باهوش تر شدن smarter

چگونه میتوان از باهوش بودن کودکمان مطمئن شویم؟ آیا نشانه ای وجود دارد که به ما بگوید کودکمان باهوش است؟

یک روانشناس معتقد است خیال پردازی کودکان‌نشان از هوش سرشار آنها دارد.

جهانگیر کرمی در گفت‌وگو با ایسنا، رویاپردازی را یک فعالیت مغزی عنوان کرد که در صورت بجا و درست بودن می‌تواند مفید بوده و در غیر اینصورت آسیب‌رسان باشد.

به گفته کرمی خیال پردازی فعالیت یادگیری کودکان را بیشتر کرده و موجب شکوفایی خلاقیت آنها می‌شود که در همین راستا ضروری است والدین به فعال شدن خیال پردازی کودکان خود کمک کنند.

به توصیه این روانشناس هنرهایی همچون تئاتر و نقاشی و استفاده از اسباب‌بازی‌های مناسب می‌تواند موجب تقویت خیال‌پردازی کودکان شود.

همچنین بخوانید: نشانه های باهوش بودن کودک

این روانشناس معتقد است رویاپردازی کودکان در شرایط سخت موجب می‌شود کودک خود را پیدا کرده و سازگاری بیشتری با محیط داشته باشد.

کرمی با بیان اینکه کودکانی که از هوش سرشاری برخوردارند بیشتر رویاپردازی می‌کنند، گفت: تا قبل از دوران دبستان کودکان به بسیاری از خواسته‌های خود در رویاها دست پیدا کرده و حتی در این دوران در رویاهای خود همبازی خیالی هم پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه رویاپردازی بیش از حد کودکان غیرمنطقی است، اظهار کرد: رویا پردازی بیش از حد کودکان موجب می‌شود تا آنها واقعیت و خیال را با هم در آمیخته و مشکلاتی را برای خود و اطرافیان ایجاد کنند.

کرمی معتقد است کودکان تک فرزند در صورتی که وقت زیادی را در تنهایی به سر برده و یا ارتباط اجتماعی ضعیفی داشته باشند دوستان خیالی برای خود خواهند ساخت که در مواردی موجب می‌شود آنها از ارتباط با محیط بیرون غافل شده و مشکلاتی برای خود و اطرافیانشان ایجاد کنند.

این روانشناس توصیه کرد: در اینگونه موارد والدین باید سعی کنند ارتباط بیشتری با فرزندان خود برقرار کرده و با آنها در خصوص رویاهایی که دارند صحبت کنند.

کرمی با تاکید بر اینکه نباید کودکانی که تخیلات خود را بازگو می‌کنند را دروغگو خواند، تصریح کرد: در مواردی کودکان رویا و تخیلات خود را با واقعیت در هم آمیخته و صحبت‌هایی می‌کنند که به نظر والدین آنها دورغگویی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه والدین نباید رویا و خیال‌پردازی کودکان خود را مشکل جدی تصور کنند، اظهار کرد: در این زمینه ارتباط موثرتر و بیشتر می‌تواند بسیار کارگشا بوده و به راحتی رویا پردازی بیش از حد کودکان را تعدیل کند.

این روانشناس تاکید کرد: والدین نباید به هیچ عنوان تخیلات کودکان خود را مورد تمسخر قرار داده و یا صحبت‌های آنها را در مورد رویاهایشان دروغ بدانند، بلکه باید سعی کنند با صحبت کردن با آنها به دنیای درون کودکان خود نزدیکتر شوند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید