نوجوان خشمگین

بدون شک همه ما گاهی در برهه‌هایی از زندگی دچار عصبانیت شده‌ایم و یا اینکه با افراد عصبانی برخورد داشته‌ایم. این مورد ممکن است برای هر کدام از ما اتفاق افتاده باشد بنابراین احساس خشم برای ما حس بیگانه‌ای نیست.

اما مسأله اینجاست که درست بعد از خاموش شدن عصبانیت ما، اغلب نتایج منفی و زیانباری در انتظار ماست و کمتر مواردی پیش آمده که این نوع برخورد پرخاشگرانه ما با مسائل نتایج مثبتی به همراه خود داشته باشد و به دنبال خود آرامش و زندگی بهتری را برایمان به ارمغان آورد چرا که در یک چنین شرایط و جوی که منطقی بر رفتار ما حاکم نیست تسلط فکری از بین می‌رود و بدون هیچ تفکری و کاملاً آنی واکنش نشان می‌دهیم.

خشم حالتی عاطفی است که از نظر شدت از تحریک ملایم تا عصبانیت شدید تغییر می‌کند بنابراین شاید بتوان گفت خشم یک احساس کاملاً طبیعی است که همه افراد به گونه‌های مختلف و با درجات مختلفی آن را در زندگی خود تجربه می‌کنند اما پرخاشگری را می‌توان رفتاری تعریف کرد که در اثر احساس خشم در افراد به وجود می‌آید و هدف آن آسیب زدن به خود شخص و یا اطرافیان است.

کنترل بد عصبانیت نه تنها موجب ناراحتی اطرافیان‌تان می‌شود بلکه می‌تواند سلامت شما و روابط کاری‌تان و ارتباطات‌تان را هم به خطر بیندازد.

همچنین بخوانید: با شوهر عصبانی چه کنم؟

برای کنترل عصبانیت خود به 10 توصیه زیر توجه کنید.

  1. ورزش کنید:

فعالیت جسمی به شما کمک می‌کند که عصبانیت شما طول ‌مدت کوتاهتری داشته باشد. با افزایش توان جسمی قدرت غلبه شما بر عصبانیت بیشتر می‌شود.

  1. شروع به نوشتن کنید:

کلماتی که موقع عصبانیت بیان می‌کنید را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید دیگر هنگام مشاجره و عصبانیت آن‌ها را تکرار نکنید.

  1. یک لحظه تفکر کنید:

در مراحل شدید عصبانیت بهتر است از مواجهه با فردی که از دست او عصبانی هستید دور شوید و در مقابل او قرار نگیرید. به جای این چند لحظه به خود فرصت بدهید تا آرام شده و در مورد روش‌های ابراز عصبانیت کمی فکر کنید.

  1. خشم‌تان را خالی نکنید:

این یک باور غلط اجتماعی است که می‌گویند بیرون ریختن غضب و خشم و عصبانیت همیشه بهترین راه احساس راحتی است. خالی کردن خود با فریاد و عصبانیت می‌تواند باعث بروز مشکلات بیشتر شود به جای اینکه آن‌ها را حل کند. این کار می‌تواند روابط بین افراد را بدتر کرده و شیوه خوبی برای الگو بودن برای کودکان نیست.

  1. حرف بزنید به جای داد زدن:

در مورد چیزی که دارید می‌گویید کمی فکر کنید و صدایتان را بلند نکنید. در مورد چیزی که شما را عصبانی کرده با آرامی توضیح دهید. سعی کنید قبل از اینکه پاسخ بدهید به آنچه فرد مقابل‌تان هم می‌گوید گوش کنید.

  1. تنوع را فرامو ش نکنید:

اگر می‌بینید که ترافیک و شلوغی خیابان‌ها شما را عصبانی می‌کند، از وسیله دیگری به غیر از اتومبیل خود برای رفت و آمد استفاده کنید یا اگر امکان دارد مکان شغل خود را نزدیک محل زندگی تان انتخاب کنید

  1. به فواید و مضرات عصبانیت فکر کنید:

بعد از اینکه عصبانیت‌تان فروکش کرد با خود فکر کنید این عصبانیت چه فوایدی برای من و فرد مقابل داشت؟ آسیب ها و اثرات منفی آن روی من و دیگری چه قدر بود؟ آیا مشکل را برطرف کرد؟

  1. از مهارت حل مشکل استفاده کنید:

با خود فکر کنید و راه حل‌های دیگری را به غیر از عصبانیت برای حل مشکل پیدا کنید.

  1. موقعیت را بپذیرید:

برخی چیزها را نمی‌توان تغییر داد. گاهی باید به جای عصبانی شدن وضعیت کنونی را پذیرفت و با آن سازگاری پیدا کرد. در این صورت لازم است شیوه‌های مقابله با مشکلات را یاد گرفته و یا آن‌ها سازگار شوید.

  1. به سلامت خود بیندیشید:

عصبانیت موجب افزایش هورمون استرس و عصبانیت در بدن شما می شود که این خود موجب افزایش فشار خود شما می شود پس بگذارید با آرامش مشکلات برطرف شود، چرا که عصبانیت های طولانی مدت و شدید سلامت قلب شما را هم به خطر می اندازد.

پیش از بروز خشم، با استفاده از روش‌هایی می‌توان آن را کنترل کرد و در اختیار گرفت؛ به هنگام خشم، ذکر خدا بگویید و از شر شیطان به خدا پناه ببرید. اگر هنگام خشم ایستاده‌اید، بنشینید و اگر نشسته‌اید، بخوابید. علت این امر، جلب توجه فرد به این نکته است که انسان از خاک آفریده شده و موجودی ذلیل و حقیر است و سرانجام روزی نیز به خاک باز خواهد گشت، در این صورت از غرور و تکبر او کاسته می‌شود.

هنگام مواجهه با خشم، با آب سرد وضو بگیرید یا غسل کنید چراکه خشم برخاسته از حرارت درون است و آب سرد این حرارت را فرو می‌نشاند.

سکوت کنید چراکه ممکن است در این حالت، فرد حرف‌هایی بزند که بعدا پشیمان شود. حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند:«خشم خود را با سکوت و هوای نفس را با خرد درمان کنید». جا به جایی محل نیز در کاهش خشم مؤثر است، در این حالت پند و نصیحت اثر بخش نخواهد بود و اگر بخواهند جلوی خشم او را بگیرند، باید از فردی که از او حساب می‌برد و روی او نفوذ دارد، طلب کمک کنند.

گردآوری: آلامتو

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید