22 اشتباه رایج در هنگام رانندگی

چگونه صحیح رانندگی کنیم؟

رایج‌ترین خطاهای رانندگی
رایج‌ترین خطاهای رانندگی - کاریکاتور

كار مطبوعات و رسانه‌های گروهی آموزش، اطلاع‌سانی و ارتقای سطح سلامت جامعه است. گاهی اوقات از آنها گفتن است و از بعضی‌ها نشنیدن و همین نشنیدن‌ها است كه صدمات جبران‌ناپذیری را برای فرد و اطرافیانش به همراه دارد…

در آن صورت دیگر افسوس خوردن چاره كار نیست. یكی از این آموزش‌ها، آموزش در خصوص استفاده از ماشین‌ها و ابزارآلاتی است كه در اختیار افراد قرار گرفته است؛ ماشین‌ها و ابزارآلاتی كه گاهی خودشان وارد بازار می‌شوند اما فرهنگ استفاده‌شان در راه می‌ماند. اگر نگران سلامت خودتان هستید و می‌خواهید به خوبی از خودروی‌تان نگهداری کنید، با صفحه «رانندگی و خودروی ایمن» این هفته همراه شوید و عادات غلط رانندگی و نگهداری از خودرو را بخوانید و اصلاح کنید.

1 نگه داشتن پدال ترمز هنگام عبور از دست‌اندازها: این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند. باید طوری برنامه‌ریزی کنید تا قبل از رسیدن به دست‌انداز سرعت را کم کرده باشید و هنگام عبور از دست‌انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

2 بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن: این كار باعث خرابی چرخ دنده‌های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می‌شود.

3 عدم تعویض به موقع روغن گیربکس: تعویض به موقع روغن و واسکازین، باعث روان کارکردن گیربکس و سلامت آن می‌شود.

4 تعویض نامرتب فیلتر روغن: بعضی‌اوقات دیده شده که افراد، فیلتر روغن را یک‌بار در میان تعویض می‌کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر‌های با کیفیت پایین استفاده می‌کنند. این کار سبب می‌شود فیلتر نتواند عمل تصفیه را به طور کامل انجام دهد و موتور اتومبیل آسیب جدی ببیند. اگر شما جزو این دسته افراد باشید حتما متوجه خواهید شد که اگر هر بار فیلتر را عوض کرده و فیلتر مناسب جایگزین کرده بودید، چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می‌شد.

5 درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی: درجا کارکردن طولانی‌مدت سبب گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می‌شود و این گرما به موتور منتقل می‌شود که برای موتور ضرر دارد. در زمستان هم بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین را با سرعت پایین طی کنید.

6 پایین آوردن شیشه به جای استفاده از کولر در اتوبان: چندی پیش نتایج یک تحقیق که توسط پژوهشگران انگلیسی انجام شد، نشان داد که اگر کولر اتومبیل در اتوبان روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن باز است، 40 درصد کمتر می‌شود.

7 خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک: این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس می‌شود.

8 گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: این کار باعث می‌شود متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می‌شود و زمانی که کلاچ و ترمز با هم فشار داده شوند باعث دیرتر ایستادن خودرو خواهد شد. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد، کلاچ را بگیریم.

9 راندن با سرعت پایین در لاین سرعت: بسیار دیده شد که رانندگانی كه با سرعت‌های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می‌کنند و رانندگانی که با سرعت‌های زیاد در لاین‌های کناری می‌رانند، هر دو باعث ایجاد خطرات جبران‌ناپذیری می‌شوند.

10 ریختن آب لوله‌کشی داخل رادیاتور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور می‌شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سرسیلندر هم شده است. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذارید تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانید. هرچه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود آب سالم‌تر می‌شود. فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن آب، رسوبات ته ظرف را داخل رادیاتور نریزید.

11 ریختن آب لوله‌کشی داخل منبع شیشه‌شور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ‌ها، نازل و پمپ آب آن می‌شود. برای تامین آب شیشه‌شور هم می‌توان از روش قبل استفاده کرد. البته مایع‌های آماده برای این کار هم در بازار هست.

12 سنگین کردن بیش از حد خودرو: پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست باعث بالا رفتن مصرف سوخت می‌شود.

13 نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز ندارید: باربند را فقط باید زمانی ببندید که به آن احتیاج دارید زیرا وجود باربند باعث بالا رفتن مصرف سوخت حداقل به میزان 10 درصد می‌شود.

14 نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ‌دار: این کار بارها دیده شده و بسیار هم خطرناک است. بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بنشیند.

15 استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیستی: بنزین‌های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ‌ها نوشته شده بدون سرب اما باز هم مقدار زیادی سرب دارند که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است. با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.

16 دقت نکردن به سطح کیفی روغن موتور و تطبیق آن با سطح کیفی روغن توصیه‌شده توسط کارخانه: به عنوان نمونه دیده شده که برخی افراد در موتور پراید روغن توتال 5000 می‌ریزند در حالی که سطح کیفی این روغن موتور با پراید سازگار نیست.

17 استفاده از نوربالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر می‌کند. در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد.

18 خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی: خیلی وقت‌ها دیده می‌شود رانندگان ماشین‌های گازوییلی صبر می‌کنند تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش می‌کنند. این کار ضرر جدی به موتور وارد می‌کند. کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می‌شود و این گرما به موتور منتقل می‌شود. اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن می‌ماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست.

19 تکیه پا به کلاچ: برخی رانندگان حتی وقتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می‌کنند پای خود را روی کلاچ تکیه می‌دهند. این کار باعث فشار آمدن به گیربکس می‌شود.

20 جلو آوردن بیش از حد صندلی: برخی افراد فکر می‌کنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر می‌شود و به اصطلاح دست فرمان خوب می‌شود. در حالی که این‌طور نیست. صندلی باید طوری تنظیم شود که راننده کاملا راحت باشد.

21 گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می‌شد ولی در خودرو‌های انژکتوری مضر است زیرا زمانی که شما گاز می‌دهید وسپس سوئیچ را می‌بندید مقداری بنزین نسوخته باقی می‌ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو هنگام استارت زدن می‌شود.

22 خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت: نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی‌های ته باک وارد مسیر سوخت شده و باعث اختلال در کار پمپ بنزین، فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور می‌شود.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب رانندگی

نظر خود را بیان کنید