌­ها نشان داده­‌اند اگر این افراد را ردیابی کنیم، می‌­بینیم اکثراً هنگام تولد و در دوران نوزادی خلق ­و ­خوی دشوار داشته‌­اند (لازم به ذکر است که افراد بر اساس خلق ­و خوی هنگام تولد به سه دسته آسان، دشوار و بین این دو تقسیم می­‌شوند. نوزادانی که خلق و ­خوی دشوار دارند ساعت خواب و خوراک و دفع­‌شان نظم مشخصی ندارد)

دکتر طاهر افزود: بنابراین، می‌­توان گفت خیلی اوقات یک اختلال از دوران کودکی تا بزرگسالی تغییر شکل می‌­دهد و تحول می‌­یابد و بیشتر می‌­توانیم آن‌را در یک طیف در نظر بگیریم که در سنین مختلف تظاهرات متفاوتی دارد. از آنجایی که سنگ ­بنای شخصیت و رفتار فرد در دوران کودکی پایه‌­ریزی می‌­شود برای پیشگیری از مشکلات مراحل بعدی زندگی لازم است به دوران کودکی توجه ویژه‌­ای شود تا فرد بتواند از این دوران به سلامت عبور کند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید