استرس کودکان

پژوهشی جدید نشان می‌دهد، هشت تا نه ساعت خواب با کیفیت در هرشب، همراه با سبک زندگی سالم، می‌تواند عواقب منفی استرس را در بچه‌ها کاهش دهد. خواب خوب شبانه، می‌تواند تاثیر استرس روی میزان کورتیزول در بچه‌ها را کم کند. کورتیزول هورمونی است که در غدد فوق کلیوی برای تنظیم سیستم قلبی عروقی، سوخت وساز و سیستم ایمنی تولید می‌شود. تمام چیزهایی که باید درباره استرس بدانید:

هرچند کورتیزول کم بدن را برای واکنش جنگ و گریز آماده می‌کند اما کورتیزول زیاد هم می‌تواند خطراتی برای سلامتی افراد داشته باشد، مانند بیماری‌های قلبی، اضافه وزن، و افسردگی. مهم است که والدین در سنین پایین به کودکان‌شان درمورد اهمیت عادات خواب درست و منظم آموزش دهند.

برای این تحقیق، تیم پژوهشگران، 220 بچه 8 تا 18 ساله را آماده کردن. نمونه بزاق آنها برای تعیین میزان کورتیزول‌شان جمع آوری شد. بچه‌ها و والدین‌شان به سوالاتی هم درباره استرس، عادات خواب، و ساعت خواب جواب دادند. محققان دریافتند کیفیت پایین خواب، بدون توجه به طول مدت خواب بچه‌ها، موجب افزایش تاثیرات منفی استرس روی میزان کورتیزول‌شان شد.

خوابیدن در طول شب بدون بیدار شدن، احساس راحتی و سیرشدن از خواب در صبح، وعدم مشکلات خواب مانند کابوس شبانه و خروپف، از ویژگی‌های یک خواب با کیفیت است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید