Ebola virus

به گزارش آلامتو به نقل از مجله پزشکی ؛ اخیرا شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا و بازگشت چندین نفر مبتلا به آن باعث ایجاد برداشت‌های غلط و افراطی از این بیماری در بین مردم شده‌. این موضوع موجب شیوع ترس و وحشت و ایجاد شایعات غلط گشته‌ است‌. در اینجا به 5 تصور غلط در مورد ابولا می‌پردازیم :

اشتباه اول‌: با صدور اجازه ورود شهروندان مبتلا به این بیماری به کشور‌، امکان شیوع این بیماری در آن کشور به وجود خواهد آمد‌.

در آمریکا مراکز کنترل بیماری‌، تدابیر امنیتی شدیدی در راستای بررسی‌، شناسایی‌، قرنطینه و درمان مبتلایان یا افراد مشکوک به این بیماری اتخاذ کرده‌اند‌؛ هم برای شهروندان آمریکایی که به کشورشان باز ‌می‌گردند و هم سایر افرادی که از کشور‌های ناقل بیماری به آمریکا وارد می‌شوند‌. هر 2 شهروند آمریکایی که عضو گروه پزشکی اعزامی به آفریقا بوده و به بیماری مبتلا شده بودند؛ تنها وقتی از مراکز نگهداری خود مرخص شدند که درمان شده بودند‌.

اشتباه دوم‌: این بیماری درمانی ندارد

هرچند که داروی خاصی برای درمان ابولا وجود ندارد‌، اما بیماران باید برای دسترسی به مواد مغذی و تامین مایعات بدن‌، مدیریت عفونت‌های احتمالی‌، تنظیم فشار خون و حفظ عدم تعادل الکترولیت‌های بدن‌، تحت مراقبت شدید پزشکی قرار بگیرند‌. شرکت‌های آمریکایی مشغول تلاش برای یافتن درمان بیماری و ساخت واکسن پیشگیری از آن هستند‌. روش‌های درمانی هنوز در مراحل آزمایشی هستند و به این زودی برای استفاده انبوه آماده نخواهند شد‌.

اشتباه سوم‌: هرکس به ابولا مبتلا شود‌، خواهد مرد‌.

هرچند که بخش عمده‌ای از مبتلایان به این بیماری در آفریقا جان باختند‌ (بین 50 تا 90% )، اما بسیاری از آنها به مراکز و امکانات درمانی مناسب دسترسی نداشتند‌. همانطور که در بالا توضیح داده شده، مراقبت‌های پزشکی ساده نقش بسیاری در افزایش شانس زنده ماندن مبتلایان به ابولا را دارد‌. بخشی از مرگ‌آفرینی این بیماری به دلیل فقر افرادیست که هدف این بیماری قرار می‌گیرند‌. علاوه بر آن‌، تابو‌ها و سوء تفاهمات فرهنگی از نحوه‌ی انتقال بیماری موجب تاخیر در تشخیص و درمان آن می‌شود‌.

اشتباه چهارم‌: ممکن است با حضور در فرود‌گاه‌ها یا هواپیما‌هایی که افراد مبتلا به ابولا توسط آن سفر می‌کنند، به این بیماری مبتلا شوید‌.

ابولا از طریق تماس عادی یا تنفس منتقل نمی‌شود‌‌؛ بلکه در اثر تماس با مایعات ترشح شده از بدن فرد بیمار منتشر می‌شود‌. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی‌، احتمال اینکه افراد مبتلا به این بیماری در مراحل مسری بودن آن قادر به سفر باشند و حتی در صورت سفر، مبتلا شدن تنها با حضور در هواپیمایی که آنها درونش هستند‌ را بسیار اندک دانسته. شیوع سریع این بیماری در غرب آفریقا به دلیل عدم رعایت بهداشت‌، بی‌توجهی به نحوه از‌بین بردن ویروس‌و تدابیر نظارت بر بیماران و وجود سنت‌های مذهبی و فرهنگی درخصوص تدفین جان‌باختگان این بیماری بوده ‌است‌. اغلب افرادی که در آفریقا به این بیماری مبتلا شده‌اند‌، در اثر مراقبت مستقیم از بیماران ناقل ویروس‌، آلوده شده‌اند.

اشتباه پنجم‌: بازماندگانی که به این ویروس آلوده شده بودند‌، هنوز هم آن را با خود همراه داشته و می‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند‌.

وقتی کسی از این بیماری رهایی یابد و اعلام شود که به ویروس آلوده نیست‌، دیگر قادر به آلوده کردن سایرین نیست‌. طبق بیانات سازمان بهداشت جهانی‌، مبتلایان به ابولا تنها در مراحل بروز علائم بیماری ‌(تب‌، سر‌درد‌، حالت تهوع‌، اسهال‌‌) قادر به انتقال آن می‌باشند‌‌؛ اما باید توجه داشت که مردان مبتلا به این بیماری، می‌توانند تا 2 ماه پس از بیماری، آن را از طریق مایع منی خود انتقال دهند‌.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید