مجله آلامتو

کلید رویارویی با آسیب‌های روانشناختی در بلایا

چیزهایی که باید بدانید؛
(2 رای, امتیاز میانگین: 3٫00 از 5)

mental

رییس اسبق جمعیت هلال احمر با اشاره به این که اگر با اخلاص در بلایا به مردم کمک کنیم، آن ها رضایتمند خواهند بود، گفت: لباس جمعیت هلال احمر سند افتخار این جمعیت است.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد نوربالا، مشاور وزیر بهداشت و از روسای سابق جمعیت هلال احمر پس از 11 سال از دوره تصدی‌گری‌اش در این نهاد، با دعوت معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمربه عنوان استاد در دوره آموزش تخصصی مدیریت بحران (ویژه مدیران عامل  استان‌ها)  حضور یافت و به بیان مطالب آموزشی و انتقال تجارب خود در مورد سلامت روان پرداخت.

وی با اشاره به ابعاد وجودی انسان در چهار بعد  نفسانی، زیستی، بیولوژیک، روانی،اجتماعی و معنوی، گفت: در بلایا تمام ابعاد وجودی انسان دستخوش تغییرات شدید افراطی و تفریطی واقع شده و تحت تاثیر شدید شرایط قرار  می‌گیرد که باید به تمام این ابعاد توجه شود.

نوربالا با اشاره به تحقیق‌های مختلف صورت گرفته در حوزه سلامت روان، اظهار کرد: 85 عوامل تاثیرگذار بر سلامت به عوامل روانی و اجتماعی مربوط می‌شود.

مشاور وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت جایگاه سلامت روان جامعه و نتایج تحقیقات صورت گرفته در حوزه پیش بینی بار بیماری‌ها، تصریح کرد: براساس تحقیقاتی صورت گرفته، پیش‌بینی شده است که جهان پیش رو تا سال 2030 جامعه ناامن‌تری از لحاظ سلامت روان بوده و نیاز به خدمات سلامت روان در سال‌های آتی بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه روند شیوع اختلالات روانی در کشور رو به رشد بوده و  فضای روانی اجتماعی تحت تاثیر سلامت روان قرار خواهد گرفت، در مورد انواع محرک‌های روان شناختی، حوادث زندگی، تنش، فشار روانی، شاخه، جراحت در بلایا توضیح داد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در بلایای طبیعی تعدادی از جمعیت جان خود را از دست می‌دهند، تعداد بیشتری نیز مجروح شده و دچار عوارض بعدی و معلولیت مزمن می‌شوند، همچنین تعداد افرادی که درگیر عوارض روانی پس از حادثه شده به مراتب بیشتر و کسانی که با عوارض معلولیت و بیماری‌های مزمنی چون اختلال روانی پس از سانحه(PTSD) به زندگی ادامه می‌دهند، بسیار بیشتر است.

تشریح اختلالات وابسته به سانحه و فشار روانی

نوربالا در ادامه به تشریح اختلالات وابسته به سانحه و فشار روانی شامل دلبستگی واکنشی، مهارگسیختگی مشغولیت اجتماعی، سازگاری حاد،  فشار روانی و  پس از فشار روانی سانحه پرداخت.

وی با اشاره به مراحل مدیریت بلایای طبیعی، خاطرنشان کرد: این مراحل شامل پیشگیری، مراحل آمادگی، امداد و نجات، توان بخشی و بازسازی است.

مشاور وزیر بهداشت اقدامات لازم برای تامین سلامت روان در بلایا را کمک به مردم به منظور حل مشکلات‌شان، تسهیل حمایت‌های ارائه شده توسط خانواده و مددکار و دوستان و…،اجازه ورود به کمک‌های ارائه شده سازمان‌های غیردولتی و NGO ، ورود  روانشناسان، مددکاران، پزشکان و در سطح آخر پیگیری درمان توسط روانپزشک و بستری در بیمارستان عنوان کرد.

14کلید طلایی برای ارائه کمک‌های اولیه روانشناختی به آسیب دیدگان بلایا

نوربالا برای ارائه کمک های اولیه روانشناختی به آسیب دیدگان بلایا 14 کلید طلایی

 1. مداخله فوری
 2. آرامش و صراحت
 3. اجازه تخلیه هیجانی آسیب دیده
 4. گوش دادن
 5. ارائه اطلاعات درست
 6. حمایت عاطفی و حضور مسئولان در صحنه
 7. استفاده از بازماندگان در امدادرسانی و ارائه خدمات
 8. برای سکونت حق انتخاب
 9. تمرکز بر روی شرایط (توجه به اولویت)
 10. پرهیز از وعده و قول بی‌جا
 11. عدم منع آسیب دیده از دیدن چهره جسد عزیزانش
 12. استفاده از عقاید فرهنگی و مذهبی برای تسکین آلام
 13. توجه به کودکان و زنان و سالمندان و بیماران
 14. سلامت روان امدادگران و داوطلبان

را به مدیران عامل استان های جمعیت هلال احمر توصیه کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، وی که در زمان وقوع زلزله بم ریاست جمعیت هلال احمر را بر عهده داشت با اشاره به اینکه این زمین لرزه مخرب ترین حادثه در سال 2003 بود، افزود: تحقیقات انجام شده در خصوص سلامت روان آسیب دیدگان زلزله بم نشان می‌دهد به ترتیب زندگی در چادر، از دست دادن عزیزان، افکار مزاحم، کمبود امکانات بهداشتی، نگرانی وقوع مجدد زمین لرزه، تقسیم ناعادلانه کالاها، کمبود امکانات درمانی و آموزشی از عوامل استرس‌زا برای افراد است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید