ویژگی های یک انسان بزرگ با هوش هیجانی بالا

کدام را ترجیح می‌دهید: ثروتمند مالی یا ثروتمند هیجانی؟

انسان های بزرگ

شاید درک نکنید، اما داشتن قدرت ذهنی، یا یک هشیاری عمیق و دقیق از قدرت پشت احساسات‌تان و این‌که چگونه بهترین استفاده را از آنها ببرید و طبق‌شان عمل کنید، بسیار ارزشمندتر از داشتن یک حساب بانکی پُر و بی‌دردسر است. باور ندارید؟

دراینجا پنج ویژگی افرادی که از نظر احساسات ثروتمندند می‌آوریم که ممکن است باعث شود فقط ایده‌تان درمورد زندگی خوب را دوباره ارزیابی کنید:


  1. آنها مثبت هستند.

برای این‌که چیزی سرشار و کامل باشد، اول باید هرچیزی که پیرامونش است سالم باشد. درست همان‌طورکه فردی باید سرمایه‌گزاری درست و پویا انجام دهد تا رشد کند، برای داشتن یک زندگی سالم هم باید همین‌کار را انجام داد، بنابراین اول باید احساسات‌تان را پرورش دهید.

این واقعا به چه معناست؟ آیا خودتان را با چیزهای مثبت و تمرکز روی افکار مثبتی که منجر به رشد می‌شوند تغذیه می‌کنید؟ یا این‌که روی منفی‌ها و اضطراب‌های زندگی که احساسات را پرورش نمی‌دهند و مانع رشدند متمرکزید؟

گفته می‌شود که قلب شاد، داروی خوبیست. در چه زمینه‌هایی نیاز دارید احساسات خود را مداوا کنید؟


  1. آنها سرمایه‌گذارند.

هنوز به‌دنبال کاشتن درخت گریزپای دلار هستید؟ خبر بدی برای‌تان داریم، این درخت وجود ندارد. اما افرادی که از لحاظ احساسات ثروتمندند می‌تواند به رشد ثروتشان کمک کنند. چطور؟

با توانایی‌شان برای سرمایه‌گذاری در حساب رشد احساسات دیگران! با سرمایه‌گزاری هدفمند ثروت احساسی خودتان روی دیگران و سعی در رشد آن و با دیدن ثمره این سرمایه‌گذاری، شما هم رشد خواهید کرد. تعداد خیلی بیشتراز افرادی که می‌شناسید با سرمایه‌گزاری کوچکی که شما انجام می‌دهید، نفع خواهند برد.


  1. آنها ریسک می‌کنند.

آنهایی که در شغلشان موفقند یا روابط خوب و بالنده دارند، با امنیت خاطر به اینجا نرسیده‌اند، بلکه می‌دانستند که مجبورند ریسک کنند. ثروت احساسی فرقی با ثروت مالی ندارد. افراد احساسی ثروتمند، روی دارایی‌شان سرمایه‌گذاری کرده و به دیگران هم می‌دهند، و الزام آن را درک می‌کنند، آنها هرگز آن‌قدر از احساسات‌شان خرج نمی‌کنند که اگر شکست خوردند، خودشان را مریض کنند.

کلید موفقیت این است که بیشتر از توان‌تان برای تحمل و کنارآمدن با شکست، از احساس‌تان خرج نکنید، و قبل از خرج این احساسات، این حقیقت را بپذیرید که ممکن است هرگز به شما برنگردد. اما این‌قدرها هم ترسناک نیست، چون جنبه مثبت کمی ریسک کردن، پاداش خوبی دربر دارد؛ مثلا یک کسب و کار پرسود و رونق یا یک ازدواج همیشه شاد. امروز چطور می‌توانید یک ریسک حساب‌شده احساسی انجام دهید؟


  1. آنها امن و مطمئنند.

زدن بانک در زندگی واقعی به سادگی چیزی که در فیلم‌ها نشان داده می‌شود نیست، و دلیل خوبی هم برای این ادعا وجود دارد. اگر دزیدن پول از حساب دیگران راحت است، چرا اولین جایی است که هرکسی پولش را به آنجا می‌سپارد؟

این حالت درمورد ثروت احساسی‌تان هم صادق است؛ تنها افرادی که می‌خواهید از احساسات شما بهره ببرند باید بتوانند از این حساب برداشت کنند. و افرادی که نمی‌خواهید؟ آنها باید فورا ببینند که شما آن‌قدر در امان و مستحکم هستید که نمی‌توانند به ارزش‌های شما نزدیک شوند.

هرچند ممکن است روی چندین نفر سرمایه‌گذاری کرده و در موردشان ریسک کنید، اما فقط چند نفر که قابل اعتمادند باید پین کُد شما را داشته باشند. البته معنیش این نیست که احساسات‌تان را به روی آدم‌ها قفل کنید یا هرگز وام‌های کوچک ندهید، اما افرادی را که به حساب احساسی‌تان دسترسی دارند محدود کنید. دسترسی چه کسانی را باید محدود کنید؟


  1. آنها اهداکننده‌اند.

اهداکردن شاید شبیه به سرمایه‌گذاری به‌نظر برسد، اما تاحدودی متفاوتند. وقتی شما سرمایه‌گذاری می‌کنید، انتظار برگشت چیزی را دارید، مثل ایجاد یک رابطه دوستی. اما وقتی اهدا می‌کنید، نباید انتظار برگشت چیزی را داشته باشید؛

اهدا کردن فقط به این دلیل که حس خوبی دارد، تاثیر خوبی هم دارد. مثل یک ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید، دادن بهتر از گرفتن است، در مورد ثروت احساسی هم همین قضیه صدق می‌کند.

زمانی‌که می‌توانید عشق، مهربانی، بخشش یا صبر به کسی بدهید بدون این‌که به برگشتش فکر کنید، اول برای شما بی خطر و امن است و دوم می‌تواند سرمایه‌گزاری شخصی‌تان را روی ثروت احساسی خودتان، بیشتر از نرخ بهره به شما برگرداند.

ممکن است احساس کنید واقعا چیزی بدست نیاورده‌اید، اما بسیار بیشتراز آن‌چه داده‌اید کسب خواهید کرد اگر به دلیل درستی، احساس‌تان را خرج کرده باشید.

حالا آیا برای پرکردن حساب احساس‌تان آماده‌اید؟

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید